Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 niespodziewanych ciekawostek o gotowaniu

55 853  
179   25  
Podczas gdy jedni są w stanie przypalić wodę na herbatę, inni już w wieku 5 lat serwują trufle w programach telewizyjnych. Zajrzyjmy więc do garów…

#1. Przed pierwszym obiadem

Ciekawostki na temat gotowania Joe Monster
Ogień i lód - dwie rzeczy, które zrewolucjonizowały nasze żywienie. Pozwoliły przyrządzać potrawy i przechowywać składniki otwierając zupełnie nowe możliwości. Kiedy całe to gotowanie się zaczęło? Jeśli wierzyć dowodom znalezionym przez archeologów, jakiś milion lat temu. Jeśli zaś wierzyć samym archeologom - być może nawet dwukrotnie wcześniej. Za to dużo, dużo później całe nasze odżywianie do góry nogami wywróciła rewolucja przemysłowa.

#2. Kuchnia - miejsce zbrodni

Ciekawostki na temat gotowania Joe Monster

Historycy doszli do wniosku, że kuchnia to miejsce, w którym zachodzi bardzo dużo przemocy. Ludzie regularnie się tam oparzają, odmrażają i oczywiście zacinają. Na przestrzeni lat na kuchenne obrażenia szczególnie podatne były kobiety. Raz, że przy gotowaniu spędzały zawsze więcej czasu niż mężczyźni. Dwa, że ich stroje - suknie z falbanami czy długie rękawy - z wielką ochotą zajmowały się ogniem spod patelni.

#3. Biali kucharze

Ciekawostki na temat gotowania Joe Monster

Dlaczego kucharze w większości kuchni - nie dotyczy sporej części Azjatów - ubierają się akurat na biało, w białe fartuchy, białe czapki? Ten zwyczaj zapoczątkował najprawdopodobniej osobisty kucharz Charles-Maurice Talleyranda, pierwszego premiera Francji. Uważał on, że biały jest najbardziej higienicznym z kolorów - i tak właśnie zwykł ubierać się do pracy przy garach.

#4. Zanim nastały garnki

Ciekawostki na temat gotowania Joe Monster

W przeciwieństwie do gotowania różnego rodzaju garnki i naczynia to stosunkowo młody wynalazek. Upowszechniły się dopiero jakieś 24 tys. lat przed Chrystusem. Co było wcześniej? Wcześniej przy transportowaniu i przechowywaniu żywności polegano głównie na znajdowanych muszlach oraz tym, co udało się odzyskać z zabitych zwierząt.

#5. Programy kulinarne

Ciekawostki na temat gotowania Joe Monster

Każdy szanujący się kanał w telewizji ma dzisiaj program o gotowaniu. Piękne obrazki, górnolotne sformułowania („och, jak cudownie niedomyta miska podkręciła smak przypalonej rzeżuchy”) i przepisy z listą składników dłuższą niż Avatar. Jak to przekłada się na domowe gotowanie? Nijak - a przynajmniej nie tak, jak można by sądzić. Zwiększa apetyt na jedzenie, to prawda, ale jednocześnie ogranicza skłonność do samodzielnego gotowania w domu. Domorośli adepci sztuk kulinarnych okazują się nie wytrzymywać konfrontacji pomiędzy wyśrubowanymi oczekiwaniami a osiąganymi efektami.

#6. Zamiast gotowania

Ciekawostki na temat gotowania Joe Monster

W Ameryce statystyki pokazują już, że ludzie więcej czasu poświęcają na oglądanie programów kulinarnych w telewizji niż na samo gotowanie. Faktem jest jednak, że na przestrzeni lat sporo się pozmieniało. Mniej czasu musimy poświęcać na zdobywanie pożywienia, dzięki czemu więcej pozostaje np. na kulturę i edukację. Do zachodzących zmian - bardziej wydajnego pożywienia, które łatwiej się trawi - dostosowały się również ludzkie organizmy. Zmalały „wnętrzności”, a urosły mózgi.

#7. Konkurs w krojeniu cebuli

Ciekawostki na temat gotowania Joe Monster

Nie oznacza to bynajmniej, że z programów kulinarnych nie można wyciągnąć niczego dobrego. O tym, że można, przekonał się Anthony Kelly, zawodowy… kryminalista odsiadujący długi wyrok w więzieniu. Jego życie odmieniło się po spotkaniu z Gordonem Ramsayem i rozegranych pomiędzy nimi dwoma konkursami w krojeniu cebuli. Starcie wygrał… więzienny kucharz. W nagrodę Ramsay zaproponował Kelly’emu pracę w jednej ze swoich restauracji. Oczywiście dopiero po odsiedzeniu reszty wyroku…


Źródła: 1, 2, 3, 4
6

Oglądany: 55853x | Komentarzy: 25 | Okejek: 179 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.01

23.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało