Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 mniej znanych ciekawostek o mowie i rozmowie

38 966  
123   28  
O czym rozmawiamy, w jaki sposób i czy aby na pewno kobiety mówią więcej niż mężczyźni - o tym w dzisiejszym artykule.

#1. O czym mowa

Rozmowy, mowa, język - ciekawostki Joe Monster
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że większość rozmów prowadzi zupełnie donikąd. Dlaczego? Ano dlatego, że 60% czasu poświęcamy na… mówienie o sobie. Dzielenie się własnymi przemyśleniami i przeżyciami uważamy za interesujące (choć zapominamy często, że nie zawsze zdanie to podziela rozmówca). W rozmowach prowadzonych za pośrednictwem mediów społecznościowych „współczynnik narcyzmu” urasta nawet do 80%.

#2. Glosolalia i ksenolalia

Rozmowy, mowa, język - ciekawostki Joe Monster

Jest to „dar mówienia obcymi językami w stanie religijnego uniesienia”, twierdzi Biblia. Naukowcy, którzy badali zjawisko, mają jednak nieco odmienne zdanie. Wbrew deklaracjom, że to boży podarunek dla szczególnie mocno wierzących, najprawdopodobniej to zwyczajny… bełkot. Pomimo nagrywania i nawet statystycznej analizy wypowiadanych ciągów, nie udało się w nich odnaleźć ani sensu w obcym języku, ani jakiegokolwiek języka w ogóle. Uznano, że „mówiący językami” w rzeczywistości wypowiadają zbitkę całkowicie losowych sylab nietworzących żadnej całości.

#3. Z czego składa się przekaz

Rozmowy, mowa, język - ciekawostki Joe Monster

Ile z tego, co mówimy i przekazujemy, zależy tak naprawdę od słów, które wypowiadamy? Okazuje się, że bardzo niewiele. Według psychologa Alberta Mehrabiana dobór słów odpowiada zaledwie za 7% komunikacji. O kolejnych 38% informuje ton głosu, a ponad połowa - 55% - zależy od mowy ciała.

#4. Jak mówią dzieci…

Rozmowy, mowa, język - ciekawostki Joe Monster

Zdolność, z jaką dzieci przyswajają nowe języki, od dawna budzi zdumienie naukowców, którzy doszukują się w tym uwarunkowań biologicznych. Stwierdzono m.in. że dziecko samodzielnie przyswaja język, którym posługuje się otoczenie niezależnie od tego, czy jest jego świadomie uczone czy też nie.

#5. …a jak zwierzęta

Rozmowy, mowa, język - ciekawostki Joe Monster

Zwierzęta takie jak delfiny czy też ssaki naczelne komunikują się werbalnie nie po to, by sobie pogadać, a po to, aby rozwiązywać problemy i przekazywać informacje niezbędne do przeżycia. Mimo to większość teoretyków zaprzecza jakoby można było uznać to za posługiwanie się danym językiem. Jako argument wskazują brak składni czy reguł, które określałyby, w jaki sposób artykułowanie poszczególnych dźwięków przekłada się na wyrażanie idei.

#6. Rozmowa chodzona

Rozmowy, mowa, język - ciekawostki Joe Monster

Wiele osób rozmawiając przez telefon nie jest w stanie usiedzieć w miejscu. Wędruje wtedy po całym mieszkaniu, co jest ogólnie rzecz biorąc - jak każdy ruch - dobre dla zdrowia. Jaka przyczyna jednak za tym stoi? Psychologia twierdzi, że w ten sposób, przemieszczając się podczas rozmawiania przez telefon, rekompensujemy sobie niemożność wykorzystania mowy ciała jak przy pogawędce oko w oko.

#7. Mowa a statystyki

Rozmowy, mowa, język - ciekawostki Joe Monster

Wszyscy słyszeli o badaniach, które wykazały, że kobiety wypowiadają znacznie więcej słów niż mężczyźni - o 7 lub nawet 13 tysięcy każdego dnia. Czy były to badania wiarygodne, są wątpliwości. W innych przypadkach nie dostrzeżono znaczącej różnicy pod tym względem w zależności od płci. Zauważono natomiast co innego. Brytyjski psycholog Nicholas Emler stwierdził np., że nawet 80% przeciętnych rozmów skupia się wokół… plotek. Sugeruje to, że plotkowanie jest naprawdę poważną częścią człowieczeństwa.


Źródła: 1, 2, 3, 4, 5