Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Najczęściej popełniane błędy podczas rozmów o pracę

101 921  
283   147  
Wszyscy wiemy mniej więcej jak się zachować i co powiedzieć podczas rozmowy o pracę. Jednak nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć i idealnie się przygotować. Oto przykłady zachowań, które sprawiają, że rekruterzy odrzucają kandydatów.

#1. Przychodzisz za wcześnie

Nie spóźnij się, ale i nie przychodź zbyt wcześnie. Najlepiej pojawić się 10 minut przed wyznaczoną godziną. Jeśli lubisz mieć zapas czasu, żeby upewnić się, że trafiłeś w dobre miejsce, nie siedź godzinę w poczekalni, idź na kawę i wróć kilka minut przed ustalonym terminem.

#2. Nie jesteś sobąNie udawaj kogoś innego, zawsze bądź sobą. Nie staraj się grać roli idealnego kandydata. Rekruterzy wychwytują to natychmiast.

#3. ZwlekaszOdwlekasz w nieskończoność rozmowę na trudne tematy. Tracisz czas na mówienie banałów, masz nadzieję, że zagadasz rekrutera i unikniesz odpowiedzi na bardziej techniczne pytania. Oczywiście, że ci się to uda. Ale na pewno nie dostaniesz tej pracy.

#4. Nie przygotowujesz sięNie ma nic gorszego niż kandydat, który nie ma pojęcia (albo bardzo blade) o firmie, w której ma zamiar znaleźć zatrudnienie. Nie chodzi tu o znajomość struktur, produktów, układów i tak dalej. Wystarczy przeczytać informacje umieszczone na stronie internetowej firmy.

#5. Przerywasz prowadzącemu rozmowęNigdy, przenigdy nie staraj się kończyć pytań za rekrutera, a tym bardziej nie próbuj go przekrzyczeć.

#6. Nie zadajesz pytańW pewnym momencie rozmowy rekruter zapyta cię, czy chcesz się jeszcze czegoś dowiedzieć. Nie milcz jak głaz, zapytaj o cokolwiek: jak wygląda przeciętny dzień w biurze, kiedy jest największy nawał pracy. Wydasz się wtedy zainteresowany pracą i nie będziesz się czuł jak na przesłuchaniu.

#7. KłamieszOczywiście każdy z nas koloryzuje w CV i na rozmowie o pracę. Jednak nie możesz kłamać w żywe oczy, że płynnie rozmawiasz po hiszpańsku, a w tym języku potrafisz powiedzieć jedynie „Dos cervezas, por favor”. Takie kłamstwo bardzo łatwo wychwycić już na rozmowie kwalifikacyjnej.

#8. Narzekasz na poprzednią pracęObsmarujesz szefa, współpracowników, a nawet ekipę sprzątającą w poprzedniej firmie i myślisz, że tym zaplusujesz? Potencjalny pracodawca od razu po twoim wyjściu wyrzuci CV do niszczarki. Nie zatrudni cię, bo boi się, że o nim też będziesz tak mówić.

#9. Zachowujesz się jak gwiazdaPracodawcy zazwyczaj poszukują osób, które dobrze pracują w grupie. Nie staraj się więc przekonać rozmówcy, że jesteś najmądrzejszy i sam doskonale zawsze sobie radziłeś, bo twoi koledzy z teamu to idioci.

#10. Za dużo perfumCo mają perfumy do kwalifikacji? Nic. Ale pamiętaj, że mniej równa się lepiej. Niektórzy rekruterzy po prostu osobiście nie mogą zdzierżyć osób, które oblewają się perfumami czy wodą po goleniu.

#11. Nie odpowiadasz na zadane pytaniaJeśli nie pasuje ci zadane pytanie, odpowiadasz byle co, ale na pewno nie na temat. Rekruter już wie, że w ten sam sposób będziesz unikał odpowiedzialności w pracy.

#12. Mówisz za dużo o sprawach prywatnychRekrutera nic nie obchodzi, czy jesteś w środku rozwodu, czy masz problem z zajściem w ciążę i czy zastanawiasz się nad wyjazdem z kraju. On nie może ci zadać tych pytań, ale jeśli sam/a się zwierzysz, bezlitośnie wykorzysta te informacje przeciwko tobie.

#13. Pytasz, jak ci poszłoRozmowa skończona, uścisk ręki, idziesz w kierunku drzwi i łapiąc za klamkę odwracasz się i pytasz: „Jak mi poszło?”. To pytanie zadają osoby, które podświadomie zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo zawaliły.

Oglądany: 101921x | Komentarzy: 147 | Okejek: 283 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało