Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Co się dzieje, kiedy piorun trafia człowieka?

77 404  
245   46  
Piorun uderzający w ziemię zostawia malowniczy szlaczek, a co jeśli trafi w człowieka? Okazuje się, że takie trafienie nie jest wyrokiem śmierci, ale do przyjemności też nie należy.

Prawdopodobieństwo bycia trafionym przez piorun wynosi 1 do 300 000. 90% osób trafionych przeżywa, ale łuk elektryczny pozostawia na ich ciele blizny o charakterystycznym kształcie, nazywanym figurą Lichtenberga.


Powietrze wokół uderzającego pioruna może osiągnąć temperaturę blisko 28 000 st. C, napięcie impulsu wynosi nawet 100 milionów V, a niesie on ze sobą prąd o natężeniu nawet 50 000 A. Ktoś policzył, że stojąc 10 metrów od miejsca, w które uderza piorun, można doświadczyć fali uderzeniowej podobnej do eksplozji 5 kg trotylu. Gwałtownie odparowujący pot czy krople deszczu ze skóry ofiary potrafią momentalnie zdmuchnąć całą odzież z ciała.


Bezpośrednie trafienie piorunem w człowieka może doprowadzić do zatrzymania akcji serca, uszkodzenia mózgu, wstrząsu, a nawet uszkodzenia rdzenia kręgowego. Temperatura i błysk mogą uszkodzić gałki oczne. Nawet kiedy nie dojdzie do tak drastycznych obrażeń, to impuls przechodzący przez ciało pozostawia na nim blizny przypominające tatuaże, ale może również powodować oparzenia termiczne trzeciego stopnia.


Co roku na całym świecie setki ludzi giną od uderzeń pioruna (w samych tylko USA niemal 50 osób rocznie), więc w przyszłości lepiej nie ignorować dobrych porad i ostrzeżeń odnośnie zachowania w czasie burzy.

Źródła: 1, 2, 3

Oglądany: 77404x | Komentarzy: 46 | Okejek: 245 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.02

21.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało