Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 nietypowych ciekawostek na temat Stambułu

40 113  
184   22  
Największe miasto Turcji jest jedyną metropolią położoną na dwóch kontynentach jednocześnie. Mimo że mieszka w nim niemal 15 milionów osób – najwięcej w kraju – Stambuł nie jest stolicą.

#1. "To miasto"

Konstantynopol stał się Stambułem wskutek upowszechnienia się wyrażenia „eis ten polin” znaczącego „do [tego] miasta”. Grecki język przemnożony przez turecką wymowę poskutkował nazwą, którą znamy obecnie. Oficjalnie nazwa Stambuł została ustanowiona w 1930 roku. W języku tureckim brzmi ona İstanbul (z kropką nad dużym „i”, ponieważ I oraz ı to w tamtejszym alfabecie – odpowiednio – duża i mała litera wymawiana jak polskie „y”).

#2. Kawa zakazanaKawa po turecku to obecnie jeden z symboli kraju, jednak nie zawsze tak było. Zdecydowanym przeciwnikiem pijania kawy był sułtan Murad IV, rządzący w XVII wieku. Pozamykał liczne w Stambule kawiarnie, a nawet przechadzał się ulicami miasta, przebrany za zwykłego mieszkańca, tropiąc ze swoimi sługami osoby pijące kawę. Przyłapanych na gorącym uczynku pozbawiał głowy.

#3. Kanał Stambuł IIW Turcji cały czas rozważa się możliwość budowy długiego na 45 km i szerokiego na 150 metrów kanału, który połączyłby Morze Czarne z Morzem Marmara, równolegle do cieśniny Bosfor, ale nieco dalej na zachód. To kolejny – obok m.in. budowy ogromnego lotniska – z wielkich projektów zapowiadanych przez Erdogana. I choć lotnisko jest już na ukończeniu, to budowa kanału – oprotestowana wielokrotnie m.in. przez naukowców czy ekologów – konsekwentnie się opóźnia.

#4. Automaty z karmąCzłowiek częstokroć okazuje się mieć więcej sympatii do zwierząt niż do innych ludzi. W Stambule postanowiono zrobić z tego niezły użytek. Na ulicach miasta wystawiono automaty wydające bezpańskim zwierzętom wodę oraz karmę. Aby z nich skorzystać, nie wrzuca się monet. W odpowiednim otworze umieścić należy plastikowe butelki. Zwierzęta szczęśliwe, a i środowisko korzysta.

#5. Ponad 3 tys. meczetówStambuł można z powodzeniem nazwać miastem meczetów. Gdyby chcieć zwiedzić je wszystkie, mogłoby zabraknąć roku – trzeba by bowiem odwiedzać niemal dziesięć różnych dziennie. Łącznie w Stambule znajduje się już ok. 3250 meczetów. W żadnym innym mieście nie ma ich aż tyle. W całej Turcji jest ok. 83 tys. muzułmańskich świątyń, a ich liczba stale rośnie.

#6. Śnieg w StambulePalmy pokryte śniegiem to nieczęsty widok – choć coraz więcej jest i w Polsce entuzjastów hartowania egzotycznych roślin w nienaturalnie zimnym dla nich klimacie. Niemniej jednak w kojarzonym głównie z upałami Stambule śnieg nie jest wcale tak niezwykłym zjawiskiem. Pada w zasadzie co roku. Krótko i niezbyt intensywnie, ale w miarę regularnie. Większe opady śniegu zdarzają się co 7–8 lat.

#7. Metro StambułW Stambule znajduje się trzecie najstarsze metro na świecie. Wcześniej uruchomiono kolejki tylko w Londynie oraz w Nowym Jorku. Uczciwie przyznać jednak trzeba, że przez bardzo długi czas tureckie metro nie rozpieszczało swoich pasażerów zasięgiem – jedyna dostępna linia miała zaledwie 574 metry długości. Pierwszą poważną rozbudowę sieci ukończono dopiero w 2000 roku.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

Oglądany: 40113x | Komentarzy: 22 | Okejek: 184 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało