Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Miejsca, które trzeba zobaczyć przed śmiercią - kładka tylko dla odważnych na górze Aj-Petri

45 174  
176   49  
Całkiem niedaleko nas jest miejsce, w którym góry spotykają morze, zapewniając widoki zapierające dech w piersi, a wysoko zawieszone kładki przyprawią o palpitacje serca niejednego miłośnika mocnych wrażeń. Dziś wybieramy się na Krym.Aj-Petri jest jednym z najwyższych szczytów Gór Krymskich, a jego wysokość jest bardzo łatwa do zapamiętania - to 1234 m n.p.m. Nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza górę Świętego Piotra. Jest ona zbudowana z wapienia i znajduje się na jajle Aj-Petri. Jajła to określenie pastwisk znajdujących się w subalpejskiej i alpejskiej strefie Średniej Azji, Kaukazu i Krymu.

Na zdjęciu poniżej znajduje się krawędź jajły w pobliżu Ałuszty na Krymie.Aby dostać się na szczyt, nie potrzeba doświadczenia wspinaczkowego. W pobliżu miejscowości Ałupka znajdziemy bowiem kolejkę linową.

Na marginesie możemy dodać, że w Ałupce znajduje się Pałac Woroncowa, który w czasie konferencji jałtańskiej był siedzibą delegacji brytyjskiej, na czele z Churchillem. Z pałacem wiąże się też polski wątek - otóż jego efektowny wygląd sprawił, iż w 1985 ekipa realizująca film Podróże pana Kleksa wybrała go jako obiekt zdjęciowy, który „zagrał” pałac króla Apolinarego Baja, władcy fikcyjnej krainy filmowej – Bajdocji.

Wybierając się na górę należy pamiętać o zabraniu ze sobą czapki, jest to bowiem najbardziej wietrzne miejsce na Ukrainie (przy założeniu, że do Ukrainy jeszcze należy, ale w tematy polityki wolelibyśmy jednak nie wnikać) - wiatr wieje tu przez 125 dni w roku, osiągając prędkość nawet 180 km/h. Najważniejsze są jednak widoki, a te ze szczytu są bajeczne, w tym miejscu bowiem góry spotykają się z morzem.No i są jeszcze te cholerne kładki, na których można testować siłę swoich zwieraczy.Dla formalności dołączamy mapę Google z oznaczeniem góry:A tutaj krótki filmik z wyprawy na Aj-Petri.W poprzednim odcinku odwiedziliśmy Skrzydlatą Skałę w Nowym Meksyku, z którą wiąże się ciekawa legenda.

Źródła: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Oglądany: 45174x | Komentarzy: 49 | Okejek: 176 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.01

16.01

15.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało