Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 efektów legalizacji marihuany, których nikt się nie spodziewał

179 147  
597   115  
Miał nadejść koniec świata, a ulice wypełnić się tłumami ćpunów. Ani jedno, ani drugie nie miało miejsca. Zaobserwowano jednak sporo bardzo interesujących i nieprzewidzianych zjawisk.

#1.

Legalizacja marihuany obniża przestępczość. Mimo zapowiedzi, że wszyscy wylegniemy na ulice, tłukąc kogo popadnie, w rzeczywistości wszędzie tam, gdzie trawa przestała być towarem zakazanym, liczba przestępstw spadła. W samej Kalifornii dopuszczenie do obrotu marihuany w celach medycznych obniżyło liczbę brutalnych przestępstw o 15%, włamań o 19% oraz morderstw o 10%. Liczba zabójstw na tle narkotykowym spadła aż o 41%. Znaczna część tego to efekt odcięcia karteli narkotykowych od źródeł przychodu.

#2.


Wraz z malejącą liczbą przestępstw wzrasta liczba tych, których sprawców udaje się schwytać. Rosnąca skuteczność policyjnych działań to nie efekt tego, że pod wpływem bucha czy dwóch panowie śledczy zyskują niespodziewany przypływ natchnienia. To efekt tego, że… nie marnują czasu na zajmowanie się pierdołami - jak ściganie wielce szkodliwych społecznie rekreacyjnych palaczy za posiadanie grama na własny użytek.

#3.


W miejscach, gdzie legalizuje się marihuanę, wzrasta liczba wypadków samochodowych. Spada jednak ich śmiertelność. Co więcej, zaobserwowano liczne przypadki „bardzo delikatnych, powolnych najechań”. Być może osoby pod wpływem trawki uznają, że puknięcie kogoś w zderzak to zabawny pomysł na umilenie sobie popołudnia. Jakkolwiek nie wyjaśniono jeszcze jednoznacznie zachodzących zjawisk, to wykazano, że wzrost odsetka osób wsiadających za kółko po joincie oznacza równocześnie spadek odsetka osób prowadzących po kielichu.

#4.


Więcej dzieci trafia do szpitala po naćpaniu się odpowiednio doprawionymi ciasteczkami… Z jednej strony sam fakt ich obecności jest ewidentnie zły. Z drugiej jednak strony statystyki wskazują nie wzrost liczby dzieci naćpanych ciastkami, a wzrost ich zgłoszeń do szpitala. Można podejrzewać, że większość tego rodzaju przypadków - dawniej i obecnie - to efekt niedopilnowania, kiedy dziecko dorwie się do wypieków pozostawionych bez dozoru rodziców. Wzrost zgłoszeń do szpitala oznaczałby w tej sytuacji, że rodzice przestali obawiać się konsekwencji zażywania nielegalnych do niedawna substancji.

#5.


W 2015 roku stan Kolorado uzyskał aż 2,6 miliarda dolarów przychodu z turystyki. Więcej niż kiedykolwiek wcześniej. I choć władze stanu zarzekają się, że to efekt prowadzonej przez nie kampanii reklamowej, prawda jest nieco inna. Ankieta wykazała, że 49% turystów spędzających wakacje w Kolorado w badanym okresie przyjechało tu po to, by… legalnie sobie zapalić. Wzniosłe plany rzadko kiedy dochodziły jednak do realizacji. Zaledwie 8% (!!!) turystów odwiedzających Kolorado z zamiarem skosztowania marihuany przyznało się do faktycznego wykorzystania okazji.

#6.


Nie tylko ludzie mają skłonność do korzystania z dopiero co zalegalizowanych środków. To samo dotyczy… czworonogów. Statystyki pokazują, że we wspomnianym już Kolorado od czasu legalizacji marihuany liczba psów na haju trafiających do weterynarza wzrosła czterokrotnie. I to nie tak, że ludzie nagle zapragnęli podzielić się szczęściem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. To raczej ci ostatni trafili (nie)szczęśliwie, podbierając wzmocnione łakocie. Większości zwierząt dojście do siebie po marihuanowym haju zajmuje najwyżej dobę. Zdarzają się jednak i tragiczne w skutkach przypadki.

#7.


Wzrost zainteresowania leczniczą marihuaną oznacza również spadek zainteresowania opioidami - m.in. kodeiną, morfiną czy heroiną. W miejscach, gdzie zalegalizowano marihuanę, liczba przepisywanych przez lekarzy opioidów spadła przeciętnie o 14%. Jest to alternatywa zarówno tańsza, jak i znacznie bardziej bezpieczna. Oszacowano, że od czasu wprowadzenia konopnej rewolucji odsetek śmiertelnych przedawkowań silnie uzależniających opioidów spadł nawet o 1/4.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
30

Oglądany: 179147x | Komentarzy: 115 | Okejek: 597 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

30.09

29.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało