Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 naprawdę dziwacznych ciekawostek o Azji

54 275  
197   16  
Latające węże, pływające dzieci i morderczy sos sojowy. A wszystko to pod znakiem uprzejmego... czy jedliście już ryż?

#1.

Chrysopelea to zupełnie zwyczajna nazwa, za którą kryje się zupełnie niezwykły wąż. Ten oto skurczybyk, pomijając typowe cechy, za które większość osób nie znosi węży, potrafi w dodatku latać. Choć może nie tyle latać, co szybować, to jednak fakt, że jest w stanie pokonać w powietrzu do 100 metrów, robi wrażenie! I trudno powiedzieć, że pozytywne… Gdyby ktoś chciał zobaczyć takie dziwy na własne oczy, wystarczy, że uda się do południowo-wschodniej Azji. Chrysopelea żyje głównie w Wietnamie i Kambodży. Wąż jest „średnio jadowity”. Ukąszenie generalnie nie powinno zabić człowieka.

#2.


Jeden z największych okupów w historii (jeśli nie największy w ogóle) zapłacono w Hong Kongu. Najbogatszy z jego mieszkańców, magnat handlujący ropą, za zwrócenie wolności swojemu synowi zapłacił równowartość 130 milionów dolarów. Bogatszy o zawrotną kwotę gangster o poradę w sprawie tego, jak zainwestować gigantyczne pieniądze, zwrócił się… do w sumie logicznego źródła: do dopiero co obrabowanego przedsiębiorcy. Ten jednak poradził gangsterowi, by zabrał kasę, uciekł na drugi koniec świata i zaczął nowe lepsze życie. Wiadomo jednak, że przestępca nie skorzystał z kuszącej propozycji i niedługo potem został schwytany i stracony.

#3.


Azjatycka Brązowa Chmura to zjawisko, które pojawia się co roku - pomiędzy styczniem a marcem - nad południową Azją i częścią Oceanu Indyjskiego. Brak opadów deszczu powoduje, że zanieczyszczenia nie są „wypłukiwane” z powietrza i unoszą się pod postacią gigantycznej brązowej masy. Istnienie brązowej chmury niesie za sobą oczywiście negatywne konsekwencje. Oszacowano, że każdego roku ze względu na konsekwencje jej obecności w samej Azji umierają aż dwa miliony osób!

#4.


W jaki sposób tradycyjnie witają się Azjaci? W dosłownym tłumaczeniu wcale nie pytają „co słychać?” albo „jak się masz?”. Zamiast tego pytają… „czy już jadłeś [w domyśle - ryż]?”. Powiedzenie to jest szczególnie typowe dla Hong Kongu, ale funkcjonuje powszechnie także w innych rejonach Azji, gdzie ryż stanowi podstawę diety. Oczywiście zadający to pytanie, przynajmniej obecnie, nie liczy bynajmniej na odpowiedź dotyczącą konkretnego posiłku.

#5.


Jaki jest najbardziej azjatycki sposób na popełnienie samobójstwa? Przedawkowanie… sosu sojowego. I choć wydaje się, że są zarówno szybsze, jak i prostsze metody, to ta jest przynajmniej jedną z łatwiej dostępnych. Medycyna odnotowała już przypadki sojowych samobójstw tak liczne, że trudno uznać je za ekstremalne wyjątki. Co tak naprawdę zabija? Duża ilość soli. Zależnie od przypadku, wystarczy jakieś 0,75-3 g soli na każdy kilogram ciała spożyte w krótkim czasie, by wybrać się na tamten świat.

#6.


Jeszcze w 1990 roku ponad 60% mieszkańców Azji Wschodniej żyło w ekstremalnej biedzie, ogłosił Bank Światowy. W 2016 roku było ich już zaledwie 3,5%. Z roku na rok z najtrudniejszych warunków wydostawało się ponad sto milionów osób. Zmiany, które zaszły, nie pozostały obojętne m.in. dla środowiska. Obecnie ponad 90% plastikowych odpadów pływających po oceanach trafia tam za pośrednictwem zaledwie 10 rzek. 8 z nich znajduje się w Azji, pozostałe dwie - w Afryce.

#7.


Morscy Cyganie - to nazwa, którą określa się półkoczownicze plemiona żyjące w południowo-wschodniej części Azji, m.in. w Tajlandii. Wyróżniają się… umiejętnością doskonałego widzenia pod wodą. Naukowcy twierdzą, że młodzi członkowie tych plemion z podwodnym widzeniem radzą sobie wcale nie gorzej niż np. delfiny. Co jeszcze ciekawsze, umiejętność ta zanika z wiekiem. Dodatkowo, ponieważ Morscy Cyganie coraz mniej czasu spędzają w wodzie, także wśród młodych ludzi występuje coraz rzadziej.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6
2

Oglądany: 54275x | Komentarzy: 16 | Okejek: 197 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.09

20.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało