Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Naprawdę potwornickie ciekawostki - koale wyginą przez choroby weneryczne

100 977  
371   38  
Dziś trochę o chorobach, trochę o śmierci, trochę o przemijaniu, no tak nostalgicznie, melancholijnie wręcz. No i jeszcze o zjadaniu płodów.

#1. Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji?

Tak naprawdę wszyscy spodziewali się Hiszpańskiej Inkwizycji.
Wypady hiszpańskiej inkwizycji były tak naprawdę zapowiadane wcześniej, aby mieszkańcom danego regionu dać szansę i czas na przemyślenie swojej wiary. Zapowiedź wywabiała także heretyków, którzy nie byli jeszcze świadomi tego, czym może się to wszystko skończyć. Jeśli heretyk przyznawał się do swojej winy sam, to mógł liczyć na karę złagodzoną, polegającą np. na konfiskacie całego majątku. Najbardziej zagorzałych przeciwników kościoła i korony karano śmiercią.

#2. Darwin

23 września 2014 r. w Indyjskim zoo wielki fan filmu Życie Pi postanowił zyskać przyjaźń dużego kota i wszedł na wybieg z białym tygrysem. Jego nowy

Tygrys nie został w żaden sposób ukarany - "zrobił to, co tygrysy robią, dlaczego mielibyśmy go karać?" kwitują władze parku.

#3. Strach dźwięków

Fonofobia to lęk przed głośnymi dźwiękami.

Niektóre osoby dotknięte fonofobią boją się nawet swojego własnego głosu, a wśród innych głęboką irytację powodują pewne określone rodzaje odgłosów. Tę fobię można leczyć, a odbywa się to poprzez stopniowe przyzwyczajanie chorego do coraz mocniejszych dźwięków. Nieleczona fonofobia w skrajnych przypadkach może prowadzić do mizofonii - nienawiści do dźwięków.

#4. Choroby przenoszone drogą płciową

Australijskie koale są zagrożone wyginięciem, ponieważ ponad połowa z nich cierpi na chlamydiozę i inne choroby weneryczne.

Jak widać, koale muszą mieć wyjątkowo bogate życie erotyczne, ale nie to jest w tym miejscu istotne. Okazuje się bowiem, że pewna część populacji koali nie zapada ani na chlamydiozę, ani na wirusy podobne do AIDS. Przyczyn mogło być wiele, ale okazało się, że dzieje się tak za sprawą genu IFN-g - interferon gamma, który udało się wyselekcjonować w trakcie badań nad koalami. To może mieć niemałe znaczenie w kwestii rozwoju dalszej medycyny, zarówno tej miśkowato-torbaczowatej, jak i ludzkiej.

#5. Power Gig! Gra katastrofa

Power Gig: Rise of the SixString - miała być grą muzyczną, która odwracałaby cały rynek takich zabaw. W odróżnieniu od bardzo popularnego Guitar Hero tutaj kontrolerem była dostarczana z grą prawdziwa gitara, mogąca służyć także jako zwykły instrument sam w sobie. Jakość wykonania gitary i innych akcesoriów do gry była tak słaba, że nie dało się z niej korzystać w żadnym celu. Po wielkich zapowiedziach producentów i wielkich nadziejach zostały tylko slogany, a gra została okrzyknięta jedną z najgorszych gier w historii.


#6. Pożar w Krakowie 1850

18 lipca 1850 w Krakowie doszło do pożaru, w którym spłonęło 160 kamienic, 5 osób poniosło śmierć. Odbudowa miasta trwała 15 lat.

Od tamtego czasu żaden tak wielki pożar nie nawiedził już Krakowa. Stało się tak, ponieważ po tym wydarzeniu znacząco poprawiono profilaktykę przeciwpożarową oraz postawiono większy nacisk na szkolenie i wyposażenie straży pożarnej. Pożar miał też pozytywne skutki, ponieważ w trakcie odbudowy miasta rozwinęła się wiedza i praktyka konserwatorska i zwrócono dużą uwagę na wartość zabytkowej architektury.

#7. Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa

Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa to choroba, przez którą cząsteczki naszej krwi dosłownie się rozpadają. To anemia, w której przebiegu hemoglobina występująca w krwi przenosi bardzo małe ilości tlenu, a przy niskim stężeniu tlenu erytrocyty zmieniają swój kształt w sierpowaty, co powoduje ich dalszy rozpad.

Nie ma żadnej skutecznej metody leczenia przyczyn, a jedyną naprawdę skuteczną metodą leczenia objawów jest transfuzja krwi. Tylko w ten sposób chory jest w stanie utrzymać odpowiednią ilość hemoglobiny A (tej zwykłej, przenoszącej tlen) we krwi.

#8. Zęby rekina

Zęby rekina rosną już w trakcie życia płodowego. Kiedy tylko się pojawiają, najsilniejszy płód zjada pozostałe młode.

To nie mit, to fakt. Nie dzieje się tak oczywiście w przypadku wszystkich rekinów, ponieważ wiele z nich to ryby jajożyworodne, a wśród tych żyworodnych tylko te najbardziej drapieżne korzystają z takich możliwości. Są to przede wszystkim żarłacze. Zęby są ponadto najważniejszą częścią ciała rekina i, co równie niezwykle ciekawe, po wyłamaniu zęba u dorosłego osobnika wystarczy 8 dni na to, by ząb w pełni odrósł. Rekiny nie cierpią też na próchnicę, ponieważ zewnętrzna warstwa ich uzębienia składa się z fluoru. To trochę tak, jakby zęby wyrastały im od razu z warstwą niezmywalnej pasty do zębów.

Źródła:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,
6

Oglądany: 100977x | Komentarzy: 38 | Okejek: 371 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.10

26.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało