Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

8 pokręconych budynków, które przeczą zdrowemu rozsądkowi

39 489  
147   13  
Postawiony na dachu dom w Szymbarku nie jest wcale aż tak dziwny, jak się wydaje. Spokojnie znaleźć można bardziej kliniczne przypadki.

#1.

Hằng Nga albo – bliżej prawdy – zwariowany dom, jak głosi jego popularna nazwa, to budynek, który wymyka się wszelkim standardom. Stoi w Wietnamie, a inspiracją jego twórcy byli Antonio Gaudi, Salvador Dali oraz… Walt Disney. Wpływ stylu zwłaszcza tego ostatniego wyraźnie widać. Od oddania do użytku w 1990 roku „zwariowany dom” cieszy się niesłabnącą popularnością. Nie brakuje zarówno zwolenników jego oryginalnego wyglądu, jak i przeciwników karykaturalnej formy.

#2.Innowacje nie zawsze łączą się z estetyką, jednak w tym przypadku jedno z drugim ewidentnie się kłóci. Choć zamysł był nieco inny. Chodziło o to, aby domy z dziwaczną kostką na wierzchu, znacznie większą od pionowej podstawy, przypominały… drzewa. A szereg tego rodzaju budowli wizualnie imitować miał las. Jaki jest efekt – można zobaczyć w Rotterdamie i Helmond. Osiedle z całą pewnością się wyróżnia. Czy pozytywnie? Rzecz gustu.

#3.Nieruchomości z natury mają to do siebie, że – jak sama zresztą nazwa wskazuje – pozostają nieruchome. Tutaj jest jednak inaczej. Właściciel widowiskowego budynku nie chciał pogodzić się z faktem, że promienie słoneczne wpadały do środka pod odpowiednim kątem tylko przez pewną część dnia. Zbudował więc dom, który – w pogoni za nasłonecznieniem – można dowolnie obracać. Unoszenie i opuszczanie, obroty o 360° oraz przesuwanie na szynach. To wszystko funkcje, w jakie wyposażony został budynek znajdujący się w pobliżu Sarzany we Włoszech.

#4.W jaki sposób ukryć wieżę obserwacyjną? Można zrobić to na sposób japoński, czyli… posadzić gigantyczne jajo pośrodku parku na wyspie Ishigaki. „Zupełnie nierzucająca się w oczy” budowla pomalowana została w barwy ułatwiające wtopienie w otoczenie. Przynajmniej według założeń. Konstrukcja służy odwiedzającym park do obserwowania ptaków. W Banna Park rezyduje ponad 2,5 tys. gatunków, które można podglądać ze szczytu jaja.

#5.Kiedy pierwsze zdjęcia „kamiennego domu” pojawiły się w prasie, wielu sądziło, że to żart. Specyficzna budowla wciśnięta pomiędzy dwa wielkie głazy nie wydawała się pod żadnym względem realna. A jednak. Inspirowany Flinstone’ami dom istnieje naprawdę. Znajduje się w Guimarães w Portugalii – wbrew pozorom wcale nie na Księżycu – i przed ciekawskimi turystami chroni go cała masa drutu kolczastego. Ktokolwiek chciał nietypowym budynkiem zapewnić sobie prywatność, raczej nie odniósł sukcesu.

#6.Portal do innego wymiaru czy dramatyczny skutek przejścia trąby powietrznej? Ani jedno, ani drugie. To tylko instalacja artystyczna, która – dodajmy – przetrwała zaledwie kilka miesięcy. Dwóm architektom w Houston zaproponowano przekształcenie w sztukę dwóch domów przeznaczonych do rozbiórki. W efekcie powstało… to co powstało, budząc wiele wątpliwości zarówno co do tego, czym w rzeczywistości jest konstrukcja oraz jaki zamysł przyświecał jej twórcom.

#7.Gdyby Sknerus McKwacz istniał naprawdę, zapewne tak właśnie wyglądałby jego skarbiec. Budynek w kształcie wielkiego banknotu stoi w Kownie na Litwie, a jego właściciele twierdzą, że nie stanowi bynajmniej pomnika ku chwale kapitalizmu. Fasada biurowca odzwierciedla banknot z 1926 roku o nominale 1000 litów (równowartość ok. 1240 zł). Dość długo trwały dyskusje, gdzie właściwie stanąć ma nietypowa budowla. I – jak nigdy – wszyscy byli zgodni, że jak najdalej od historycznego centrum Kowna.

#8.Miano jednego z najbardziej pokręconych budynków świata przysługuje temu znajdującemu się pod Bathurst w Południowej Afryce. Okoliczni mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa, które przez długi czas borykało się z ogromnymi problemami. Wszystko zmieniło się jednak, gdy w rejonie zaczęto uprawiać ananasy. Naturalne więc wydawało się uhonorowanie zbawczego owocu. Muzeum Ananasa ma 3 kondygnacje i 17 metrów wysokości. Jest w efekcie o ok. pół metra wyższe od… bliźniaczego ananasa, który stoi w australijskim Queensland.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6
5

Oglądany: 39489x | Komentarzy: 13 | Okejek: 147 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało