Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 nietypowych faktów na temat radia

39 055  
213   46  
Internet zabił telewizję, a telewizja zabiła radio. Czy jakoś tak to miało wyglądać…

#1.


Radio uważane jest przez niektórych za ostoję prawdziwej muzyki. Cóż, różnie z tym bywa, a wiele na pewno zależy od rozgłośni. Jedna z nich przeprowadziła w 2017 roku wśród słuchaczy ankietę, w której poprosiła o wytypowanie najlepszych muzyków w historii, by „stworzyć” z nich muzyczną supergrupę wszech czasów. Stworzyli… Led Zeppelin. Na pierwszym miejscu w każdej ze wskazanych kategorii uplasowali się muzycy tej właśnie brytyjskiej grupy.

#2.Czy muzycy byliby z takiego wyróżnienia zadowoleni? Trudno powiedzieć. Warto natomiast wspomnieć, że Robert Plant przekazał któregoś dnia 10 tys. dolarów na rzecz KBOO – niekomercyjnej rozgłośni radiowej z Portland. W zamian KBOO miało tylko… już nigdy więcej nie odtworzyć „Stairway to heaven”.

#3.Radio zdołało też ocalić przed zburzeniem wieżę Eiffle’a. Dzisiaj nikt już nie wyobraża sobie widoku Paryża bez ikonicznej konstrukcji. Założenia były jednak inne – miano rozebrać ją po 20 latach od Wystawy Światowej, którą uświetniała. Podczas I wojny okazało się jednak, że wieża doskonale nadaje się w roli masztu radiowego, umożliwiając przechwytywanie kluczowych transmisji wojskowych. W tej sytuacji wyjątkowo nierozważne byłoby pozbawianie się takiego atutu i nawet Francuzi się na to nie zdecydowali.

#4.„Wojna światów” Orsona Wellesa z 1938 roku to prawdopodobnie najbardziej znana audycja radiowa w historii. Komunikaty o inwazji Marsjan na Ziemię miały wzbudzić gigantyczną panikę, która sparaliżowała Stany Zjednoczone. Tyle że… nie wzbudziły. Rzekoma panika była wynikiem innej wojny – wojny propagandowej. Już wówczas mierzące się ze znaczącym spadkiem zainteresowania gazety postanowiły w ten sposób narobić czarnego PR-u wokół radia i dodatkowo podbudować sobie sprzedaż.

#5.Gdzie znajduje się jedna z największych i najbardziej wyjątkowych kolekcji winyli na świecie? W siedzibie radia GTMO – wojskowej rozgłośni nadającej w… zatoce Guantanamo. Ponad 20 tys. zgromadzonych płyt robi wrażenie. Tym większe, że część z nich to jedyne zachowane po dziś dzień egzemplarze nie do znalezienia gdziekolwiek indziej.

#6.Czym zajmuje się NASA? To pytanie, które często się tu pojawia… I odpowiedź za każdym razem jest coraz szersza. Tym razem bowiem mowa o Third Rock, czyli prowadzonej przez naukowców z NASA stacji radiowej. Zgodnie z nazwą, rozgłośnia odtwarza przede wszystkim utwory wpisujące się w tzw. rock alternatywny. Jak głosi komunikat wydany przy okazji uruchomienia stacji, „NASA cały czas poszukuje innowacyjnych sposobów, by zainteresować nowe pokolenia naukowców i inżynierów”.

#7.Zdarza wam się słuchać wiadomości w radiu i dojść do wniosku, że prezenter nie ma absolutnie nic do powiedzenia, a mimo to gada przez dobre kilkanaście minut, grzejąc tematy sprzed kilkunastu dni, tygodni czy miesięcy? Cóż, taka specyfika współczesnych mediów. Ale nie zawsze tak było. Dobry przykład dał prezenter BBC w wiadomościach o 18:30 18 kwietnia 1930 roku. Ogłosił wówczas „Nie ma żadnych wiadomości”, po czym zszedł z anteny. I to się chwali.

#8.Jak brzmiał pierwszy komunikat nadany przez radio z lecącego samolotu, w kierunku ziemi? „Roy, chodź tu i zabierz tego cholernego kota”. Rzecz miała miejsce w 1910 roku w Atlantic City podczas pierwszej z prób pokonania Atlantyku na pokładzie sterowca. Próba zakończyła się niepowodzeniem, jednak zapamiętana została również ze względu na błąkającego się po pokładzie kota Kiddo, który – zamiast, jak obiecano, przynosić szczęście – solidnie dał się załodze we znaki.

#9.Francja już od dłuższego czasu wojuje z Facebookiem czy Twitterem – światowymi sieciami społecznościowymi, które brutalnie wywróciły postrzeganie rzeczywistości do góry nogami. By zapobiec dalszej destrukcji, francuski rząd postanowił zabronić tamtejszym stacjom radiowym używania słów „Facebook” lub „Twitter” (np. w prośbie o polubienie lub odwiedzenie strony na portalu). Oficjalnie chodziło o to, aby ukrócić darmowe, nieuczciwe wobec mniejszych konkurentów promowanie gigantów.

#10.W górach Wirginii Zachodniej znajduje się „Strefa wolna od fal radiowych”, do której może wyprowadzić się każdy dotkliwie odczuwający skutki życia w nowoczesnym społeczeństwie. Na jasno wskazanych 13 tys. mil kwadratowych obowiązuje całkowity zakaz korzystania z urządzeń bezprzewodowych, m.in. telefonów komórkowych czy routerów Wi–Fi. Głównym celem utworzenia strefy była ochrona przed zakłóceniem licznych w tym rejonie teleskopów radiowych. Przypadkowo stworzono też mekkę dla technologicznych abstynentów.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Oglądany: 39055x | Komentarzy: 46 | Okejek: 213 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

14.12

13.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało