Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

5 zachwycających miejsc w Krakowie, których prawdopodobnie nie znałeś

6 618  
2  
Kraków w kręgach turystów jest miastem znanym jako ciekawe miejsce ze względu na sporą ilość lokacji wartych odwiedzenia. Po wpisaniu w wyszukiwarce "krakow tours" znajdziemy polskie i zagraniczne portale wskazujące na Wawel, Kościół Mariacki czy Sukiennice. Są to zabytki z pewnością urokliwe, ale tak znane, że często już niechętnie podejmowane jako temat rozmów w kontekście krakowskich atrakcji. To relatywnie dobrze zachowane miasto, które niegdyś było stolicą naszego kraju kryje jednak wiele ciekawych miejsc, które nie uzyskały należytego rozgłosu.

Fort 31 "św. Benedykt"Fort jest jednym z elementów składowych Twierdzy Kraków, budynek powstały w latach 1853-1856 swoją nazwę zawdzięcza pobliskiemu kościołowi pod wezwaniem św. Benedykta, a jego wyjątkowość sprawia, że uznawany jest za unikat architektury fortecznej w skali europejskiej. Wieża artyleryjska pierwotnie miała na celu zwiększenie możliwości obronnych przedpola łączącego Podgórze z Krakowem, a także obronę Traktu Lwowskiego. Podczas II wojny światowej obiekt ten był więzieniem dla jeńców francuskich wykorzystywanym przez armię niemiecką, a do roku 1984 adaptowany był również na cele mieszkalne. Fort zlokalizowany jest na wzgórzu Lasoty i mimo że wielojęzyczne przewodniki typu Krakow Tours nie zawsze oferują informacje o tym miejscu, warto je odwiedzić, bo to ciekawy kawałek historii.

Bunkry pod Placem InwalidówPodczas trwania II wojny światowej Kraków walczył z niemieckim okupantem, aż do końca. Nie każdy wie, że w podziemiach miasta znajduje się mnóstwo miejsc, które służyły żołnierzom. Jednym z nich jest Schron przy Placu Inwalidów — był tymczasowym schronieniem dla ludzi, którzy byli akurat w pobliżu Placu podczas nalotu. Do dziś wielu mieszkańców Krakowa nie wie o istnieniu podziemnych korytarzy. Mimo że schron nie znajduje się na liście zabytków Krakowa, to jego zwiedzanie jest możliwe po uzgodnieniu z towarzystwem „Rawelin”, które zajmuje się tym miejscem.

Kopiec KrakaKopiec Tadeusza Kościuszki na stałe wpisał się na listę atrakcji Krakowa, jednak w jego cieniu istnieje podobne miejsce — może nie takie pokaźne, ale za sprawą tajemniczej, nie do końca poznanej historii bardzo interesujące, tym miejscem jest Kopiec Kraka (lub Kopiec Krakusa). 16-metrowa górka budzi wiele pytań, ponieważ jej twórcy, czas powstania czy przeznaczenie nie są znane, ale jak to bywa w takich przypadkach, istnieje sporo teorii i legend. Chyba najpopularniejszą jest ta mówiąca o niemal mistycznej osobie Kraka — rzekomego założyciela Krakowa. Jan Długosz twierdził, że Krak został pochowany na szczycie wzgórza Lasoty, a jego synowie wznieśli upamiętniający kopiec, wykonując wolę ojca.

HistoryLand

W zestawieniu mamy już zabytek, schron, tajemniczy element panoramy Krakowa w postaci kopca, czas więc na coś zupełnie odmiennego. Funkcjonujący od września 2017 roku obiekt stanowi nową pozycję na turystycznej mapie Krakowa i jest interaktywnym centrum odkrywania historii Polski i Polaków. Organizatorzy tej atrakcji chwalą się dobrymi wynikami odwiedzin przez turystów, ale jako wciąż świeże miejsce nie uzyskało jeszcze rozgłosu, a warto się tam udać. O ile muzea, historyczne budynki czy ciekawostki opowiadane przez przewodnika mogą nie zainteresować najmłodszych turystów to wystawy stworzone z miliona klocków LEGO® raczej znajdą uznanie w opinii dzieci. HistoryLand oferuje jednak znacznie więcej, m.in. gogle VR umożliwiające podziwianie Zakonu na Jasnej Górze z lotu ptaka oraz interaktywną trąbkę pozwalającą odegrać hejnał mariacki. Jest to miejsce, które z pewnością zachwyci tak samo dorosłych, jak i dzieci.

Podziemny RynekJedyne muzeum w tym zestawieniu to bardzo ciekawa propozycja, ze względu na genezę tego miejsca. Otwarte kilka lat temu miejsce jest pełne nowoczesnych rozwiązań oraz interaktywnych prezentacji, lecz to nie zastosowana technologia jest argumentem stojącym za odwiedzeniem tego niezwykłego miejsca. Przez wielu uważane za najciekawsze muzeum w Krakowie to w rzeczywistości park archeologiczny 4 metry pod Rynkiem Głównym. „Na pokładzie” znajduje się 700 zabytków archeologicznych, 600 rekonstrukcji cyfrowych 3D i 500 elektronicznych odwzorowań zabytków, a do tego wszystkie mnóstwo stanowisk multimedialnych. Nie jest to wprawdzie miejsce nieznane, ale wciąż często pomijane podczas wymienienia atrakcji Krakowa, a powinno stanowić filar dla turystyki w Krakowie.

Oglądany: 6618x | Okejek: 2 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

07.12

06.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało