Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 suchych faktów na temat kaktusów

41 490  
175   29  
Kaktusy uchodzą za rośliny zupełnie bezobsługowe. I choć nie jest to do końca prawdą, to jednak wymagają znacznie mniej troski niż inne gatunki. I to się ceni.

#1.

Spośród 1750 znanych gatunków kaktusów skromne 1749 występuje naturalnie wyłącznie w Ameryce Północnej lub Południowej. Zaledwie jeden gatunek w sposób naturalny zawędrował gdziekolwiek dalej. Czy liczby są rzeczywiście takie, trudno powiedzieć, biorąc pod uwagę, że nie ma zgody nawet co do dokładnej liczby wyodrębnionych gatunków. Niemniej jednak powyższa proporcja dobrze odzwierciedla skalę.

#2.


Najwyższy kaktus w historii dorósł do… szóstego piętra. Pachycereus pringlei, bo o tym gatunku mowa, rośnie w stanach północno-zachodniego Meksyku - Baja California, Baja California Sur i Sonory. Niegdyś owoce tego kaktusa chętnie zjadano, z reszty rośliny wytwarzano substancje psychoaktywne. Najwyższy ze znanych egzemplarzy miał 19,2 m.

#3.


Saguaro, karnegia olbrzymia, to jeden z najbardziej ikonicznych kaktusów, kojarzony jednoznacznie z amerykańskim czy meksykańskim krajobrazem. Sięgającemu 18 metrów kaktusowi kolumnowemu poświęcono Park Narodowy Saguaro. Jest on też symbolem stanu Arizona.

#4.


Swoją popularnością kaktusy Saguaro przyciągają też różnego rodzaju wariatów. W 1982 roku pewien głupek z Arizony postanowił stoczyć z kaktusem pojedynek. Najpierw ostrzelał go z broni palnej, a następnie podszedł, chcąc obalić roślinę na ziemię. Wtedy odwet wziął kaktus - 230-kilogramowe ramię spadło prosto na mężczyznę, zabijając go na miejscu. Jedna z głupszych śmierci w historii…

#5.


Obserwowanie przemieszczających się roślin niekoniecznie musi od razu oznaczać poważne problemy z głową. W Baja California występuje bowiem stenocereus eruca, rosnący poziomo kaktus, który w sprzyjających warunkach jest w stanie przewędrować nawet 60 cm rocznie - od czego zresztą wzięła się jego popularna nazwa „the Wandering Devil”. Gatunek ten rośnie dość szybko wytwarzając nową część, podczas gdy stara również szybko zanika. W efekcie po pewnym czasie można tego właśnie kaktusa znaleźć zupełnie gdzie indziej, niż się go posadziło.

#6.


Euphorbia resinifera to jeszcze inny gatunek, występujący - dla odmiany - w Maroku. Ciekawy jest jednak z zupełnie innego względu. Mianowicie rzuca naprawdę trudne wyzwanie miłośnikom ostrego jedzenia. To zasługa rezynyferatoksyny będącej analogiem kapsaicyny. To ona sprawia, że gatunek ten jest ostrzejszy niż najbardziej piekielna ze znanych nam ostrych papryczek. Rezynyferatoksyna występuje też w podobnych sukulentach rosnących na północy Nigerii.

#7.


Jedną z mniej znanych, ale z pewnością interesujących właściwości kaktusów jest to, że… na wielu można sobie zagrać. Przy pomocy odpowiednio ustawionego mikrofonu z powodzeniem rejestrować można dźwięki wydobywane poprzez potrącanie kolców rośliny. Na pocieszenie dla eksperymentatorów należy dodać, że wcale nie trzeba robić tego własnymi palcami… można cudzymi.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Oglądany: 41490x | Komentarzy: 29 | Okejek: 175 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało