Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 bogatych ludzi, którzy wydziedziczyli swoje dzieci. Dlaczego to zrobili?

230 270  
362   153  
Mają na koncie tyle pieniędzy, że nawet nie jesteśmy sobie w stanie tego wyobrazić. A mimo to nie zamierzają po śmierci dzielić się nimi ze swoimi najbliższymi, a nawet jeśli, to maleńkimi kwotami na tle miliardowych majątków. Dlaczego? Każdy z nich ma swój powód...

#1. Bill Gates (92,8 mld dol.)

Założyciel Microsoftu w 1986 roku przeczytał artykuł zatytułowany "Czy powinniśmy zostawiać wszystko dzieciom?" w magazynie Fortune. Jego dobry przyjaciel Warren Buffett powiedział w wywiadzie:
Bogaty człowiek powinien zostawić dzieciom tyle pieniędzy, aby mogły robić, co tylko chcą, ale nie tyle, aby nie musiały nic robić.

W efekcie Gates doszedł do wniosku, że przepisując potomstwu gigantyczny majątek, nie wyświadcza im przysługi. Lwia część jego majątku trafi na konto Bill & Melinda Gates Foundation. Dzieci miliardera muszą zaś szukać pracy i próbować radzić sobie na własną rękę.

#2. Barron Hilton (4,4 mld dol.)

Ojciec popularnych niegdyś Paris i Nicky i właściciel sieci luksusowych hoteli w 2007 roku podjął decyzję o przeznaczeniu 97% swojej fortuny na rodzinną fundację charytatywną. Podobno długo się wahał, ale przyłapanie Paris na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu przelało czarę goryczy.#3. Michael R. Bloomberg (51,6 mld dol.)

Były burmistrz Nowego Jorku jest jednym z najbogatszych ludzi świata i uznanym filantropem. Na cele charytatywne i kampanie zwiększające świadomość ludzi na ważne społeczne problemy przeznaczył w swoim życiu ponad 3 mld dol. Zobowiązał się też do przekazania po śmierci majątku organizacjom charytatywnym. Swoją decyzję motywuje tak:
Jeśli chcesz zrobić coś dla swoich dzieci i pokazać im, jak bardzo ich kochasz, najlepiej wspieraj organizacje, które stworzą dla nich lepszy świat. Dając, inspirujemy innych do dawania, czy to pieniędzy, czy swojego czasu.#4. Ted Turner (2,2 mld dol.)

Twórca koncernu medialnego Turner Broadcasting System, w skład którego wchodzi m.in. CNN, od wielu lat wspiera szczytne cele. W roku 1990 powołał do życia Turner Foundation, zajmującą się rozwiązywaniem problemów ekologicznych na świecie. W 2010 roku dołączył do inicjatywy The Giving Pledge i zobowiązał się do przepisania majątku fundacji.#5. Elton John (200 mln funtów)

Muzyk i jego mąż David Furnish nie zostawią swoim dzieciom ani złotówki. Wszystkie pieniądze trafią na szczytne cele. Skąd taka decyzja? John chce nauczyć swoje potomstwo szacunku do pieniądza, ludzi i ciężkiej pracy.#6. Mark Zuckerberg (77,1 mld dol.)

Twórca Facebooka i jego żona również dołączyli do inicjatywy The Giving Pledge, w ramach której zobowiązali się do przeznaczenia 99% fortuny na projekty związane z poprawą życia ludzi w sferze medycyny, edukacji i życia społecznego. Mark powiedział:
Przez całe nasze życie pracujemy, by przyszłe pokolenia miały jak największe możliwości.#7. Gene Simmons (300 mln dol.)

Legendarny basista zespołu KISS w 2007 roku przyznał, że nie zamierza psuć swoich dzieci i chce stworzyć im warunki do życia na własny rachunek.
Chcę zrobić to, co robi każdy ptak, gdy wypycha potomstwo z gniazda - zmusza je, by ruszyły w dalszą drogę i same ułożyły sobie życie. Moje dzieci zawsze będą zabezpieczone finansowo, ale nie będą bogate. Zapewnię im opłaty za czynsz czy jedzenie, ale jeśli będą chciały osiągnąć coś więcej, to już na własną rękę. Każdego roku będą musiały wstawać rano z łóżka i iść do pracy, by żyć po swojemu.#8. Jackie Chan (395 mln dol.)

Słynny aktor ma syna i córkę, którzy nie zobaczą ani centa z jego olbrzymiego majątku. Pierwotnie Chan zamierzał przeznaczyć na cele charytatywne połowę fortuny. W 2012 roku zmienił zdanie. Miał już dość bycia wykorzystywanym przez Jaycee Chana. W jednym z wywiadów powiedział:
Jeśli Jaycee potrafi, to sam zarobi te pieniądze. A jeśli nie potrafi, to tylko będzie marnotrawił mój majątek.

Święte słowa.#9. George Lucas (5,3 mld dol.)

Sławny reżyser na nieszczęście swoich dzieci również dołączył do The Giving Pledge i obiecał przeznaczyć fortunę, jaką uzyskał dzięki sprzedaży praw do serii Gwiezdne Wojny, na organizacje wspierające rozwój edukacji.#10. Gordon Ramsay (160 mln dol.)

Słynny szef kuchni razem z żoną Taną Hutcherson wychowują swoje dzieci w przeświadczeniu, iż pieniądze nie są w życiu najważniejsze i ludzie nie powinni poświęcać go na pogoń za fortuną. Ramsay przyznał nawet, że jego dzieci podróżują samolotem w klasie ekonomicznej, podczas gdy on z żoną zajmują miejsca w pierwszej klasie (!). Tak czy owak cała jego fortuna po śmierci trafi na szczytne cele.

22

Oglądany: 230270x | Komentarzy: 153 | Okejek: 362 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

05.08

04.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało