Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zżera mnie gniew i niemoc, zabito kolejne goryle górskie, zostało ich tylko 300! - taki mem krąży po internecie, ale czy to prawda?

55 007  
234   38  
Obrazki z tak emocjonalnym przekazem mają to do siebie, że łatwo się je udostępnia, to zwykły ludzki odruch pomocy pokrzywdzonemu i bezbronnemu. Tylko jak to się ma to tego zdjęcia udostępnionego ponad 100 tysięcy razy na Facebooku? Pierwsze skojarzenie to ludzie którzy ukrzyżowali biedne goryle.

Jaka jest prawda o tym zdjęciu? Czy widać na nim morderców z ofiarami, znanych nam ze zdjęć z tradycyjnych myśliwskich pokotów?

Grzesiek Brudnik napisał:

W 2007 roku licząca cztery osobniki rodzina goryli górskich została zamordowana w Parku Narodowym Virunga. Tak, zamordowana. Przez mafię węglową, z zemsty za to, że zarząd parku dobrał im się do dupy. Można znaleźć cytaty, w których dyrektor parku oznajmia, że w ciągu 30 lat funkcjonowania instytucji taka sytuacja nigdy nie miała miejsca. Co wiele mówi o tym całym pierdoleniu, jakoby się polowało na goryle.

Mężczyźni, których widzisz na obrazku, to strażnicy parkowi, którzy na własnych barkach wynieśli ciała z dżungli. Kilkadziesiąt kilometrów wędrówki, ze 150-200 kilowymi zwierzętami na prowizorycznych noszach. Zrobili to w nadziei, że któreś ze zwierząt da się jeszcze uratować.

To nie mordercy, to są prawdziwi bohaterowie. Mówimy o bardzo niebezpiecznym i niestabilnym regionie, w którym od 1996 roku trwa wojna partyzancka. W trakcie pełnienia obowiązków zmarło w tym czasie ponad 120 strażników.

Mężczyzna w charakterystycznym niebieskim wdzianku, to weterynarz z Gorilla Doctors. Poczytaj sobie o tej organizacji.

Nikt nie zabija goryli górskich, szczególnie, że po wspomnianym morderstwie, wszystkie kraje, na terenie których żyją te zwierzęta, podpisały wspólną umowę o restrykcyjnej ochornie gatunku. W przeciągu ustatnich 30 lat liczebność gatunku wzrosła czterokrotnie i obecnie jest ich 1004 sztuk, co łatwo sprawdzić na stronie Gorilla Doctors.

No więc wierz dalej w internetowe łzawe bzdury albo zacznij w końcu sprawdzać rzeczy, które udostępniasz.

Na szybko kilka źródeł:
https://www.usnews.com/news/world/articles/2008/0...

http://www.gorilladoctors.org/
http://100photos.time.com/photos/brent-stirton-go...

Moglibyśmy cieszyć się z tego że fake zmotywował nas do opublikowania pozytywnego newsa o poprawiającej się sytuacji goryli, gdyby nie to, że niestety fake news idzie szybciej i sięga dalej niż prawda. Możecie więc udostępnić ten tekst, byśmy razem wyedukowali internet.

>> Przy okazji polecamy też 7 innych, ciekawych faktów o gorylach górskich

Oglądany: 55007x | Komentarzy: 38 | Okejek: 234 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało