Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

12 interesujących faktów na temat Iranu

60 008  
341   60  
Dawniej znany jako Persja, Islamską Republiką Iranu stał się w 1979 roku, kiedy w rewolucji irańskiej obalono monarchię, władzę składając w rękach osławionego ajatollaha Chomeiniego.

#1.

Irańczycy tworzą bardzo młode społeczeństwo. 70% populacji ma mniej niż 30 lat. Nie zmienia to oczywiście faktu, że kraj ten stanowi dziedzictwo i kontynuację zarazem jednej z najstarszych istniejących nieprzerwanie cywilizacji na świecie. Ślady pierwszego osadnictwa na tych terenach wskazują na jej początki w okolicach nawet 7 tys. lat p.n.e.

#2.Po obaleniu szacha Iranu w 1979 roku kraj porzucił nowoczesny (przynajmniej na swój sposób…) system prawny, przyjmując w zamian nakazy szariatu. Zachód pozieleniał, w mediach zaczęły pojawiać się raz za razem doniesienia o tym, w jak wielkiej niewoli znalazły się np. irańskie kobiety… co nie jest do końca prawdą. Irański szyizm jest stosunkowo liberalny i daleko mu np. do rygorystycznego wahabizmu funkcjonującego w Arabii Saudyjskiej.

#3.Pod pewnymi względami to mężczyźni w Iranie mają bardziej przerąbane (okej, organizacje feministyczne raczej się z tym nie zgodzą, ale to ciekawostka – nie uogólnienie). Żyjący w tradycyjnej rodzinie mężczyzna, który „zapomni” się ożenić, pozostaje skazany na łaskę swoich krewnych, którzy określają go „pieszczotliwym” mianem na–mard, czyli… nie–mężczyzny.

#4.Jak we wszystkich krajach muzułmańskich, także w Iranie zakazane są związki homoseksualne. Pod tym względem prawo jest bezlitosne. Zupełnie inaczej jednak rzecz ma się w przypadku transseksualistów. To właśnie Iran jest drugim na świecie krajem, w którym wykonuje się najwięcej operacji zmiany płci. W tej dość nowoczesnej, trzeba przyznać, kategorii Iran wyprzedza jedynie Tajlandia.

#5.Tradycja nakazuje, aby zawierane w Iranie małżeństwo uczcić wielkim weselem. Niestety oznacza to również, że kosztownym – co dla wielu młodych ludzi stanowi poważną przeszkodę. By ułatwić im zawarcie związku, irański rząd dofinansowuje grupowe wesela. Dzięki nim wiele par może się pobrać, dochowując tradycji i nie musząc przy tym zaciągać kredytu na trzy pokolenia do przodu.

#6.Religia zabrania irańskim muzułmanom picia alkoholu, co nie znaczy bynajmniej, że nikt tego nie robi. Ewentualny problem w tym względzie jest jednak zamiatany pod, ekhm, dywan. Inaczej rzecz ma się z narkotykami. Irańczycy mają jeden z najwyższych na świecie odsetek osób uzależnionych od opiatów. Po części zasługa w tym… Talibów, którzy zaraz za afgańską granicą produkują całe tony środków odurzających. W 2017 roku statystyki pokazały, że w ciągu minionych zaledwie 6 lat liczba uzależnionych w Iranie podwoiła się.

#7.Kot perski to jedna z najstarszych ras, która wywodzi się z wysokich płaskowyżów Iranu. Tam, ze względu na niską temperaturę, długie i gęste futro było konieczne do, cóż…, niezamarznięcia. Włoscy handlarze przywieźli koty do Europy w XVII wieku, gdzie rozpoczęła się ich światowa popularność.

#8.Udając się z wizytą do irańskiego domu, należy zabrać ze sobą podarunek – kwiaty lub ciasto. To jednak nie koniec zadania. Każdorazowo należy przy tym sumiennie przeprosić za nieadekwatny wybór czy zbyt małą wartość (choćby oczywiście prezent był przy tym idealnie trafiony). Czy przed wejściem należy zdjąć buty? Zależy od gospodarza. Jeśli ten jest boso, to i gościowi wypada zostawić obuwie na zewnątrz.

#9.W Iranie wiele rzeczy jest zakazanych, a mimo to dość powszechnie praktykowanych. Mowa tu o takich rzeczach jak np. odsłanianie włosów przez kobiety czy oglądanie telewizji satelitarnej, picie alkoholu… Niesubordynacja raczej nie jest przy tym karana. Z jakiego powodu? A z takiego, że rządzący krajem duchowni już w tym momencie mają marginalne poparcie społeczeństwa oraz świadomość, że jakakolwiek próba uciskania społeczeństwa zakończy się rewolucją. Taką samą zresztą, w wyniku której – okłamawszy Irańczyków – islamscy duchowni dorwali się do władzy.

#10.Głównym produktem eksportowym Iranu są ropa naftowa i gaz ziemny. Myliłby się jednak ktoś, kto sądziłby, że z tego tytułu do kraju napływa niezmierzone bogactwo. Iran eksportuje też pistacje (najwięcej na świecie) oraz daktyle. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się słynne perskie dywany, które w dalszym ciągu tka się ręcznie. Niektórzy twierdzą również, że to właśnie w Iranie zakosztować można najlepszego kawioru.

#11.W Iranie kiedy para chce wstąpić w związek małżeński, musi najpierw odbyć obowiązkowe, trwające godzinę zajęcia z… antykoncepcji. Zupełnie nie przeszkadza to, jak się okazuje, współistnieniu idei tzw. małżeństwa tymczasowego. Może ono trwać od kilku godzin do kilku miesięcy i – jak pokazuje praktyka – służy głównie do tego, by podróżujący pielgrzymi z dala od domów mogli w najlepsze sobie używać.

#12.Wizerunek Iranu przedstawiany w zachodnich mediach jest mocno przekłamany. Nienawidzący Ameryki i Izraela, opętani przywiązaniem do islamu dzikusi trudniący się szykanowaniem kobiet to obraz dotyczący wyłącznie garstki uprzywilejowanych duchownych. Tymczasem irańskie społeczeństwo ma zdecydowanie bardziej prozachodnie nastawienie, nie wspominając nawet o niechęci do narzuconego im siłą islamu i jego rygorystycznych praw, których rząd boi się obecnie nawet egzekwować.

Źródła: 1, 2, 3, 4
7

Oglądany: 60008x | Komentarzy: 60 | Okejek: 341 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało