Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 ciekawych faktów na temat Francji

43 307  
173   43  
Niegdyś Francja kontrolowała 8% Ziemi, dzisiaj dyskusyjne jest jej panowanie nawet nad własnym terytorium. Ale nie zaczynajmy od nowa sporu o to, kto kogo uczył obsługi widelca…

#1.

Kryzys instytucji małżeństwa objawia się w różnych miejscach świata, ale we Francji na przykład postanowiono rozwiązać go w dość osobliwy. Mianowicie… zezwalając na poślubianie trupów. Aby stać się mniej lub bardziej szczęśliwym współmałżonkiem zmarłego, wystarczy udowodnić, że za życia wyrażał on chęć wstąpienia w związek oraz uzyskać błogosławieństwo prezydenta. O to ostatnie nie było trudno choćby w 2017 roku, kiedy o zgodę wystąpił partner policjanta-geja zamordowanego przez islamskiego terrorystę. Ot, wojna światów.

#2.Od 1996 roku francuskie rozgłośnie narodowe mają ustawowy obowiązek dopilnować, aby przynajmniej 40% odtwarzanej muzyki było francuskie. Zaskakujący przejaw patriotyzmu jak na skrajnie lewackie społeczeństwo. To samo prawo wskazuje też, że połowa francuskich utworów odtwarzanych w radiach nie może być starsza niż 6 miesięcy. I to już nie jest patriotyzm. To zbrodnia na muzyce.

#3.29 tysięcy kilometrów torów kolejowych - to drugi najwyższy wynik w Europie. Większą sieć mają tylko Niemcy. Ale to Francja, wprowadzając TGV w 1981 roku, była jednym z pierwszych państw na świecie inwestujących w kolej wysokich prędkości. We Francji znajduje się również najbardziej oblegana stacja kolejowa kontynentu. To otwarty w 1846 r. Gare du Nord (Dworzec Północny), przez którego korytarze przewija się nawet 180 milionów pasażerów rocznie. To jeden z najwyższych wyników na świecie.

#4.Serwowane z czosnkiem, pietruszką i masłem ślimaki to narodowy przysmak Francuzów, nierozumiany zresztą w większości pozostałych miejsc świata. Każdego roku Francuzi wcinają jakieś 30 tys. ton tego dyskusyjnego specjału. Co ciekawe jednak, zaledwie tysiąc ton pochodzi z Francji, gdzie licencję na sprzedaż ślimaków ma zaledwie ok. setki hodowli. Żeby było jeszcze zabawniej, znaczna część konsumowanych we Francji ślimaków zwyczajnie znajdowana jest na polach i przy drogach wschodniej Europy.

#5.Kto kiedykolwiek miał wątpliwą przyjemność prowadzić samochód przez ulice Paryża, wie, że piekło istnieje znacznie bliżej niż grozi Biblia. Do wszystkiego oczywiście można się przyzwyczaić, również do osobliwego paryskiego parkowania „zderzak w zderzak”. Są jednak i plusy tego wszystkiego. Na przykład aby otrzymać mandat za niezatrzymanie się przed znakiem STOP, trzeba się nieźle postarać. W całym Paryżu jest bowiem tylko jeden - w 16. dzielnicy.

#6.To, czym Francuzi raczej wolą się nie chwalić, są statystyki… samopoczucia. Badania Światowej Organizacji Zdrowia wykazały, że Francja jest najbardziej depresyjnym krajem świata, wyprzedzając pod tym względem znajdujące się na 2. miejscu Stany Zjednoczone oraz Brazylię na 3. W innym z badań wykazano, że Francuzi spożywają więcej antydepresantów niż jakikolwiek inny naród. Ciekawe, czy w obliczeniach uwzględniono wino…

#7.Niechęć Francuzów do języka angielskiego jest powszechnie znana. Z czego wynika? Oczywiście z zaszłości historycznych, ale - być może - nie tylko. To właśnie we Francji znajdują się bowiem również miejscowości o osobliwych nazwach… np. zamieszkiwana przez ok. 80 tys. osób miejscowość Condom w południowo-zachodniej części kraju czy też niewielka wioska Pussy (zaledwie 276 lokatorów).

#8.„Bohaterskie” dokonania militarne Francuzów poskutkowały zgryźliwą opinią, że flaga kraju nie powinna być niebiesko-biało-czerwona, a po prostu cała biała. Byłoby to bardziej praktyczne - pozwalałoby poddawać się jeszcze szybciej. I żarty żartami, ale pomiędzy 1814 a 1830 rokiem podczas tzw. restauracji Burbonów flaga Królestwa Francji faktycznie tak właśnie wyglądała. Nie chodziło jednak o kapitulację, a odniesienie do białej kokardy dynastii Burbonów.

#9.Negatywna opinia o francuskich żołnierzach nie jest jednak uzasadniona. Wręcz przeciwnie - to ofiara bodaj najbardziej skutecznego czarnego PR w historii. W rzeczywistości bowiem to właśnie Francuzi mogą pochwalić się najlepszymi dokonaniami. Spośród 168 bitew rozegranych od 378 r. p.n.e. francuscy żołnierze zdołali wygrać aż 109. Przegrali 49, natomiast 10 zakończyło się bez rozstrzygnięcia.

#10.Sięgając nieco w głąb historii, warto zwrócić uwagę na Ludwika XIX Burbona, który zasłynął jako jeden z dwóch najkrócej panujących władców. Jego panowanie nad Francją 2 sierpnia 1830 r. trwało dokładnie… 20 minut, po upływie których Ludwik XIX abdykował na rzecz swojego bratanka. Drugim był Ludwik Filip, następca tronu Portugalii. 1 lutego 1908 roku wraz ze swoim ojcem, ówczesnym królem, padł ofiarą zamachu, w którym obaj ponieśli śmierć. Z tym że Ludwik 20 minut później, co oznacza, że przez ponad kwadrans był on królem. Portugalczycy nie uznają go jednak, ponieważ nie został oficjalnie proklamowany przez parlament.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
4

Oglądany: 43307x | Komentarzy: 43 | Okejek: 173 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

07.12

06.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało