Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

8 rzeczy, którymi wciąż zaskakuje nas Wszechświat

39 583  
173   44  
Mimo że o Wszechświecie wiemy wcale nie tak mało, pewne jego aspekty nawet po latach od odkrycia wciąż wydają się mocno zaskakujące.

#1.


Ziemski rok trwa 365 dni z kawałkiem - to żadna nowość ani zaskoczenie. Ile natomiast trwa rok… galaktyczny? W przypadku całego Układu Słonecznego czas niezbędny do okrążenia orbity wokół Drogi Mlecznej wynosi jakieś… 230 milionów lat. Wynika z tego, że kiedy ostatnim razem Układ Słoneczny kończył okrążenie, po Ziemi wędrowały jeszcze dinozaury, a ludzi nie było nawet w planach.

#2.



Bujanie w obłokach byłoby dużo łatwiejsze - a na pewno przyjemniejsze - gdyby te zbudowane były z jakiejś innej substancji niż obecnie. Żaden problem, przynajmniej w gwiazdozbiorze Orła. Naukowcy odkryli w nim chmurę złożoną w całości z… alkoholu. Chmura pełna radości jest ok. tysiąca razy większa od całego Układu Słonecznego… ale niestety również oddalona aż o 10 tys. lat świetlnych. Na darmowe happy hour nieprędko będzie można liczyć.

#3.



Lód i ogień z natury rzeczy raczej się wykluczają (choć zdarzają się wyjątki - np. suche powietrze na Antarktydzie sprzyjające rozprzestrzenianiu się ognia). Kolejnym jest egzoplaneta Gliese 436b, oddalona od Ziemi o jakieś 33 lata świetlne. Naukowcy podejrzewają, że jakiś nieznany nam stan skupienia wody sprawia, że na powierzchni 436b pomimo 439°C utrzymuje się stały lód.

#4.



Jak pachnie kosmos? Na to pytanie trudno udzielić odpowiedzi - żaden z astronautów nie był przecież w stanie zdjąć na moment hełmu, by „zaciągnąć się przestrzenią”. Można to jednak podejrzewać - na podstawie tego, jak pachną kombinezony astronautów po odbyciu kosmicznego „spaceru”, wywnioskowano, że sam Wszechświat ma aromat rozgrzanego metalu i… przypalanego steku. Dlaczego? Wysnuto teorię, że to aromatyczna konsekwencja śmierci gwiazdy.

#5.



Jeśli się nieco postarać, to i w wieku 30 lat można już czuć się nieźle staro. Ale to tylko ułamek sekundy w obliczu wieku Wszechświata. Naukowcy oszacowali, że pierwszy przodek człowieka pojawił się na Ziemi jakieś 6 milionów lat temu. Ziemia z kolei powstała 4,5 miliarda lat wstecz. Pierwsze galaktyki, zgodnie z wyznawanymi obecnie teoriami, zaczęły się formować 13 miliardów lat temu, sam zaś Wszechświat mógł zacząć powstawać przed 14 mld lat.

#6.



Twierdzenie, że jeśli czegoś nie widać, to nie istnieje, zostało obalone już dawno temu, niemniej jednak Wszechświat pokazuje, że to kwestia znacznie bardziej zaawansowana niż prąd czy grawitacja. Większości dzisiejszych odkryć nie dokonuje się już optycznie, a przy użyciu zaawansowanych urządzeń wykorzystujących fale radiowe, podczerwień, promieniowanie X, a i tak całe morze tajemnic wciąż pozostaje w ukryciu. Wśród nich jedna z tych najbardziej ekscytujących - tajemnica ciemnej materii.

#7.



Do powstania czarnej dziury potrzeba odpowiednio dużej masy skompresowanej do odpowiednio małej objętości. Teoretycznie więc nawet i Ziemia mogłaby przekształcić się w czarną dziurę. Wszystko, czego do tego potrzeba, to zmniejszenie naszej miłej planety do rozmiarów… szklanej kulki.

#8.



Obawiamy się najazdu (tudzież nalotu) przybyszów z kosmosu, podczas gdy sami w 90% jesteśmy gwiezdnym pyłkiem. Zawsze to jakiś powód, by poczuć się wyjątkowo. A w dodatku całkowicie zgodny z prawdą. Wszystkie pierwiastki - za wyjątkiem wodoru i helu - powstały w gwiazdach.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Oglądany: 39583x | Komentarzy: 44 | Okejek: 173 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało