Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Dlaczego Amerykanie spalili 200 milionów oryginalnych dolarów amerykańskich

50 728  
219   20  
Po japońskim ataku na Pearl Harbor w 1941 roku, rząd USA nagle uświadomił sobie szczególne zagrożenie: atak wroga na Hawaje może spowodować przechwycenie przez niego milionów dolarów, nieróżniących się od będących w obiegu na kontynencie.

Kliknij i zobacz więcej!
Wymyślono oryginalne rozwiązanie: w styczniu 1942 roku rząd wycofał wszystkie banknoty na wyspach, pozostawiając po 200 dolarów na osobę, i wypuścił nowe banknoty, na których pojawił się napis „HAWAII”. Jeśli Hawaje zostaną zajęte przez Japonię, wówczas "oznakowane" dolary mogą być po prostu uznane za nieważne.

Kliknij i zobacz więcej!

W wyniku tej akcji wojsko zebrało 200 milionów dolarów, których zdecydowano się nie przewozić na kontynent. Zostały spalone w miejscowym krematorium, a kominy przykryto drobną siatką, by nic nie wyleciało.

Nowe banknoty zostały dostarczone na Hawaje i były wydane jeden do jednego w miejsce wycofanych. Do października 1944 r. Hawajczycy musieli płacić tylko "hawajskimi" dolarami. W sumie w owym czasie wydrukowano i oznakowano 411 milionów dolarów w banknotach 1-, 5-, 10- i 20-dolarowych.

Kliknij i zobacz więcej!

Kiedy stało się jasne, że niebezpieczeństwo zajęcia wysp zniknęło całkowicie, nastąpiła odwrotna wymiana pieniędzy. Z oznakowanymi dolarami postępowano jak poprzednio - palono je. Ostatecznie oficjalnie wycofano je z obiegu w kwietniu 1946 r.

Kliknij i zobacz więcej!

W dniu 27 lutego 1980 r. właściciel domu w Manoa znalazł na strychu 1793 banknoty "hawajskie" o wartości 100 000 USD. Zgodnie z prawem, zgłosił znalezisko policji. W ciągu 45 dni nikt nie zgłosił swoich praw do hawajskich dolarów, więc stały się własnością znalazcy. Ogólnie rzecz biorąc, wciąż jest wiele takich banknotów w rękach Hawajczyków, więc nie stanowią one specjalnej wartości kolekcjonerskiej.
1

Oglądany: 50728x | Komentarzy: 20 | Okejek: 219 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.09

20.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało