Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Grubo przed Ponzim, czyli sprytny sposób na zysk pewnej Amerykanki

36 896  
107   10  
Piramidy finansowe są zwykle nazywane "schematem Ponziego" na cześć włoskiego oszusta Charlesa Ponzi. Co ciekawe, już 40 lat przed Ponzim pomysł piramidy finansowej wcielony został w życie w USA przez byłą wróżkę Sarah Howe. Sarah "specjalizowała się" w oszukiwaniu niezamężnych kobiet. Wyłącznie dla nich otworzyła w 1879 roku w Bostonie Firmę Depozytową dla Kobiet.

Kliknij i zobacz więcej!

Bank oszczędnościowy Sarah miał współpracować z fundacją charytatywną zajmującą się wspieraniem niezamożnych kobiet, co oczywiście było nieprawdą. Ekswróżka obiecywała depozytariuszkom początkowo 2% tygodniowo, a następnie 8% miesięcznie. Niesamowita rentowność, nieprawdaż?

Depozyt miał wynosić co najmniej 200 dolarów - bardzo poważne pieniądze w owym czasie. Sarah nigdy nie reklamowała Firmy Depozytowej dla Kobiet. Miała wystarczającą liczbę rekomendacji. W krótkim czasie zebrała ponad 500 000 dolarów od 1200 kobiet.

Kliknij i zobacz więcej!

Kobiety trzymały wszystko w sekrecie. Mężczyznom wstęp do Firmy Depozytowej dla Kobiet był zabroniony - zadawaliby zbyt wiele pytań. Aby uzyskać choć trochę informacji, dziennikarz Boston Herald przebrał się za kobietę i tym sposobem zdołał dostać się do biura firmy. Reporterzy zaczęli ostrzegać kobiety przed oszustką, ale ich artykuły tylko przyciągały do Howe nowe klientki.

Rok później piramida upadła. Sarah trafiła do więzienia jedynie na trzy lata. Kiedy wyszła na wolność, otworzyła Bank dla Kobiet, działając według tego samego schematu. Obiecywała jedynie nieco mniejszy zysk - 7% miesięcznie. Przyjęła około 50 000 dolarów depozytów, zanim nowe oszustwo zostało ujawnione (w 1887 r). Howe uciekła z Bostonu w obawie przed oskarżeniem i aresztowaniem.

Kliknij i zobacz więcej!

Podobne pomysły wcielała w życie w innych miastach. Wróciła jednak do Bostonu, gdzie w grudniu 1888 r została aresztowana. Zwolniono ją już w marcu 1889 r., ponieważ jej ofiary nie chciały zeznawać.
W późniejszym okresie Sarah Howe powróciła do wróżenia i przepowiadała kobietom przyszłość za jedyne 25 centów. Umarła bez grosza w kieszeni, ale przez resztę życia zapewniała wszystkich, że nigdy nikogo nie oszukała...

Oglądany: 36896x | Komentarzy: 10 | Okejek: 107 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało