Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Działaj! Inaczej już 20 czerwca Unia Europejska może zlikwidować memy internetowe (i nie tylko)

61 834  
245   136  
Sprawa jest poważna. 20 czerwca odbędzie się głosowanie nad nowym europejskim prawem autorskim w internecie, które faktycznie zawiesza prawa cytowania innych prac i dozwolonego użytku. Robi to m.in. przez wprowadzenie "podatku od linków" oraz wymusza wprowadzenia na wydawcach internetu samodzielnego filtrowania treści, które nadsyłają jego użytkownicy.

"Podatek od linków" oznacza, że za publikowanie np. listy tytułów artykułów z linkami do nich trzeba będzie płacić licencję (!!!) dla organizacji takiej jak ZAiKS, ale zrzeszającej m.in. agencje prasowe i wielkie koncerny prasowe.

Komisja Europejska proponuje też, żeby pełną 100% odpowiedzialność za treści ponosił wydawca, który powinien wykupić wg tego pomysłu licencje do materiałów publikowanych także w komentarzach (!!!) do serwisu. Podobały się wam memy? No to po wejściu tego prawa w życie możecie ich już nie zobaczyć, bo wydawca może je zablokować, by nie ryzykować kar finansowych. Wg Unii to serwis będzie odpowiadał za naruszenia jego użytkowników.

Twórcy tego prawa sugerują, że wszystkie treści w internecie powinny być sprawdzane i filtrowane przez automaty, które ocenią, czy tekst komentarza lub obrazek do niego dołączony nie narusza czyichś praw autorskich i czy go zablokować. Na WSZYSTKICH SERWISACH. Do tej pory działa to zarówno w Europie, jak i w USA tak, że po publikacji każdy może zażądać usunięcia naruszających jego prawa materiałów i to kończy sprawę. Po wprowadzeniu tego prawa wolność tworzenia remixów istniejących obrazków i dodawania do nich śmiesznych dopisków będzie istnieć już tylko w USA.

A w Europie "sztuczna inteligencja" zawiesi istnienie sfery memów, gifów animowanych czy przeróbek filmowych.

Istnieje też ryzyko, że nowe prawo uderzy w oprogramowanie open source.

Jeszcze można powstrzymać ten bubel prawny, który jest akceptowany przez ponad połowę krajów (w tym niestety i Polskę). Co można zrobić? Napisać albo zadzwonić do naszych europosłów - jak to zrobić dowiesz się na stronie:

>> EUROPEJSKA AKCJA "URATUJ INTERNET"

Kto protestuje i przeciwko czemu?

Prawa podstawowe: ponad 50 organizacji pozarządowych broniących praw człowieka i wolność mediów skierowało do Parlamentu Europejskiego list otwarty [2] 16 października 2017 r. z prośbą o usunięcie art. 13, ponieważ "naruszałby on wolność słowa wyrażoną w (...) karcie Praw Podstawowych i wywoływał taką niepewność prawną, że platformy internetowe nie będą miały innego wyboru niż monitorowanie, filtrowanie i blokowanie komunikacji obywateli UE”. Pewność prawa w UE: naukowcy z 25 wiodących ośrodków badawczych w zakresie własności intelektualnej w Europie opublikowali list otwarty [3] 26 kwietnia 2018 r. wskazując, że istnieje naukowe porozumienie co do faktu, że art. 13 "zagraża korzyściom dla użytkowników zagwarantowanym w dyrektywie o handlu elektronicznym (2000/31 / WE)". Natomiast 17 października 2017 r. 56 uznanych naukowców podpisało wspólnie stanowisko [4] ostrzegając, że art. 13 "zawiera niezdefiniowane koncepcje prawne, które czynią je niezgodnym z istniejącym porządkiem prawnym". Gospodarka europejska: europejscy innowacyjni wydawcy mediów wyrazili [5] swoje obawy związane z artykułem 13 – uważają oni, że "te zasady są złą wiadomością dla wydawców, którzy polegają na otwartym i konkurencyjnym internecie w celu pozyskiwania, tworzenia i rozpowszechniania informacji wśród swoich czytelników". Allied for Startups wyjaśnia [6], że "proponowana technologia filtrowania zwiększy koszty uruchomienia start-upów w Europie i odstraszy talenty".

Dowiedz się więcej:

10

Oglądany: 61834x | Komentarzy: 136 | Okejek: 245 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.10

28.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało