Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Rekonstrukcja wyglądu osób z zamierzchłych czasów

63 188  
244   36  
Jakoś tak jest, że trudno nam sobie wyobrazić wygląd ludzi żyjących kilkaset lat temu (albo i kilka tysięcy). Nawet obrazy nie do końca oddają prawdę. Współcześni naukowcy opanowali sposoby na rekonstrukcję rzeczywistego wyglądu na podstawie niewielu przesłanek. I wyniki ich pracy wyglądają niesamowicie.

#1. Mikołaj Kopernik

Tego pana każdy Polak powinien znać, był wybitnym matematykiem i astronomem z ery renesansu, który jako jeden z pierwszych zaproponował tezę, że to jednak Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie (choć do dziś nie wszyscy mu wierzą). Kopernik zmarł w wieku 70 lat, a jego wygląd odtworzył zespół polskich specjalistów.

#2. Henryk IV Burbon


Henryk IV Burbon był królem Francji od 1589 do 1610, kiedy został zamordowany przez katolickiego fanatyka. Był też znany jako Król Henryk Dobry, ponieważ naprawdę przejmował się dobrobytem swoich podwładnych. Philippe Froesch stworzył rekonstrukcję 3D na podstawie jego czaszki.

#3. Ava


Ava to kobieta, która żyła epoce brązu i zmarła ok. 3700 lat temu. Ava jest niezwykła, ponieważ odkrytą ją w nietypowym jak na tamte czasy grobie - zamiast pochowania jej po prostu w ziemi, miejsce jej pochówku zostało wyryte w skale. Szkocka archeolog Maya Hoole i artysta sądowy Hew Morrison odtworzyli jej wygląd na podstawie zachowanych szczątków.

#4. Mieszkaniec Dublina sprzed 500 lat


W 2014 roku archeologowie odkryli szczątki mężczyzny, który zmarł 500 lat temu. Jego szkielet znajdował się w grupie wielu innych szkieletów, a naukowcy określili, że wszystkie nosiły ślady niedożywienia w dzieciństwie i ciężkiej pracy fizycznej, co sugeruje, że byli to biedni ludzie. Jedna z czaszek przetrwała w tak dobrym stanie, że użyto jej do rekonstrukcji twarzy.

#5. Meritamun


Mumia sprzed 2000 lat znana jako "Meritamun". Naukowcy z uniwersytetu w Melbourne użyli czaszki z tej mumii do odtworzenia jej wyglądu. Określono również, że miała 18-25 lat i ok. 162 cm, niestety nie udało się określić przyczyny jej śmierci.

#6. Johann Sebastian Bach


Kompozytor, którego nie trzeba nikomu przedstawiać, jeden z największych muzyków wszech czasów. Jego twarz odtworzyła szkocka antropolog Caroline Wilkinson.

#7. Nefertiti, macocha Tutanchamona


Żona Echnaton i macocha Tutanchamona. Paleoartystka Élisabeth Daynes użyła trójwymiarowych skanów mumii do odtworzenia jej wyglądu.

#8. Maximilien de Robespierre


Francuski polityk i prawnik, dobrze znany ze swojej roli we francuskiej rewolucji. Został stracony na gilotynie 28 lipca 1794, kiedy miał 36 lat. Jego wygląd odtworzono na podstawie pośmiertnej maski i przekazów historycznych na temat jego problemów medycznych.

#9. Mężczyzna z neolitu


Rekonstrukcja oparta na szkielecie mężczyzny odkrytym w 1863 r. w Winterbourne Stoke, Wiltshire w Anglii. Tak wg naukowców wyglądał czterdziestolatek 5500 lat temu.

#10. Jane z Jamestown


Jane była młodą, 14-letnią dziewczyną, która została zjedzona przez osadników w Jamestown w XVII wieku. Jej zbezczeszczoną czaszkę i kość nogi znaleziono w 2012 roku pomiędzy kościami i innymi resztkami jedzenia w pobliżu zakładu rzeźniczego. Naukowcy ze Smithsonian Institution’s National Museum of Natural History określili, że ślady na kościach pochodzą od oddzielania mózgu i innych tkanek od kości. Jane była jedną z wielu ofiar kanibalizmu w Jamestown, które nawiedził głód podczas srogiej zimy 1609-1610.

#11. Context 958


Mężczyźnie, który żył 700 lat temu nadano kryptonim Context 958. Grupa naukowców starała się jak najdokładniej odtworzyć jego wygląd, ale też codzienne życie, wszystko to na podstawie kości i zębów. Context 958 jest elementem zakrojonego na szeroką skalę projektu badawczego prowadzonego na uniwersytecie w Cambridge, który bada życie i śmierć zwykłych ludzie w czasach średniowiecza. Context 958 prawdopodobnie zmarł w wieku ok. 40 lat, a w czasie życia ciężko pracował.

#12. Antoni Padewski


Święty Antoni z Padwy, katolicki ksiądz urodzony w 1195 w bogatej rodzinie w Lizbonie. Zmarł w wieku 35 lat w Padwie. W 2014 roku naukowcy z uniwersytetu św. Antoniego z Padwy odtworzyli jego wygląd na podstawie cyfrowej kopii jego czaszki.

#13. Ryszard III York


Król Anglii w latach 1483-1485. Poległ w wieku 32 lat w czasie bitwy pod Bosworth 22 sierpnia 1485 roku. Jego szczątki odkryto dopiero w 2012 roku pod parkingiem urzędu miejskiego w Leicester.

#14. Maria I Stuart, królowa Szkotów


Była królową Szkocji w latach 1542-1567, a na tron trafiła w wieku... 6 dni. Ostatnie 18 lat życia spędziła uwięziona przez królową Anglii Elżbietę i została stracona w 1586 r. w wieku 44 lat. Eksperci z uniwersytetu w Dundee zebrali wszystkie dostępne portrety królowej i na ich podstawie odtworzono jej prawdziwy wygląd.

#15. Kobieta ze średniowiecznego Edynburga


Była jedną z 400 osób, których szczątki odkryto na cmentarzu kościoła South Leith Parish Church w 2009 r. Wszyscy oni żyli w XVI w. Kobieta miała pomiędzy 25 a 35 lat, miała 149 cm wzrostu, co jest o 4 cm poniżej średniej dla kobiety w tamtym okresie.

#16. Łucznik z Mary Rose


Mary Rose była okrętem floty angielskiej króla Henryka VIII, który zatonął w 1545 roku podczas ataku na flotę francuską. Współcześnie odnaleziono wrak i wydobyto szczątki większości załogi. Duża część szkieletów została zniszczona przez wodę i stworzenia morskie, ale szczątki tego łucznika zachowały się całkiem dobrze. Na tyle dobrze, że udało się ustalić jego rolę, a także to, że miał 182 cm wzrostu.

#17. Arish


Arish żył w Kartaginie (na terenie dzisiejszej Tunezji) 2500 lat temu i miał pomiędzy 19 a 24 lata.

#18. Robert Burns


Robert Burns (1759 - 1796) - szkocki poeta, który zmarł w wieku 37 lat w Dumfries w Szkocji.

#19. John De Strivelyn


Znany również jako John Stirling, był średniowiecznym szkockim rycerzem, który zginął w 1378 r. Jego szczątki znaleziono w zamku Stirling pod ruinami XII-wiecznej kapliczki.

#20. Robert The Bruce


Robert I był królem Szkotów od 1306 roku do śmierci w 1329. W swoich czasach był jednym z najsłynniejszych wojowników. Dowodził Szkotami w walce z Anglikami w pierwszej wojnie o niepodległość Szkocji. Do dziś uznawany jest za szkockiego bohatera narodowego. Do rekonstrukcji użyto czaszki, która najprawdopodobniej należała do niego. Choć nie ma takiej pewności, naukowcy są przekonani, że użyli właściwych szczątków.
2

Oglądany: 63188x | Komentarzy: 36 | Okejek: 244 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.11

24.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało