Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Dom energooszczędny - coś, co się opłaca!

4 597  
Energooszczędność stała się symbolem naszych czasów, ze względu na wciąż rosnące ceny energii, wykorzystywanej do ogrzania budynku. Koszt eksploatacji budynku to nie jedyny argument przy wyborze projektu domu energooszczędnego, równie istotny jak wydatki jest wpływ ogrzewania domu na środowisko naturalne. Czym jest dom energooszczędny? O ile jest droższy od standardowego? Na te i inne pytania odpowiadamy w krótkim przewodniku po najważniejszych informacjach.

Dom energooszczędny - najważniejsze informacje
W nazewnictwie technicznym, dom energooszczędny oznacza budynek, do którego ogrzania potrzeba nie więcej niż 70 kWh/m2 energii cieplnej rocznie. Uzyskanie takiego wyniku zapotrzebowania na energię cieplną budynku jest możliwe poprzez zastosowanie kilku ważnych reguł podczas jego wznoszenia. Przede wszystkim należy zastosować dobrą izolację cieplną przegród budynków, w tym ścian, stolarki okiennej i drzwiowej, fundamentów oraz dachu. Istotne jest również wyeliminowanie mostków termicznych, tworzących się w miejscach łączenia stolarki z przegrodą, na wieńcu oraz na elementach łączenia wspornika balkonowego z konstrukcją budynku. Znaczne straty energii cieplnej generują się przez źle działającą wentylację. Konieczny jest więc montaż wysokosprawnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która, choć jest droga, pozwala w późniejszym czasie na duże oszczędności. Ważne jest również zapewnienie wydajnej pompy grzewczej, która ogrzeje cały budynek, bez wytwarzania strat.
Koszt budowy domu energooszczędnego
Energooszczędność domu tworzy się już na etapie jego projektowania. Szacuje się, że koszt jego wybudowania jest jedynie około 5-6% wyższy niż finalna cena budynku standardowego. Niewielka różnica w cenie domu energooszczędnego wynika z zastosowania systemów całkowicie bezpłatnych. Istotny jest wybór projektu - im mniejsza kubatura, tym lepiej. Tym samym, aby dom tracił niewielką ilość energii ważne jest, aby kształtem najbardziej przypominał zwartą bryłę. Ceny projektów domów energooszczędnych plasują się obecnie na tym samym poziomie co koszt zakupu projektu domu tradycyjnego. Wynika to z dużej konkurencji na rynku i systematycznemu obniżaniu kosztów. Projekty takie można znaleźć na stronie https://www.mgprojekt.com.pl, a uwzględniają one szczególne rozmieszczenie pomieszczeń - te, posiadające duże przeszklenia powinny znajdować się od południowej strony. Elementy budynku, które generują większe koszty to odpowiednia izolacja termiczna ścian, energooszczędna stolarka okienna i drzwiowa oraz specjalne materiały do wznoszenia ścian.
Zalety budowy domu energooszczędnego
Główną zaletą budowy domu energooszczędnego jest niski koszt jego ogrzewania oraz eksploatacji. Szacuje się, że dom energooszczędny zużywa od 3 do 5 razy mniej energii niż dom tradycyjny. Co więcej, jeśli po kilku latach zdecydujemy się na sprzedaż domu, nie tracimy, a jedynie zyskujemy, ponieważ domy energooszczędne mają wysoką wartość rynkową. Ponadto, niskie zapotrzebowanie budynku na energię cieplną wpływa pozytywnie na środowisko naturalne. Biopaliwa, które wykorzystywane są do produkcji energii, nie są nadużywanie i eksploatowane, dzięki czemu negatywny wpływ produktów spalania na jakość środowiska zostaje zahamowany.
Wady budowy domy energooszczędnego
Wydaje się, że dom energooszczędny nie ma wad. Jest to nieprawda, a jego negatywne strony warto poznać zanim zdecydujemy się na budowę. Przede wszystkim projekt domu energooszczędnego, z uwzględnieniem materiałów oraz elementów wykończenia elewacji, jest bardzo skomplikowany. Trudność całego projektu polega na konieczności zastosowania podczas budowy specjalnych materiałów o niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła oraz uwzględnienia kierunku południowego podczas projektowania. Kolejną wadą tego typu rozwiązania jest skromna, nieskomplikowana konstrukcja budynku, która może nie spodobać się bardziej wymagającym inwestorom. Ważne jest również zatrudnienie ekipy budowlanej, posiadającej doświadczenie we wznoszeniu domów energooszczędnych, aby ustrzec się niedociągnięć i usterek.

Oglądany: 4597x | Okejek: 1 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

11.05

10.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało