Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

11 ciekawostek o kulturze i krajach arabskich

78 029  
283   88  
Arabska poezja opiewała trzy cuda natury - pustynię, kobietę i… wielbłąda. Takie i inne ciekawostki prosto z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki w dzisiejszym zestawieniu.

#1.

Kultura arabska nie jest jednolita. Dzieli się na przynajmniej trzy główne części - kulturę mieszkańców miast, kulturę pozamiejską oraz kulturę nomadów, którą reprezentują Beduini. Tak że nie wszyscy Arabowie to muzułmanie i nie wszyscy muzułmanie to Arabowie. Wśród Arabów znacząco przeważają oczywiście wyznawcy islamu, ale zdarzają się też chrześcijanie i judaiści.

#2.Język arabski nie bazuje na alfabecie. Jest to tzw. abdżad, czyli - inaczej mówiąc - pismo spółgłoskowe. Zapisuje się wyłącznie spółgłoski, podczas gdy odpowiednich samogłosek czytający powinien się domyślić. Stanowi to oczywiście dużą trudność dla uczących się arabskiego, niemniej jednak (ponoć…) po nabraniu doświadczenia jest to łatwiejsze, niż się wydaje. W każdym razie pismo arabskie i tak nie jest ekstremalnym przypadkiem - zachowały się w nim przynajmniej samogłoski długie. Te krótkie, na co dzień pomijane, występują natomiast w elementarzach czy Koranie.

#3.W piśmie arabskim - zapisywanym oczywiście od prawej do lewej - występuje 18 podstawowych znaków, co wydaje się ilością niespecjalnie trudną do wyuczenia. Jest jednak trochę komplikacji. Po pierwsze, wybrane znaki uzupełnia się kropkami (jedną, dwiema lub trzema), z czego robi się już 28 liter. Po drugie natomiast, każda z liter występuje w co najmniej dwóch wariantach. Nie chodzi o wielką lub małą literę (tych w arabskim się nie wyróżnia), a o miejsce w wyrazie. Inaczej ta sama litera wygląda na początku, w środku i na końcu słowa, a także zapisana odrębnie, w tzw. postaci izolowanej.

#4.Z cyframi powinno być łatwiej, prawda? W końcu cały świat zachodni posługuje się cyframi nie bez powodu nazywanymi arabskimi. A jednak i tu sytuacja jest bardziej skomplikowana. Bo choć ogólna idea zapisu jest taka sama, to już znaki są inne. Dodatkowa różnica występuje pomiędzy standardowymi (dla Arabów, nie dla zachodu) cyframi arabskimi a cyframi wschodnio-arabskimi. Tych ostatnich używa się głównie w Indiach, Iranie i Pakistanie.

#5.W arabskiej kulturze szczególne miejsce zajmuje rodzina - największa świętość. Arabowie uwielbiają spędzać czas wspólnie, obdarzając członków rodziny - zwłaszcza tych starszych - godną podziwu czcią. Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku czasu. Ten, ceniony z kolei na zachodzie, jest w krajach arabskich mocno umowny. Lepiej więc przed wizytą u arabskiej rodziny zegarek zostawić w domu - nawet niewinne zerknięcie w jego kierunku może bowiem zostać odebrane jako obraza, sugerując, że gość żałuje czasu dla gospodarza.

#6.Świat arabski, mimo że scalany pozornie wspólną kulturą, jest dość mocno podzielony i zróżnicowany. Większość stereotypów dotyczących Arabów jest zresztą prawdziwa - ale tylko w ramach wąskiej grupy społecznej. Kraje leżące po południowej i zachodniej stronie Zatoki Perskiej dysponują ogromnym bogactwem biorącym się z pokładów ropy naftowej. Już jednak państwa takie jak Jordan, Syria czy Egipt są znacznie biedniejsze. Jedne za drugimi z wielu powodów „nie przepadają”.

#7.Dubaj jest wyjątkowym miejscem, nie tylko jak na kanony świata arabskiego. Specyficznie działa tam np. poczta, która… w zasadzie nie działa. Listy do Dubaju wędrują na adres skrytek pocztowych, z których są odbierane przez adresatów. Lub nieodbierane, jeżeli adresat nie wie, że powinien cokolwiek odebrać. Budynki przy ulicach nie mają swoich numerów - ponoć dlatego, że na wielkim placu budowy, jakim jest Dubaj, cały czas się coś zmienia. Jakakolwiek numeracja i tak nie przetrwałaby więc miesiąca. Dlatego zlecając np. dostawę kurierską, trzeba wysilić się w opisie, np. „ulica taka a taka, zjazd trzeci, cztery palmy na wschód, budynek po lewej”. Nie ma prawa działać? Nie ma. Działa? Działa.

#8.Zjednoczone Emiraty Arabskie arabskie okazują się być tylko z nazwy. Zaistniały w 1971 roku, gromadząc nieco ponad 180 tys. obywateli. Większość - w przeważającej ilości Arabowie - mieszkała w Dubaju. Przez niecałe pół wieku sporo się jednak zmieniło. Dzisiaj Arabowie i Persowie łącznie stanowią zaledwie 42% mieszkańców ZEA. Co więcej, miejscowe obywatelstwo posiada zaledwie co piąty. Pozostali to w większości Azjaci - Hindusi, Pakistańczycy, mieszkańcy Bangladeszu, Sri Lanki, a także Filipińczycy oraz Irańczycy.

#9.W świecie arabskim duże znaczenie mają herbata i kawa. W Turcji wprowadzono zresztą prawo pozwalające kobietom na rozwód z mężem, jeżeli ten nie dostarcza jej wystarczającej ilości kawy. Sama zaś „kawa po arabsku” to nie tylko napój, ale cały rytuał związany z przygotowaniem. Zielone ziarna kawowe praży się na patelni, następnie miażdży w miedzianym moździerzu, a następnie dodaje wodę i zaparza np. z dodatkiem kardamonu lub innymi przyprawami. Pije się ją mocną, niesłodzoną, przelaną do filiżanek do zaledwie 1/4 objętości.

#10.Interesy z Arabami bywają bardzo intratne, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejszą z nich jest: najpierw zaufanie, potem biznes. Potencjalni partnerzy w interesach podczas pierwszych spotkań nie rozmawiają w ogóle o pieniądzach czy też ewentualnym wspólnym przedsięwzięciu. Spędzają czas, by lepiej się poznać, nabrać zaufania i dopiero wtedy zadecydować o tym, czy w ogóle przystąpić do negocjacji.

#11.I na koniec - jak było ze wspomnianą już we wstępie poezją? Arabowie tworzyli literaturę jeszcze przed nastaniem islamu. Wówczas jeszcze była to przede wszystkim twórczość przekazywana ustnie, jednak szybko rozwinęła się do postaci bardzo skomplikowanej i sformalizowanej. To wtedy właśnie upowszechniły się trzy tematy podstawowe - pustynia, kobiety i wielbłądy. Ot - wino, kobiety i śpiew, tylko trochę inaczej.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6