Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 ciekawostek o mitach, legendach i innych historiach wyssanych z palca

114 645  
302   51  
Skąd się wzięły jednorożce, czy siedzenie blisko telewizora psuje wzrok oraz komu udało się przetrwać katastrofę Wszechświata 1.0. A także kilka innych ciekawych opowieści dziwnej treści.

#1.

Jak Hawajczycy zapatrują się na historię stworzenia świata? Nieco inaczej niż reszta planety. Według nich nasz wszechświat narodził się z pozostałości po katastrofie, której doświadczyła poprzednia wersja. Nie wszystko z przeszłości uległo jednak zniszczeniu - katastrofę, zgodnie z wierzeniami Hawajczyków, zdołały przetrwać ośmiornice, które są jedynymi stworzeniami „pamiętającymi” starszy wszechświat.

#2.Siedzenie zbyt blisko dużego telewizora może przyprawić o ból głowy, ale czy - jak wielokrotnie powtarzano nam w dzieciństwie - może zniszczyć wzrok? Raczej nie. Historia lub też histeria została zapoczątkowana wkrótce po tym, jak odkryto, że stare telewizory emitowały zbyt duże, potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia dawki promieniowania.

#3.Rosnąca liczba samobójstw popełnianych pod koniec roku, związana ze samotnością w okresie Bożego Narodzenia, wydaje się zrozumiała… tyle że nie jest zgodna z prawdą. Statystyki wykazują dokładnie odwrotną tendencję. W grudniu liczba samobójstw jest najniższa w ciągu całego roku. Wersja przeciwna została wymyślona przez żądne chwytliwej sensacji media.

#4.Jednym z bardziej zabawnych japońskich mitów jest ten o Ashiaraiyashiki - wielkiej stopie domagającej się… umycia. Oczywiście dla Japończyków nie ma w tym nic zabawnego. Boją się, że Ashiaraiyashiki pojawi się przed nimi i nie da im spokoju, wywracając m.in. dom do góry nogami, dopóki… nachalnej stopy nie umyją.

#5.Żydzi natomiast nie obawiają się nieumytej stopy, a… wielkiego lwa o imieniu Tigris. Abstrahując od dyskusyjnego imienia, lew ów był nie tylko ogromny, ale i ogromnie groźny. Według legendy, kiedy zaryczał po raz pierwszy, poroniły kobiety w promieniu 2200 kilometrów, a miasta uległy zniszczeniu. Kiedy zaryczał po raz drugi, mężczyznom w Rzymie wypadły zęby, a sam cesarz zleciał z tronu. Malownicza wizja!

#6.Większość ludzi przekonana jest, że za budową piramid w Gizie stoją - jeśli tylko nie kosmici - ogromne rzesze niewolników, z których duża część swój udział w przedsięwzięciu przypłaciła życiem. Okazuje się jednak, że to mit zapoczątkowany przez Herodota, a potem powtarzany w bardzo wielu miejscach. Naukowcy znaleźli dowody, że do pracy angażowali się ochotnicy. Owi robotnicy mieli nawet własne miasto.

#7.Jednym z bardziej nowoczesnych mitów wydaje się tzw. wielozadaniowość, czyli zdolność do optymalnej koncentracji podczas wykonywania szeregu zadań w tym samym czasie. Udowodniono jednak, że nie jest to bynajmniej wykonywanie zadań jednocześnie, tylko jedno po drugim, w krótkich interwałach. Zauważono też, że beznadziejnie wpływa to na koncentrację, zwiększa odsetek popełnianych błędów, a do tego jest upiornie męczące.

#8.Skąd wzięła się ponura sława piątku trzynastego? Nie wiadomo. Zarówno piątek, jak i liczba trzynaście uważane były za pechowe już od dawna, ale pierwsze wzmianki łączące jedno z drugim pojawiły się dopiero w XIX wieku - w wydanej w 1869 roku biografii włoskiego kompozytora Gioachino Rossiniego, któremu zdarzyło się przekręcić właśnie w piątek, 13 listopada.

#9.Indonezyjska mitologia wspomina o bogini Hainuwele. Za tym imieniem kryje się dziewczyna o wyjątkowych i osobliwych zdolnościach… wysrywania cennych przedmiotów. Według ludu Wemale to właśnie z ciała Hainuwele wypadły - zasugerowaną już stroną - wszystkie pierwsze stworzenia. Pierwsi ludzie, pierwsze zwierzęta, pierwsze duchy i pierwsze rośliny.

#10.Dzisiejsze wyobrażenie o jednorożcach jest mocno… tęczowe w porównaniu do ich prawdopodobnego pierwowzoru. Za ten uważa się elasmoterium - prehistorycznego nosorożca, który żył pomiędzy milionem a 10 tys. lat temu. Miał do 2,5 m wysokości i 6 metrów długości. Wyróżniał się też ogromnym, dochodzącym do dwóch metrów pojedynczym rogiem osadzonym na czaszce.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
16

Oglądany: 114645x | Komentarzy: 51 | Okejek: 302 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało