Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

11 dziwacznych ciekawostek z różnych stron świata i internetu

63 713  
216   52  
Ile pieniędzy znika z banków każdego dnia i ile czasu marnujemy na przepisywanie kodów Captcha. Dlaczego warto już dzisiaj przejść na dietę i jaki był najdroższy numer telefoniczny świata. O wszystkim i o niczym - po równo.

#1.

Człowiek rozpanoszył się po (niemal) wszystkich kontynentach. Niewiele miejsc udało się przed ludzką stopą (oraz, w konsekwencji, innymi częściami ciała) oszczędzić. Wraz z człowiekiem regularnie migrowały zwierzęta, które zabierał czasem celowo, a czasem przypadkiem. Wyjątek stanowi Madagaskar uchodzący za miejsce przyrodniczo jedyne w swoim rodzaju. Aż 90% tutejszych zwierząt dziko nie występuje nigdzie indziej na świecie.

#2.Każdego dnia w różnych miejscach świata dokonuje się ok. 20 napadów na banki. Nie znaczy to jednak, że codziennie światu przybywa po dwudziestu nowych milionerów. Przeciętnie podczas jednego dnia udaje się ukraść zaledwie ok. 2,5 tysiąca dolarów - łącznie we wszystkich napadach. Czy warto ryzykować? Z której strony by nie patrzeć, średni interes.

#3.Jeśli ktoś właśnie rozważa przejście na dietę, to jest to dobry moment, by znaleźć w sobie większą motywację. Badanie z 2016 roku wykazało, że jeśli tylko utrzyma się dotychczasowa tendencja (a wszystko wskazuje, że prędzej się nasili niż odwróci) już w 2025 roku co piąta osoba na świecie będzie otyła. Cóż… ci, dla których talerz jest zawsze do połowy pełny, stwierdziliby zapewne, że przynajmniej jedzenia nam nie zabraknie.

#4.Kanada uważana jest za „najbardziej wyedukowany kraj świata”… choć nie jest to pierwsza rzecz, jaka większości osób pierwsza przychodzi na myśl po usłyszeniu nazwy tego specyficznego kraju. Tak czy inaczej ponad połowa Kanadyjczyków posiada wykształcenie wyższe. Na drugim miejscu w tej kategorii uplasował się Izrael, na trzecim - Japonia. Pierwszą piątkę domykają Stany Zjednoczone oraz Nowa Zelandia.

#5.Przez pewien czas najdroższym numerem telefonicznym świata był 8888-8888, który za skromne 270 tys. funtów nabyły sobie Sichuan Airlines. Według Chińczyków ósemka jest cyfrą symbolizującą bogactwo. A co symbolizują cyfry nowego najdroższego numeru świata? Tego chyba tłumaczyć nie trzeba. W 2006 roku na aukcji w Katarze zlicytowano numer 666-6666. Zysk - 1,5 miliona funtów - przeznaczono na cele charytatywne.

#6.Ze statystyk wynika, że najwyżsi na świecie są mężczyźni w Holandii. Osiągają średnio 182,5 cm wzrostu. Najwyższe kobiety - średnia wzrostu 170 cm - mieszkają natomiast na Łotwie. Ale żeby nie było zbyt przykro, zerknijmy też na przeciwny koniec skali. Najniżsi panowie mieszkają w Timorze Wschodnim, panie natomiast w Gwatemali. Średnia dla mężczyzn wynosi tam 160 cm, dla kobiet - 149 cm.

#7.Najwyższa wodna zjeżdżalnia świata znajduje się w parku rozrywki Schlitterbahn w Kansas City. Ma 51,5 metra wysokości, a zjeżdżający nią rozpędzają się do ponad 100 km/h. Abstrahując od niezbyt rozrywkowej nazwy parku, będąca jego największą atrakcją zjeżdżalnia jest o pół metra wyższa od wodospadu Niagara.

#8.Ile znaczą dzisiejsze pieniądze? Niestety niewiele. Zaledwie 8% światowych zasobów ma pokrycie w fizycznym pieniądzu. Cała reszta - aż 92% naszego rzekomego bogactwa - to jedynie komputerowe zapisy. Gdy zabraknie środków, nie trzeba już nawet dodrukowywać pieniędzy, wystarczy dostawić kilka zer na rachunku. O tym, jak świetnie pilnujemy swojego dorobku, dobrze świadczy też fakt, że aż jedna trzecia raportów umieszczanych w sieci przez Bank Światowy została pobrana dokładnie… zero razy.

#9.Największe drzwi świata mają 139 metrów wysokości. Dlaczego aż tyle? Odpowiedź jest prosta - musi się przez nie przecisnąć rakieta wynosząca statki w przestrzeń kosmiczną. Oczywiście największe drzwi należą do jednego z największych budynków świata - zarządzanego przez NASA Vehicle Assembly Building na Florydzie.

#10.Finlandia to jedyny kraj tzw. rozwiniętego świata, w którym opiekę nad dziećmi w wieku szkolnym sprawują głównie mężczyźni. Jest to jedyne miejsce, gdzie ojcowie poświęcają swoim pociechom więcej uwagi niż matki. Oczywiście tylko od pewnego momentu - zanim dziecko pójdzie do szkoły podstawowej, główny ciężar opieki nad nim przypada matkom. Finlandia gwarantuje mężczyznom aż 9 tygodni urlopu „tacierzyńskiego”. Zastrzeżenie jest jednak takie, że tylko 18 dni może przypadać na okres, gdy na urlopie wychowawczym przebywa również matka dziecka. Chodzi o to, aby jak najbardziej ułatwić kobietom powrót do pracy.

#11.Na czym ludzkość spędza sumarycznie pół miliona godzin każdej doby? Na przepisywaniu irytujących kodów CAPTCHA. Ponieważ jest to czas bezpowrotnie tracony, twórca oryginalnego rozwiązania wymyślił nowe - reCAPTCHA, które łączy ochronę przed spamem ze wspieraniem digitalizacji tekstów. Wyświetlane obrazki, z których należy przepisać tekst, to w rzeczywistości zeskanowane słowa, z którymi nie poradził sobie czytnik OCR - dodatkowo zniekształcone.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
2

Oglądany: 63713x | Komentarzy: 52 | Okejek: 216 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało