Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek na temat Barbie

53 047  
127   7  
Jeśli czytają nas sześciolatki, ten artykuł z pewnością (nie) przypadnie im do gustu.

#1.

Barbie narodziła się 9 marca 1959 roku, co oznacza ni mniej, ni więcej, że już w przyszłym roku stuknie jej sześćdziesiątka. Debiut miał miejsce na International Toy Fair w Nowym Jorku. Co najsłynniejszej lalce świata udało się uzyskać przez te ponad pół wieku? Udało się na przykład… wyhodować pępek. Po raz pierwszy co prawda dopiero w 2000 roku, w wieku 41 lat, ale zawsze!

#2.Twórcą Barbie jest niejaki Jack Ryan - ciekawa postać. Pomijając to, że dzisiaj nazywają go głównie „ojcem Barbie”, w swojej bogatej karierze zawodowo-życiowej był też konstruktorem rakiet dla Pentagonu i… szóstym (z zaledwie dziewięciu) mężem Zsa Zsy Gabor. Legenda - bardzo możliwe, że mająca spore oparcie w faktach - głosi, że kiedy trwające zaledwie 2 lata małżeństwo zaczęło chylić się ku upadkowi, Ryan… rozmontował Rolls-Royce’a aktorki na pojedyncze części i odmówił złożenia go z powrotem.

#3.Barbie zaczęła jako dziwka. Okej, to dość spore uproszenie. Było tak: Ruth Handler, współzałożycielka firmy Mattel, podróżowała z dziećmi po Europie. W Niemczech natrafiła na Lilli - lalkę, która pod żadnym względem nie pasowała do dziecięcych zabaw. Swój żywot zaczęła w komiksie, w którym przedstawiano ją jako „dziewczynę na telefon”. Handler spodobał się pomysł „dorosłej” lalki i wkrótce później Mattel rozpoczął produkcję Barbie. Oczywiście wytwórcy Lilli nie byli zachwyceni - jednak proces o naruszenie praw autorskich zakończył się tym, że amerykańska firma odkupiła prawa do lalki za 21,6 tys. dolarów.

#4.Barbie podoba się dzieciom, postać, którą przedstawia, podoba się dorosłym… kto widzi problem? A między innymi organizacja zajmujące się promocją zdrowego odżywiania. Sęk w tym, że proporcje prezentowane przez lalkę nie są zbyt zdrowe. Tzn. jak najbardziej zdrowe dla oczu, gorzej z możliwością ich zdolnego osiągnięcia w prawdziwym życiu. Po przeliczeniu „na nasze” byłoby to jakieś 96-46-71. Daj Boże wspomniane wyżej zdrowie…

#5.Na kontrowersje związane z wyglądem Barbie firma Mattel postanowiła odpowiedzieć w zły i piękny jednocześnie sposób, który w zasadzie zaliczyć można do klasyków politycznej niepoprawności. Piżama-party Barbie w 1965 roku wydana została z dołączonym w komplecie poradnikiem zrzucania wagi. Jedna ze złotych porad zawartych na kartach wiekopomnej książki brzmiała… „Nie jedz”. Cóż, można by to nieco inaczej ubrać w słowa, ale słuszności odmówić przecież nie sposób.

#6.W historii pojawiło się sporo Barbie wzorowanych na celebrytkach. Była wśród nich elegancka Elizabeth Taylor, zdzirowata Lindsay Lohan, męska bardziej niż Ken Barbie-Cher i wiele innych „edycji kolekcjonerskich”. Największą wartością odznacza się jednak oryginalna Barbie. Lalka, która początkowo sprzedawana była za 3 dolary (tfu! Kto nigdy nie kupował Barbie w polskim sklepie, może uwierzy w tę cenę…), w doskonałym stanie warta jest dzisiaj grubo ponad 27 tysięcy dolarów.

#7.Wraz z rosnącą popularnością wzrasta też tzw. społeczna odpowiedzialność. Przez niemal sześćdziesiąt lat istnienia Barbie zdążyła zostać ambasadorką ponad stu różnych zawodów - w tym kosmonautką, gwiazdą rocka, ambasadorką UNICEF, pilotem myśliwca i kandydatką na prezydenta. Można się zmęczyć… Przez lata wiele było starań, by uczynić z Barbie ikonę feminizmu - i to pomimo cech, choćby wizualnych, które podstawowym założeniom feminizmu w końcu przecież przeczą.

Źródła: 1, 2, 3
9

Oglądany: 53047x | Komentarzy: 7 | Okejek: 127 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

09.03

08.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało