Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Ciekawostki i dodatkowe informacje z uniwersum Gwiezdnych wojen, cz. III

45 730  
222   36  
Nasz Bojownik przesyła kolejną część niezwykle dobrze przyjętej serii traktującej o SW.

Dziś przedstawię wam kolejne dwanaście faktów pochodzących z kanonu Gwiezdnych wojen.

Skąd wziął się superlaser na wyposażeniu jednego z niszczycieli w Bitwie o Coruscant?

W filmie widać jak niebieska wiązka lasera niszczy okręt separatystów. Cóż, nie znajdowała się ona na stałym uzbrojeniu na żadnym z niszczycieli klasy Venator. Na rozkaz Anakina Skywalkera umieszczono w ładowni niektórych maszyn mobilną ciężką artylerię, która mogła stamtąd strzelać do wrogich jednostek, co okazało się znakomitym posunięciem.


Ilu Jedi zabił generał Grevious?

Całkiem sporo, łącznie 21. Oto oni: Roron Corobb, Foul Moudama, Daakman barrek, Sha'a Gi, Tarr Seirr, Nahdar Vebb, Soon Bayts, Ur-Sema Du, T-chooka D'oon, Roth-Del Masona, Pablo-Jill, B'dard Tone, B'ink Utrila, Waldan Bridger, Firkrann, Zephata'ru'tor, Flint Torul, L'lacielo Sageon, Puroth, Nystammall i Jmmaar.


Czy Rebelia podjęła próbę zabójstwa Imperatora?

Tak. Na planecie Coruscant rebelianci umieścili kilku doskonale wyszkolonych szpiegów-komandosów, którzy dostarczali cenne informacje. Jeden z nich, Eneb Ray dostał bezpośredni rozkaz od Lei Organy, mówiący iż ma uwolnić senatorów, którzy sprzeciwili się woli Imperatora. Po wejściu do celi senatorów dowiedział się, iż Darth Sidius ma tam przyjść osobiście zobaczyć się z politykami. Następnie szpieg rozkazał się poddać kilku imperialnym ludziom z obsługi technicznej. Jedna z tych osób również okazała się szpiegiem. Następnie Eneb skontaktował się z Leą i powiedział jej o wszystkim. Rebelia wybrała ryzyko i rozkazała wszystkim agentom zinfiltrowanie więzienia i przebranie się za senatorów. Gdy wszyscy zostali zabrani przed oblicze Imperatora, wyciągnęli broń i zabili otaczających ich żołnierzy, jednak cel ich misji udał się na dach budynku za pomocą platformy, na której się znajdował. Eneb wspiął się za nim i oddał kilka śmiertelnych strzałów w plecy, jednak ofiara okazała się jedynie podstawioną osobą. Wtedy komandosowi ukazał się prawdziwy Imperator na pokładzie swojego statku, który oglądał całe zajście. Aby misja nie poszła na marne, Eneb chwycił się pokładu pojazdu i zaczął strzelać do Sidiusa, lecz ten odbił wszystkie strzały za pomocą mocy. Imperator rozkazał spojrzeć Enebowi na budynek, w którym znajdują się więźniowie polityczni i najlepsi agenci Rebelii. Nagle całe więzienie zostało zdetonowane, pogrzebując wszystkie osoby w nim się znajdujące. Eneb zrozumiał, iż tak naprawdę nigdy nie miał szansy zabić Imperatora. Następnie został rażony błyskawicą mocy przez Sidiusa i spadł, przyczepiając się wcześniej do jednej z nadlatujących maszyn. Gdy dotarł na ziemię, ujrzał wiadomość Imperatora do wszystkich obywateli, mówiącą iż Rebelianci zabili niewinnych strażników, oraz wszystkich więźniów, którzy nie mieli przez to szansy na uczciwy proces.


Skąd zabrała się niechęć do innych gatunków w Imperium?

Niechęć do innych gatunków występowała już wcześniej. Wielu mówiło, iż systemy zamieszkałe przez ludzi rozwijają się lepiej. Również większość najważniejszych stanowisk zajmowali ludzie, nawet za czasu Republiki. Jednak po przejęciu całkowitej władzy przez Dartha Sidiusa separatyzm rasowy stał się częścią prawa. Wiadomo, iż Galaktyczne Imperium zniewalało lub mordowało wiele ludów, więc można było znaleźć jakieś usprawiedliwienie tych działań. Kilka najwybitniejszych nie-ludzi wśród miliardów stworzeń mogło służyć w Imperium (np. Mas Ameda, admirał Thrawn), jednak dla reszty władza Sidiusa oznaczała ciężkie życie. Rasizm w Imperium nie miał podłoża ideologicznego, lecz było ono czysto strategiczne.


Dlaczego oficerowie Gwiezdnej Floty popełniali często samobójstwa?

Każdy taki oficer miał tysiące ludzi pod swoimi rozkazami, oraz potężne okręty, które nie należały do najtańszych. Oczywiście stawiano przed takimi osobami wysokie wymagania, więc utrata cennego sprzętu lub ludzi w wyniku głupich błędów, niesubordynacji lub niekompetencji mogła skutkować degradacją, egzekucją (czasem poprzedzoną torturami) lub wysłaniem do obozu pracy. Często samobójstwo było wygodniejszym rozwiązaniem.


Czy Darth Vader spróbował znów zrobić jakieś droidy?

Od podstaw nie, lecz udało mu się przejąć dwie niezwykle niebezpieczne maszyny, które naprawił i przerobił ze znaczną pomocą dr Aphry:

BT-1 (Bee Tee)
Był to droid blastomechaniczny (podobny z wyglądu do R2-D2). Został stworzony przez Imperium Galaktyczne, jednak wskutek błędu zaczął niszczyć wszystkich i wszystko w swoim otoczeniu, przez co wyleciał w przestrzeń kosmiczną. Po znalezieniu przerobiono go na robota-morderce, uzbrojonego po zęby w lasery, wyrzutnie rakiet i miotacze płomieni. Dzięki swojej niepozorności zabijał dziesiątki istot na raz. Jego oprogramowanie kazało mu mordować każdą żywą istotę, o ile nie zabroni tego Vader ani dr Aphra.

0-0-0 (Triple Zero)
Był to droid protokolarny (podobny z wyglądu do C-3PO). Został stworzony z inicjatywy Tarkina, jako robot do tortur, jednak po przejawianiu dziwnych i niepożądanych skłonności do zadawania bólu zaprzestano projektu. Po przerobieniu przez Vadera i dr Aphre współpracował on z BT-1. Udawało mu się zmusić każdą osobę do wyjawienia wszystkich informacji, jednak śmierć i tak następowała w wyniku tortur, które satysfakcjonowały mechanicznego mordercę. Lubił on zabijać męcząc wcześniej swoje ofiary, jednocześnie wykazując się przy tym znaczną kreatywnością. Znany jest przypadek, gdy po oszczędzeniu jedynie herszta zbrodniczego syndykatu, sadystyczny 0-0-0 zrobił z niego swojego pupila, który musiał oglądać śmierć swoich przyjaciół.


Jak i dlaczego torturowano Hana Solo?

W "Imperium Kontratakuje" wiadomo, iż Han Solo po pojmaniu jest torturowany. W tym celu wykorzystano maszynę górniczą używaną do rozpoznawania metali. Vader przekształcił ją w narzędzie tortur, które raziło prądem i kaleczyło Hana. Nie chciano uzyskać od niego żadnych informacji, tylko zadać jak największy ból, aby poczuł go Luke Skywalker. Dzięki temu młody Jedi miał wpaść w pułapkę Dartha Vadera.


Dlaczego roboty nie mogły wchodzić do barów?

Jest kilka przyczyn. Po pierwsze, nie są one klientami, więc zajmują tylko przestrzeń i przeszkadzają innym. Po drugie, wiele istot z Zewnętrznych Rubieży nie darzyło wszelkich droidów sympatią, gdyż Separatyści byli niegdyś oprawcami tamtych regionów.


Co zrobił oficer, który rozkazał oszczędzić kapsułę ratunkową z R2-D2 i C-3PO na pokładzie?

W Nowej Nadziei plany Gwiazdy Śmierci dostał R2-D2, który uciekł na Tatooine. Mówi się, iż decyzja oficera (Bolvana) była już wcześniej przeznaczona przez moc itd. lecz na pewno takiego wytłumaczenia nie uznają w Imperium. Bezpośrednią przyczyną ocalenia kapsuły była chęć Bolvana do osiągnięcia awansu - pomocny w tym jest dobry stosunek rozkazanych wystrzałów do zabić. Również chciał uniknąć papierkowej roboty.
Gdy okazało się, iż poszukiwanych planów nie ma na przejętym statku, Bolvan zaczął panikować, gdyż wiedział że tylko on odmówił zniszczenia kapsuły. Zanim Darth Vader zaczął szukać winnych, Bolvan poprosił o pomoc swoją przyjaciółkę Arvirę, która była odpowiedzialna za logistykę i sieć wewnątrzpokładową. Rozkazała ona jedynemu świadkowi wydania rozkazu aby rozpoczął inwentaryzację dział w przestrzeni kosmicznej, przez co zyskała czas. Wyczyściła wtedy część danych, oraz wprowadziła informację, mówiącą że podczas operacji wysłano droidy konserwujące statek, przez co zaburzona mogła być widoczność. Dzięki temu winna miała być osoba odpowiedzialna za konserwacje, a nie Bolvan. W ramach wdzięczności, Bolvan specjalnie przegrywał kredyty podczas gry w karty z Arvirą.


Co stało się z Masem Ameddą po przejęciu władzy przez Dartha Sidiusa?

Mas Amedda służył bezpośrednio Palpatinowi przez dziesięć lat, zanim doszło do zniszczenia Republiki. Po tym wydarzeniu został mianowany wielkim wezyrem, dzięki czemu mógł zajmować się polityką Imperium, oraz zarządzaniem stolicą. Był bardzo wpływową postacią, mógł wezwać do bezpośredniej rozmowy każdego admirała, a nawet samego Imperatora, jeśli nastąpiłaby taka konieczność? Jego sytuacja pogorszyła się po śmierci Dartha Sidiusa. Cała galaktyka popadła w chaos, popadając w wojny domowe. Amedda nie miał kontroli nad admirałami, którzy chcieli zdobyć jak najwięcej władzy dla siebie, lecz mimo to chciał poddać się Rebeliantom. Jednak przywódcy nie chcieli dać mu amnestii, ani nawet traktować jak jeńca wojennego, dopóki nie doprowadzi do kapitulacji resztek Imperium. Mimo wielu prób nie udało mu się przekonać wojskowych do pokoju, ponieważ stracił cały autorytet. Były doradca kanclerzy miewał wiele silnych myśli samobójczych, a później został porwany przez Galliusa Raxa (który wzmocnił dzięki temu swoją pozycję w tworzonym Najwyższym Porządku). Amedda nie był w stanie odebrać sobie życia, gdyż strażnicy na to mu nie pozwalali. Następnie przestał się myć i spać, aby jak najbardziej się osłabić. Rebelianci wysłali swoich ludzi, aby zabili Ameddę, jednak gdy zobaczyli w jakim jest stanie, uwolnili go.

Po tych wydarzeniach Mas Amedda stał się figurantem (w rękach nowej władzy), który reprezentował zniszczone Imperium, oraz zarządzał Coruscant zanim całkowitą władzę posiadała Nowa Republika.


Co wiemy o przeszłości Armitage Huxa?

Wiadomo, iż był bękartem Brendola Huxa - inspektora w imperialnej akademii. Ojciec gardził swoim synem, często znęcał się nad nim fizycznie i psychicznie. Po bitwie o Endor, Gallius Rax rozkazał Brendolowi wyszkolić porwane przez Najwyższy Porządek dzieci. W przeciągu kilku miesięcy stały się żądnymi krwi zabójcami, które przerażały młodego Huxa. Widząc sytuację, w jakiej znalazł się bękart, Gallius Rax wziął go pod swoją opiekę i obiecał, iż zajmie kiedyś miejsce swojego ojca. Uczniowie później wielokrotnie wykazali się brutalnością, jednak gdy przeszli pod rozkazy Armitage Huxa, ten przestał się ich obawiać. Swoim podwładnym kazał się bić i znęcać między sobą, przez co tendencje sadystyczne młodego dowódcy jedynie wzrastały.


Jakie planety zostały zniszczone w VII części Gwiezdnych Wojen?

W filmie widzimy, jak wystrzał z tzw. Bazy Starkiller dowodzonej przez generała Huxa niszczy cały układ planetarny. Większość widzów z początku uznała, iż na pewno zniszczeniu uległa najludniejsza planeta w całej galaktyce - Coruscant. Jednak to nie ona była celem, lecz układ Hosnian, składający się z pięciu planet. Najważniejsza była planeta Hosnian Prime, gdyż stanowiła ona stolicę Nowej Republiki, w której znajdował się odnowiony Galaktyczny Senat i najważniejsi przywódcy. Również w polu rażenia superbroni znalazła się znaczna część gwiezdnej floty.


To były wszystkie ciekawostki i wydarzenia z Gwiezdnych Wojen w tym artykule. Jeśli Ci się spodobał, a przeoczyłeś część drugą, zajrzyj tutaj.

Pozdrawiam, Bloodliner

Oglądany: 45730x | Komentarzy: 36 | Okejek: 222 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.01

16.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało