Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Ciekawostki i dodatkowe informacje z uniwersum Gwiezdnych wojen, cz. II

48 071  
327   43  
Dziś przedstawię wam kolejne dziewięć obszernych faktów pochodzących z kanonu Gwiezdnych wojen.

Co wiadomo o planecie Coruscant?

Obieg wokół gwiazdy macierzystej trwa ok. 368 dni, a dzień trwa 24 godziny. Posiada cztery księżyce: Centrax-1, Centrax-2, Centrax-3 i Hesperdium. Ludność wynosi 1.5-2 bilionów mieszkańców (68% stanowią ludzie), a planeta stanowi swojego rodzaju serce Galaktyki, będąc największym ośrodkiem politycznym i administracyjnym. Niezamieszkałe są jedynie bieguny i najwyższe szczyty górskie, a pogoda jest całkowicie kontrolowana, głównie przez system zwierciadeł orbitalnych. Do miasta importowana jest żywność, roboty, różne urządzenia i pojazdy, oraz surowce naturalne. Na niskich warstwach orbity znajdują się liczne komercyjne stacje kosmiczne, zaś na wysokich warstwach podwójna tarcza planetarna chroniona przez liczną flotę i wojskowe stacje kosmiczne. Miasto składało się z 5217 poziomów, oczywiście najbogatsze strefy znajdowały się na górze, a najbiedniejsze na dnie. Poziom pierwszy był niezdatny do życia i panowała w nim ciemność absolutna. Dopiero na poziomie piątym znajdował się bar dla uciekających przed służbami bezpieczeństwa bandytów.Co hrabia Dooku robił poza walką i dowodzeniem wojskami separatystów?

Hrabia Dooku lubił degustować wino (szczególnie alderańskie), brał udział w wielu bankietach przygotowywanych przez separatystów i ważne osobistości (bankierzy, senatorzy itd.), gdzie dzięki swojemu urokowi i wysokiej kulturze osobistej zyskiwał sojuszników. Czasem głosił przemówienia i odbierał nagrody przeznaczone mu przez stronników. Przebywał również w swoim pałacu na planecie Serenno, gdzie spożywał luksusowe potrawy i gromadził różne artefakty. Jednak przede wszystkim poznawał zakazane przez Dartha Sidiusa tajemnice ciemnej strony mocy, aby w przyszłości był w stanie go obalić i samemu przejąć władzę. Na potrzeby eksperymentów z tą nieznaną siłą Dooku torturował więźniów w specjalnie przeznaczonym do tego lochu. Pewnego dnia Darth Sidius stwierdził, iż zabójcy powinni nauczyć się podstaw ciemnej strony mocy, a za wyszkolenie ich odpowiadać miał Dooku. Oczywiście hrabia, aby przejąć władzę, niektórych swoich uczniów zapoznawał więcej niż z jej podstawą, lecz gdy któryś z nich był zbyt potężny, Darth Sidus kazał go zabić.Jak wielka była armia separatystów?

Dokładna liczba nie jest znana, gdyż siły separatystów były zróżnicowane (wiele systemów dołączało i odłączało się od tej frakcji). Wiadomo jednak, iż na początku wojny, stosunek liczby droidów do liczby klonów wynosił ok. 100:1, co daje 120 mln droidów. Znacznie więcej wyprodukowano w trakcie wojny, lecz nieznane są dokładne dane.Jaka jest historia planety Kamino i jej mieszkańców?

W II części widzimy planetę Kamino, na powierzchni której znajduje się jeden wielki burzliwy ocean. Aczkolwiek kilkanaście tysięcy lat wcześniej wyglądała zupełnie inaczej, jednak w wyniku POTĘŻNYCH zmian klimatycznych stopniały wszystkie olbrzymie lodowce. Doprowadziło to do tzw. "Wielkiego Potopu", przez który mieszkańcy planety musieli chować się w górach i specjalnie przystosowanych miastach. Oczywiście nastąpił kryzys humanitarny, dochodziło do wielu chorób i braków w żywności. Zaczęto zabijać najsłabszych, a reszta Kaminoan była genetycznie modyfikowana. Ostatecznie usunięto emocje, uznając je za słabość. Wprowadzono rasistowskie prawa mówiące, iż najlepszym gatunkiem są szaroocy, gorszym niebieskoocy, a zielonoocy byli eksterminowani zaraz po urodzeniu. Zanim wszystko uległo zatopieniu, udało się wybudować miasta ponad przyszłym wszechoceanem. Aby odnowić populację, rozpoczęto badania nad klonowaniem. Wkrótce zaczęto eksperymentować z klonami zdolnymi do walki, a nieudane osobniki były zabijane. Dopiero po rozpoczęciu interesów z Republiką zaprzestano mordowania nieudanych istot wskutek sprzeciwu Jedi.Co działo się na planecie Kashyyyk po wykonaniu rozkazu 66?

Po ucieczce mistrza Yody i wymordowaniu pozostałych tam Jedi, planeta została przejęta przez Imperium. Wooki byli silnym gatunkiem, więc prawie wszystkich zmieniono w niewolników. Zdobywali surowce, często niszcząc własne święte drzewa, oraz pracowali przy Gwieździe Śmierci. Większość nie przeżyła ciężkich prac. Jeszcze gorszy los spotkał Wookich porwanych do eksperymentów z bronią biologiczną i chemiczną. Pewnego razu przymusowi robotnicy się zbuntowali, lecz powstanie zostało szybko stłumione. Kilka lat przed bitwą o Endor doszło do tak brutalnej masakry ludności Wookich, iż Mon Mothma powiedziała, że nie będzie żadnych negocjacji z Imperium.

Po śmierci Dartha Sidiusa planeta Kashyyyk została odcięta od reszty świata, przez co następowały braki w żywności i lekarstwach. Nowa Republika nie wiedziała o problemie humanitarnym i odmówiła pomocy. Jednak Han Solo i Chewbacca zorganizowali koalicję najemników i uchodźców Wookich, którzy razem dostarczali niezbędne towary na planetę. Ostatecznie siły Republiki odbiły ojczyznę Wookich, kończąc katastrofę humanitarną.Jak wielka była Gwiazda Śmierci?

Gwiazda Śmierci składała się z 357 poziomów, a jej wysokość wynosiła 120 km. Załoga składała się z 342 953 żołnierzy marynarki i 26 000 szturmowców. Mogła mieścić setki myśliwców oraz nawet Niszczyciele Gwiezdne. Kosztowała około biliona kredytów, a sama budowa trwała 20 lat. Oprócz głównej broni, która potrzebowała 24 godzin do pełnego naładowania, posiadała też 768 wiązek przyciągających i 15 000 wieżyczek z bateriami turbolaserów.

Druga Gwiazda Śmierci składała się z 560 poziomów, a jej wysokość wynosiła 160 km. Na pokładzie znajdowało się 2,5 miliona załogantów (najprawdopodobniej wliczając robotników), a jej budowa trwać miała 6 lat, dzięki doświadczeniu posiadanym z budowy pierwszej Gwiazdy Śmierci. Oprócz głównej broni, druga Gwiazda Śmierci posiadała 15 000 ciężkich wieżyczek z bateriami turbolaserów, 15 000 zwykłych baterii turbolaserów, 7500 dział laserowych, 5000 działek jonowych i 768 wiązek przyciągających.

Jednak wersję mówiącą, iż księżyc Ziemi jest zbliżony do rozmiarów Gwiazd Śmierci można włożyć między bajki. Tak naprawdę Księżyc jest ok. 29 razy większy od pierwszej i 22 razy większy od drugiej Gwiazdy Śmierci.Ilu ludzi zginęło na Alderanie?

Około dwóch miliardów ludzi, wliczając w to prawie całą rodzinę królewską (wliczając Baila Organę). Przed nastąpieniem ataku nie zdołały też wycofać się ukryte wojska Rebeliantów.Czy Palpatin, znany też jako Darth Sidious, próbował przeciągnąć nieletniego Anakina Skywalkera na swoją stronę?

Oczywiście. Gdy młody Skywalker spotkał Palpatina, Sith wyczuł potencjał chłopca. Pewnego dnia poprosił mistrzów Jedi, aby pozwolili mu zabrać wtedy jeszcze niepełnoletniego Anakina na spacer. Aby zasiać w nim ziarno zwątpienia, chciał pokazać mu wszystkie wady Republiki i Zakonu Jedi. Obaj przeszli się przebrani za włóczęgów przez biedne części stolicy, aby zobaczyć, na co pozwalają rycerze zakonu. Kanclerz powiedział, iż przejmuje się obowiązkiem dbania o te istoty, w przeciwieństwie do jego poprzedników, często spacerując tamtędy i zastanawiając się, co może zrobić, aby im pomóc. Skywalker dowiedział się też, że wielu z nich nigdy nie widziało nawet światła gwiazdy, uznając je za mit.

Następnie wstąpili do baru Kasakar. Najpierw podziękował padawanowi za wspólną podróż, mimo wielu swoich uczniowskich obowiązków. Wyraził też swoje zdziwienie, iż mistrzowie Jedi zaplanowali mu całą jego przyszłość, jednak podając jako zaletę brak podejmowania żadnych trudnych wyborów. Anakin odpowiedział, iż wstąpienie do zakonu to najlepsze, co go spotkało, lecz zauważył i zaniepokoił się brakiem podejmowania wyborów.
Wtedy kanclerz zmienił temat, mówiąc ilu ludzi tutaj sprzedano, oraz o innych brudnych interesach, jednak przeprosił Skywalkera za poruszanie tematu niewolnictwa, lecz młodzik powiedział, że wszystko jest w porządku, ale nie rozumie, dlaczego senat na to dalej pozwala. Kanclerz odparł, iż widzi tu kilku dobrze bawiących się senatorów i wskazał mu Colandrusa, znanego z korupcji i wykorzystywania pensji senatora na hazard i inne rozrywki.

Powiedział też, iż chciałby, aby pewnego dnia kości wypadły mu źle i przegrał swoje pieniądze. Anakin za pomocą mocy obrócił rzucone kości, przez co senator przegrał wszystkie pieniądze. Gdy Palpatin zaczął się śmiać, senator z ochroniarzami podszedł do nich, lecz ten powiedział, że jego syn opowiedział mu żart i właśnie wychodzili z klubu. Po powrocie rozmawiali o skorumpowanych politykach, lecz kanclerz powiedział, iż nie ma wystarczającej władzy, aby coś z tym zrobić, oraz że tak teraz wszystko działa w Republice. Następnie poprosił go, aby nie wspominał innym o tym, co widzieli i spytał się go, czy jest szczęśliwy w Świątyni Jedi. Anakin Skywalker odpowiedział, że tak, lecz przyszły Imperator wyczuł już kłamstwo, a następnie przyznał, iż zawsze będzie miał miejsce przy jego boku. Od tamtego dnia wątpliwości młodego Jedi jedynie wzrastały.Dlaczego na czerwonych droidach w Battelfroncie 2 pojawia się obliczę Dartha Sidiusa? Służy to jego reinkarnacji?

Nie. Imperator rozkazał budowę tzw. Droidów-Strażników, które spełniłyby jego ostatnie życzenia nawet po jego śmierci. Wydawały zapisane rozkazy najważniejszym dowódcom, uprzednio pobierając próbkę ich krwi, aby upewnić się, że są to właściwe osoby, a nie manipulanci. Ostatnią wolą było stopniowe niszczenie Imperium Galaktycznego, gdyż nie zdołało ono ochronić swojego władcy, oraz nie będzie w stanie przetrwać bez niego. Oczywiście część admirałów ignorowała rozkazy dla realizacji własnych priorytetów.To by było na tyle w drugiej części. W przyszłości mam zamiar napisać artykuł o wydarzeniach i statystykach znanych z tzw. "Legend". Jeżeli spodobał ci się ten materiał, a nie zobaczyłeś jego pierwszej części, zajrzyj tutaj

Pozdrawiam, Bloodliner

Oglądany: 48071x | Komentarzy: 43 | Okejek: 327 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało