Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Dziwne istoty z japońskich legend II

39 389  
127   10  
Kultura Japonii jest pod wieloma względami niezwykła. Japońskie przypowieści i legendy obfitują w dziwne stworzenia, które balansują na granicy między strachem a groteską. Istotę z poniższego obrazka poznaliśmy w poprzedniej odsłonie dziwnych japońskich stworzeń. Przed wami kolejne egzotyczne dalekowschodnie demony.

Kliknij i zobacz więcej!
Karakasa-obake

Podskakujący na jednej nodze stary papierowy parasol z jednym okiem i wystającym długim językiem. Sądząc z wyglądu - bliski krewny sandała Bakezori.

Kliknij i zobacz więcej!

Kliknij i zobacz więcej!

Duch obdartego i wyrzuconego przedmiotu, ale mimo to jest dobroduszny i bezpieczny.

Kliknij i zobacz więcej!


Kameosa


Butelka sake, magicznie produkująca alkohol. Bardzo przydatne stworzenie, zwłaszcza jeśli mieszka w domu gościnnego gospodarza.

Kliknij i zobacz więcej!

Kliknij i zobacz więcej!


Rokurokubi


Zwykłe kobiety, które z jakiegoś powodu przeszły częściową transformację fantomową. W nocy ich szyje zaczynają rosnąć, a głowy pełzają po domu, wyczyniając przeróżne złośliwości. Niektóre z nich lubią wspiąć się na framugę drzwi lub okna i tam spać, tym samym przerażając tych domowników, którzy obudzili się pierwsi.

Kliknij i zobacz więcej!

Kliknij i zobacz więcej!

Rokurokubi mają pecha w miłości - mężczyzn bardzo denerwują takie nocne spacery.

Kliknij i zobacz więcej!


Ittan-momen

Tłumaczy się jako "kawałek bawełnianej tkaniny" - duch z kawałka bawełny o długości od 3 do 10 metrów i wąski jak szalik. W nocy szuka ofiary, a kiedy ją znajduje, owija się wokół jej twarzy i dusi na śmierć, a potem wzlatuje z nią w niebo. Z jakiego powodu te złe tkaniny zabijają ludzi, japoński folklor nie wyjaśnia.

Kliknij i zobacz więcej!

Kliknij i zobacz więcej!


Sazae-oni


Sazae-oni to ślimaki, które mogą zmienić się w dziewczyny. Stać się nimi mogą ślimaki morskie, którym udaje się dożyć ślimaczej starości, czyli ponad 30 lat. W Sazae-oni może przekształcić się także młoda piękna dziewczyna, która utonęła.

Najsłynniejszy mit o Sazae-oni to opowieść o tym, jak piraci uratowali tonącą piękność. Dziewczyna z wdzięczności zaproponowała każdemu z nich spędzenie z nią nocy. Po tym wszystkim odcięła piratom moszny. A kiedy wściekli piraci wyrzucili dziewczynę z powrotem do morza, ta zamieniła się w gigantycznego ślimaka. Historia na tym się nie skończyła; Sazae-oni zaoferowała piratom korzystną wymianę: wszystkie ich skarby za utracone jądra. Czy trzeba wam mówić, że wszyscy się zgodzili? Nie bez powodu w języku japońskim mosznę nazywa się czasami kin-tama ("złote kule").

Kliknij i zobacz więcej!


Kerakera onna


Brzydkie prześmiewcze stworzenie, prześladujące ludzi i dręczące ich swoim śmiechem.
Dla niektórych ludzi nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż to, jak ktoś ich wyśmiewa, i dla nich Kerakera onna musi być najstraszniejszym potworem. Zazwyczaj jej ofiary najpierw słyszą chichot; jak tylko zaczynają się rozglądać, na niebie pojawia się ogromna upiorna kobieta, a jej drwiący śmiech wypełnia wszystko. Kiedy ofiary próbują uciec, ten dźwięk podążać za nimi wszędzie.

Kliknij i zobacz więcej!


Kijimuna


Dobre duchy drzew, złośliwe stworzenia. Formą i rozmiarem przypominają małego chłopca z rudymi włosami. Czasami można je zobaczyć wałęsające się po plażach lub nad brzegami rzek. Towarzyszy im upiorny płomień. Próbują ukraść ogień z papierowych latarni, a następnie uciekają. Są nieszkodliwymi i bardzo przyjaznymi stworzeniami. Pomagają ludziom, na przykład w łowieniu ryb, a czasami po prostu czynią z nich bogaczy. Dobre relacje są jednak łatwe do zniszczenia i często winę za to ponoszą ludzie, zwłaszcza jeśli przynoszą na spotkanie z duchem jedyną rzecz, której nie toleruje kijimuna - ośmiornicę.

Kliknij i zobacz więcej!


Nuribotoke


Jeśli ktoś źle dba o domowy buddyjski ołtarz, zalęgnie się w nim duch, podobny do czarnego Buddy z rybim ogonem i z wystającymi gałkami ocznymi. Za każdym razem, gdy niedbały wierzący zechce się pomodlić, będzie nań oczekiwał potwór.

Kliknij i zobacz więcej!


Azuki arai


Mały starzec lub stara kobieta, myjąca fasolę w górskich rzekach. Śpiewa groźne piosenki ("Czy powinienem myć fasolę czy raczej kogoś zjeść?"), ale w rzeczywistości jest on strachliwy i nieszkodliwy.

Kliknij i zobacz więcej!


Sagari


Duch konia, który padł na drodze i został tam pozostawiony przez właściciela. Przyjmuje postać głowy konia, która wisi na drzewie. Kiedy obok drzewa przechodzi człowiek, głowa nagle spada z drzewa i wydaje złowieszcze rżenie. Potrafi tak przerazić, że człowiek dostaje gorączki i zaczyna się jąkać.

Kliknij i zobacz więcej!

Zasady "etykiety duchów" w Japonii są proste:
- nie trzymaj w domu starych rzeczy, bo inaczej zyskają one własną duszę;
- nie podróżuj letnimi nocami;
- nie przyjmuj niczego od obcych, których spotykasz, nie śmiej się z nich, nie bądź nieuprzejmy;
- bądź ostrożny przy wyborze współmałżonki - całkiem możliwe, że nie jest kobietą twoich marzeń, ale sprytnym lisem lub wściekłą furią.
4

Oglądany: 39389x | Komentarzy: 10 | Okejek: 127 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.10

15.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało