Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 niewojennych ciekawostek o Syrii

40 779  
137   36  
Już od dłuższego czasu Syria pojawia się w mediach wyłącznie w kontekście toczącej się w niej wojny domowej. Przyjrzyjmy się temu arabskiemu państwu z zupełnie innej strony.

#1.

Syria znajduje się w niezbyt komfortowym położeniu między Turcją a Irakiem, uchodząc za bramę (a przynajmniej jedną z kilku bram) oddzielającą świat zachodni od Azji. Oficjalnie w Syrii nie ma obowiązującej religii, a konstytucja gwarantuje wolność wyznania. Jak to wygląda w kraju, w którym ponad 90% obywateli wyznaje islam - łatwo sobie wyobrazić. Co więcej, ta sama gwarantująca wolność religijną konstytucja zastrzega, że prezydent Syrii musi być muzułmaninem.

#2.Ebla (nie mylić z ebolą) to jedno z najwcześniejszych królestw, jakie istniały na terytorium współczesnej Syrii. Znajdujące się w północno-zachodniej części obecnego kraju, powstało ok. 3,5 tys. lat przed Chrystusem. Dało się poznać jako miejsce założenia jednej z najstarszych bibliotek, jakie dotąd odkryto. Znalezione w Ebli tablice (łącznie ponad 20 tys. sztuk) datowano na 2350 r. p.n.e., a miejsca ich zachowania wskazują, że w dawnych czasach musiały być uporządkowane i przechowywane na półkach.

#3.W miejscowości Bosra na południu kraju zachował się w doskonałym stanie rzymski teatr zbudowany w II wieku n.e. Imponujących rozmiarów widownia podzielona na 35 rzędów pomieścić miała nawet 15 tysięcy widzów. Z czasem teatr otoczono wzmocnieniami, a pod koniec XI stulecia przekształcono go w twierdzę. Jej śladem jest m.in. najstarsza zachowana średniowieczna wieża.

#4.Damaszek, drugie co do wielkości miasto Syrii, jest jednym z najstarszych (a według mniej zachowawczych źródeł - najstarszym) nieprzerwanie zamieszkiwanych miast świata. Ślady osadnictwa na terenie współczesnego Damaszku pochodzą już sprzed 5 tys. lat, natomiast po raz pierwszy o istnieniu miasta wspominają egipskie źródła z 1500 r. p.n.e. Datowanie radiowęglowe wskazuje natomiast, że osadnictwo w rejonie mogło pojawić się jeszcze wcześniej - ok. 6300 r. przed Chrystusem.

#5.Imponujący zamek - Crac des Chevaliers, czyli w tłumaczeniu „twierdza rycerzy” - to jeden z największych syryjskich zabytków. Pierwszą budowlę wzniesiono tu w 1031 roku. Miał w niej zamieszkać emir Aleppo. Podczas krucjat twierdza przechodziła z rąk do rąk, a w 1142 przejął ją zakon szpitalników. W 1271 zamek podstępnie zdobyli żołnierze sułtana Bajbarsa, a zaledwie dwadzieścia lat później budowla przestała mieć militarne znaczenie. Aż do 1934 roku zamieszkiwała tu ludność cywilna. Tę ostatecznie przesiedlono i przystąpiono do renowacji zamku.

#6.Flaga Syrii składa się z trzech poziomych pasów - czerwonego, białego i czarnego. Na środkowym umieszczono obok siebie dwie zielone gwiazdy. Każdy z elementów ma swoje znaczenie. Pasy odzwierciedlają syryjską wędrówkę ku wolności, pokój oraz kolonialną historię kraju. Gwiazdki z kolei trafiły na flagę jako symbol porozumienia Syrii z Egiptem.

#7.Meczet Umajjadów w Damaszku to miejsce pod wieloma względami historyczne. Uważany za 4. najświętsze miejsce islamu, meczet zbudowano w latach 706-715 na miejscu świątyń Hadada, Jowisza oraz katedry św. Jana Chrzciciela. W meczecie znajdują się relikwie Jana Chrzciciela, który w islamie czczony jest jako Jahja. To właśnie do Meczetu Umajjadów wszedł Jan Paweł II, zostając pierwszym papieżem w historii w muzułmańskim sanktuarium.

#8.Shouting Hill we Wzgórzach Golan to miejsce blisko sąsiadujące z czterema krajami - Syrią, Libanem, Izraelem i Jordanią. Całe terytorium już od dawna stanowi obiekt sporu pomiędzy zwaśnionymi stronami. Kiedy więc granica została wytyczona, rozdzielone rodziny miały zwyczaj zbierać się na Shouting Hill i krzyczeć, a echo niosło komunikat do krewnych po drugiej stronie doliny. Shouting Hill pozostało, ale nikt już na nim nie krzyczy. Wojsko zabroniło? Nie - telefony komórkowe.

#9.Produkcja piwa w Syrii ma bardzo długą tradycję. Wzmianki o piwie znalazły się m.in. na tablicach znalezionych w pozostałościach biblioteki w Ebli. Już wtedy wytwarzano tam (w Syrii, nie w bibliotece...) szeroki wybór piw. Współcześnie nad produkcją kontrolę sprawuje rząd. Do 2011 roku w Syrii funkcjonowały dwa duże browary - Al-Shark i Barada - których wyroby sprzedawano w supermarketach zarówno w muzułmańskich, jak i chrześcijańskich dzielnicach. Później warzenie piwa zawieszono, ale w 2017 otwarta została nowa duża fabryka, która docelowo wytwarzać ma nawet 15 milionów litrów piwa rocznie.

#10.Rewolucja internetowa w Syrii przyjęła specyficzne oblicze. W 2011 roku po raz pierwszy ujawniła się „Syryjska Armia Elektroniczna”, grupa hakerska działająca na zlecenie rządu. Syryjscy hakerzy zdołali nabrudzić zarówno na domowym podwórku, jak i za granicą - na Bliskim Wschodzie, w Europie, a nawet w Stanach Zjednoczonych. Działalność SEA odbiła się szerokim echem. Do tego stopnia wręcz, że jej zwalczenie postawili sobie za cel Anonymous.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
2

Oglądany: 40779x | Komentarzy: 36 | Okejek: 137 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.07

15.07

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało