Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Piąte koło u wozu to jednak... przydatna rzecz

35 193  
177   13  
W połowie XX wieku samochody stawały się coraz bardziej popularne, a miejsca do parkowania było coraz mniej. Wielu wynalazców zastanawiało się, jak rozwiązać ten problem. Jesienią 1952 roku popularny amerykański magazyn LIFE zaprezentował czytelnikom pewien genialny wynalazek.

#1.


Okazało się, że piąte koło u wozu może być bardzo przydatną rzeczą. Już w 1932 roku Brooks Walker z Kalifornii otrzymał patent na genialny wynalazek. Zaproponował wyposażenie samochodu w dodatkowe koło na tyłach samochodu."Dodatkowe" koło pozwalało zaparkować samochód prawie wszędzie! Pierwowzór urządzenia został zainstalowany w samochodzie marki Cadillac z 1951 roku.

#2.

Kliknij i zobacz więcej!

Niestety, wynalazek ten miał poważne wady. Po pierwsze, mechanizm piątego koła zajmował prawie cały bagażnik. Po drugie, sama koncepcja opuszczania dodatkowego koła wymusiła usunięcie zbiornika paliwa z jego tradycyjnego miejsca w dolnej części samochodu. Ponadto, zgodnie ze wszystkimi obliczeniami, koszt "piątego koła" (nawet przy jego masowej produkcji) wynosiłby kilkaset dolarów, a w tym czasie była to spora suma. Na przykład cały nowy Ford Crestliner w 1950 roku kosztował 1624 dolarów.

#3.

Kliknij i zobacz więcej!

Po niezbyt udanej modernizacji Cadillaca, wynalazca wyposażył w ten mechanizm swojego osobistego Packarda Cavaliera z 1953 roku.

#4.

Kliknij i zobacz więcej!

#5.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Tak wynalazek działał w praktyce:


Oglądany: 35193x | Komentarzy: 13 | Okejek: 177 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało