Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

12 rzeczy istotnych dla introwertyków, które innym pomogą lepiej ich zrozumieć

95 877  
398   109  
Potrzeby introwertyków są zwykle mocno odmienne od tych, jakie mają ekstrawertycy. Nie wyczekują kolejnej imprezy z wypiekami na twarzy, gdyż równie dobrze potrafią spędzić czas samotnie w swoich czterech ścianach. W miejscach pełnych innych ludzi szybko tracą energię i potrzebują ucieczki. Dziś przyjrzymy się tym zjawiskom nieco bliżej i pomożemy zrozumieć ich naturę ekstrawertykom.


Zresztą ten podział jest nieco mylny, bo tak naprawdę każdy z nas ma coś z jednego i drugiego typu. Różne są tylko proporcje.

#1. Czas na ochłonięcie po ciężkim dniu

Absolutna konieczność dla introwertyków. Są oni bardzo czuli na stymulację i dłużej przyswajają informacje. Chwila rozluźnienia pozwala im w pełni przeanalizować wydarzenia z cięższego dnia i obniżyć ilość bodźców do komfortowego poziomu.

#2. Rozmowa o czymś konkretnym

Introwertycy nie przeżyją na diecie składającej się tylko z samej gadki szmatki. "Jak minął ci dzień?" czy "Ładną mamy dziś pogodę" nie wystarczą. Introwertycy lubią sięgać nieco głębszej płaszczyzny, zarówno w swoich zainteresowaniach, jak i związkach. Potrzebują czegoś więcej: Czego ciekawego się ostatnio nauczyłeś? Jak bardzo zmieniłeś się na przestrzeni ostatnich 10 lat? Czy Bóg istnieje? Oczywiście nie każda rozmowa musi być na poważne tematy. Czasami introwertyk naprawdę chce wiedzieć, co robiłeś w ostatni weekend. Musi jednak od czasu do czasu nakarmić swój umysł i duszę, dać się wyszaleć tym myślom i egzystencjalnym rozmkinom, które nachodzą nas w nocy i nie dają spać.

#3. Komfortowa cisza

Introwertycy potrzebują w swoim życiu ludzi, którzy nie boją się ciszy. Ludzi, którzy mogą siedzieć z nimi w tym samym pomieszczeniu i po prostu się nie odzywać, zajmując się swoimi sprawami. Ludzi, którzy nie będą nerwowo się wiercić, kiedy podczas rozmowy zapadnie cisza, lecz pozwolą wybrzmieć słowom i poczekają, aż myśl zostanie w pełni przetrawiona. Zaufajcie introwertykom, kiedy mówią, że cisza może być piękna.

#4. Przestrzeń do zagłębienia się w swoim hobby

XVII-wieczne historyjki z dreszczykiem. Celtycka mitologia. Renowacja starych samochodów. Praca w ogródku, malowanie, gotowanie, pisanie... Można tak dalej wymieniać i zawsze znajdzie się introwertyk, który robi to właśnie w tej chwili. Pochłonięcie przez swoje zainteresowania to dla nich szansa do regeneracji, naładowania baterii. Nie chodzi tu jednak o robienie czegoś dla samego robienia. Raczej o wejście w stan tzw. przepływu, odczuwania czegoś między satysfakcją a euforią, wywołanego przez całkowite oddanie się jakiejś czynności - co introwertykom przychodzi dość łatwo. Bonus jest taki, że stają się często ekspertami w dziedzinie swoich zainteresowań.

#5. Ciche i spokojne miejsce, które należy tylko do nich

Marzenie introwertyka: mieć pomieszczenie, w którym można się zamknąć i pobyć samemu. Pokoik, który można zaaranżować całkowicie po swojemu. Z drzwiami, które można zamknąć i odciąć się od całego świata, chociaż na chwilę. Posiadanie własnej przestrzeni jest dla introwertyków niezwykle ważne w kwestii poziomu ich energii. Bycie samemu - bez strachu o to, że ktoś zakłóci spokój - jest bardzo uwalniające, na granicy z uduchowieniem.

#6. Czas na zastanowienie się przed odpowiedzią

Mało jest rzeczy bardziej stresujących od szefa, który stoi przed tobą i domaga się odpowiedzi tu i teraz. Ekstrawertykom zwykle łatwo przychodzi wyduszenie z siebie czegoś. U introwertyków jest zgoła odmiennie, gdyż polegają oni bardziej na pamięci długotrwałej. Kilka chwil (bez presji) wystarczy, aby odszukali w pamięci potrzebne słowa. Dajcie im ten czas, będzie warto.

#7. Przyjaciele rozumiejący, że czasami wolą zostać w domu

Introwertycy nie będą uczęszczać na każdą imprezę. Lubią towarzyskie spotkania, ale chodzi tutaj o ich dawkowanie. Zbyt wiele odbije się na nich negatywnie i później będą błagać o łóżko. Potrzebują przyjaciół, którzy rozumieją, że czasami introwertycy mają dość ludzi jak na jeden dzień. Przyjaciół, którzy wiedzą, że po takim energetycznym zjeździe introwertycy nabiorą sił i będą gotowi na kolejne przygody.

#8. Głębszy sens wykonywania pracy

Wielu introwertyków chce pracy, w której chodzi o coś więcej niż tylko wypłatę. Jasne, też muszą opłacać rachunki, ale chcieliby, żeby ich wysiłek od 8 do 16 był wart zachodu. Chcą wiedzieć, że pomagają w czymś innym. Że ich wysiłek chociaż w minimalnym stopniu wpływa na wielki plan wszechrzeczy. Jeśli praca ma być tylko waleniem głową w mur, rutyną, która nie ma jakiegoś większego celu, życie zacznie wydawać im się bardzo puste.

#9. Zezwolenie na to, aby się czasami nie musieć tłumaczyć

Bywają chwile, kiedy introwertykom brak słów. Mogą odczuwać coś bardzo mocno, ale nie potrafią tego opisać lub potrzebują być w danej chwili sami, ale nie mają siły na dokładniejsze wyjaśnienia sytuacji. Kiedy mówią "Nie chcę o tym rozmawiać" lub po prostu "potrzebuję tego i tego", to musi wystarczyć. Po jakimś czasie, jak już przetrawią wszystko, zapewne wrócą z dłuższymi wyjaśnieniami.

#10. Czas i miejsce do pracy w spokoju

Nie jest wielką tajemnicą, że introwertycy najlepiej pracują sami. Niestety w biurach czy szkolnych klasach próżno szukać miejsc cichej kontemplacji. W rezultacie spotkacie zapewne introwertyków, którzy zaszywają się w rogu jakiegoś pomieszczenia/biura, przychodzą wcześniej do pracy lub później z niej wychodzą. Lub takich, którzy podczas przerw wolą pozostać w sali lekcyjnej, bo jest tam po prostu ciszej. Do wszystkich nauczycieli, przełożonych i rodziców: dajcie introwertykom ciche miejsce do myślenia. Otrzymacie w zamian lepiej wykonaną pracę.

#11. Swoje grono

Odwrotnie niż ci, których ciągnie do popularności, introwertycy mają zwykle garstkę bliskich przyjaciół - i to właśnie preferują. Kluczowym słowem jest tu "bliskich". Dla introwertyka przyjaźń nie opiera się na przebywaniu w tym samym pomieszczeniu i wykonywaniu wspólnie tej samej czynności czy wymianie plotek. Chodzi bardziej o znalezienie bratniej duszy, kogoś, kto zajrzy do wewnętrznego świata introwertyka i w zamian odsłoni swój własny.

#12. A teraz chwilka, aby nieco zwolnić

Oddychaj. Chłoń wszystko wokół. Po prostu bądź. A teraz powtórz.
19

Oglądany: 95877x | Komentarzy: 109 | Okejek: 398 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało