Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek na temat Argentyny

42 266  
162   22  
Europejczykom, którzy dotarli do Ameryki Południowej, wydawało się, że Argentyna pełna jest srebra. Stąd wzięła się jej nazwa - od argentum, łacińskiej nazwy tego metalu.

#1.


Ci, którzy marzą o szczęśliwym małżeństwie, od Argentyny powinni trzymać się z daleka. To właśnie w tym kraju statystyki wykazują najwyższy odsetek niewierności, co przekłada się na najwyższy na świecie procent małżeństw zakończonych rozwodem. Możliwość legalnego zerwania związku małżeńskiego Argentyńczycy otrzymali w 1987 roku i - jak się okazuje - skrzętnie z niej korzystają.

#2.


Problemu dużej liczby rozwodów nie rozwiązała legalizacja małżeństw jednopłciowych. Argentyna, jako pierwsze państwo w Ameryce Południowej i Łacińskiej, zdecydowała się na to w 2010 roku. W 2012 natomiast na świat - właśnie w Argentynie - przyszło dziecko, które w metryce urodzenia ma wpisanych dwóch ojców.

#3.


Argentyńczycy znajdują się w czołówce także w innych kategoriach. Zajmują m.in. 2 miejsce jeśli chodzi o liczbę osób cierpiących na anoreksję. Jeden na ośmioro chorych jest mężczyzną. W statystykach zachorowań na tego rodzaju zaburzenia odżywiania Argentynę wyprzedza jedynie Japonia.

#4.


Czas zająć się trochę bardziej przyjemnymi sprawami. Argentyna jest 5. na świecie producentem wina, na który to wynik składa się ponad 1800 winnic. Sprzyjające warunki sprawiają, że argentyńskie wina cieszą się dużym uznaniem spragnionych odmiany smakoszy. W winiarstwie Argentyna specjalizuje się od XVI wieku. Kraj jest też 3. największym na świecie producentem wołowiny, wytwarzając rocznie 2,8-3,5 miliona ton krowiego mięsa.

#5.


W jaki sposób można przywłaszczyć sobie kawałek Antarktydy? Można pójść drogą Argentyny, która w 1977 roku na lodowy kontynent wysłała… kobietę w ciąży. Tym samym niejaki Emilio Palma stał się pierwszym człowiekiem urodzonym na Antarktydzie. Również Argentyńczycy zorganizowali tam pierwszy ślub.

#6.


W Buenos Aires, stolicy Argentyny, obchodzi się „El Día del Amigo” - święto przyjaciela. Ustanowił je argentyński dentysta i zarazem filozof, dr Febbraro. Natchnęło go ku temu lądowanie człowieka na Księżycu, podczas którego pan doktor poczuł niezwykłą więź z całym światem. Było nie było, co roku 20 lipca mieszkańcy Buenos Aires świętują przyjaźń.

#7.


Grudzień 2001 roku był dla Argentyny istną karuzelą politycznego szaleństwa. W ciągu zaledwie 10 dni kraj ten miał… aż pięciu prezydentów! Kryzys gospodarczy doprowadził do rezygnacji Fernando de la Rui, na którego miejsce w ciągu paru następujących po sobie dni powołano aż trzech tymczasowych prezydentów. Tego właściwego wyznaczono dopiero 2 stycznia 2002 roku. Inna rzecz, że ten również pełnił funkcję zaledwie 1,5 roku.

Źródła: 1, 2, 3, 4

Oglądany: 42266x | Komentarzy: 22 | Okejek: 162 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.10

19.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało