Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 naprawdę potwornickich ciekawostek XXV - radzieccy kosmonauci po śmierci bezpiecznie wylądowali Sojuzem

78 692  
274   40  
Dziś jak zwykle o fetyszach i fobiach, katastrofach i przypadkach dziwnej, a czasem głupiej śmierci. Zapraszamy!

#1. Hitlera Krzyż

W Mumbaju w 2006 roku powstała restauracja tematyczna o nazwie Hitlers Cross. Jej pierwotny wystrój to klimat nazistowskich Niemiec, przepełniony swastykami i portretami Hitlera. Właściciel po tygodniu od inauguracji tego miejsca zmienił jego nazwę na The Cross Café, usunął też swastyki i portrety Hitlera. Jak tłumaczy, nazwę i temat wybrał dość pochopnie i nie zdawał sobie nawet sprawy z tego, kim tak naprawdę był Hitler.
Na taką a nie inną decyzję właściciela wpłynęły liczne protesty lokalnych Żydów.

#2. DeLorean DMC-12

Znany nam doskonale z

Produkowano go w latach 1981-1983 i choć na rok 2017 zapowiedziano wznowienie produkcji, to wciąż nie doczekaliśmy się kolejnego pechowego egzemplarza DeLoreana.

#3. Wojna na pomarańcze

We włoskiej miejscowości Ivrea co roku stacza się wielką bitwę na pomarańcze. Święto wygląda podobnie do hiszpańskiej Tomatiny, w której trakcie uczestnicy obrzucają się pomidorami, jednak w tym wypadku amunicja jest zdecydowanie twardsza i cięższa. Zawodnicy starają się dbać o swoje bezpieczeństwo, zakładając na siebie hokejowe kaski i ochraniacze, jednak co roku z placu boju odwozi się rannych.

Wszystko zaczęło się w okolicach XII wieku, kiedy to markiz William VII z Montferrat próbował zgwałcić młodą dziewkę, zwaną córką Millera, w przeddzień jej ślubu. Młoda plebejuszka była jednak nie w ciemię bita i zgładziła markiza, a wyzwolony spod jego władzy lud spalił jego posiadłości. W Ivrea co roku wybiera się więc młodą dziewczynę, która odgrywa rolę plebejki, a pomarańcze mają symbolizować według różnych wersji płomienie, które ogarnęły posiadłości markiza, lub jego jądra, które podobno zostały obcięte tamtej nocy.

#4. Zginęli, a później poprawnie wylądowali.

W 1971 roku na 4 dni przed startem statku kosmicznego Sojuz-11 rutynowo przebadano całą 3-osobową załogę - u jednego z jej członków podejrzewano gruźlicę. Zgodnie z przepisami cała załoga została na Ziemi, a w kosmos polecieli członkowie załogi rezerwowej: Gierorgij Dobrowolski, Wiktor Pacajew i Władisław Wołkow. Doznali oni zaszczytu wyruszenia w przestrzeń kosmiczną i do dziś pozostają jedynymi osobami, które w przestrzeni kosmicznej zginęły. Zabił ich zaworek o średnicy 1 mm, który podczas lądowania otworzył się na wysokości 170 km, a nie zgodnie z planem 5 km. W ciągu 212 sekund ciśnienie w kabinie Sojuza spadło z 920 mm słupka rtęci do zera. Badania wykazały, że członkowie załogi zginęli w ciągu 40 sekund, nie przeszkodziło to jednak w poprawnym lądowaniu Sojuza, który pół godziny później opadł swobodnie na stepy Kazachstanu.

Kosmonauci w trakcie tej misji nie byli wyposażeni w skafandry kosmiczne, nie mieli więc szans, by się ratować.

#5. Klatka na bobasa

W latach 30. XX wieku londyńskie panie domu narzekające na brak miejsca w obejściu postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i

Ten sposób "trzymania" dzieci podobno był bardzo bezpieczny. Ważne było tylko, żeby kocyk nie był zbyt śliski. Patent na klatkę dla dzieci złożono w Stanach Zjednoczonych już w 1922 roku. Zaprojektowała ją Emma Read, która opatentowała także przenośny kojec dla dzieci.

#6. Gruby na bramkę.

André the Giant to francuski zapaśnik o polsko-bułgarskim pochodzeniu, znany ze swoich wielkich gabarytów. Cierpiał na akromegalię, chorobę powodowaną nadmierną ilością hormonu wzrostu, przez którą mierzył 224 cm i ważył 240 kg.

Jego gargantuiczne rozmiary były spowodowane jedynie chorobą, przez którą jego ciało wciąż się rozrastało, jednak potrafił to wykorzystać i stał się dzięki temu międzynarodową sławą. Parał się też wrestlingiem, czyli zapasami udawanymi, ale nie oszukujmy się, nie był świetnie wyszkolonym zawodnikiem, tylko czymś z rodzaju "ciekawostki", którą bardzo łatwo można było "sprzedać" widzom na całym świecie, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w wieku 46 lat z powodu niewydolności serca, to śmierć typowa dla tej choroby - serce po prostu nie daje rady napędzić tak wielkiego ciała.

#7. Paruresis

Paruresis to fobia specyficzna polegająca na tym, że nie możemy oddać moczu, kiedy ktoś może nas usłyszeć bądź kiedy ktoś jest blisko.

Czasem wydaje się, że naprawdę wiele osób cierpi na ten rodzaj fobii i ma problem z załatwieniem się w miejscu publicznym, a zamiast stanąć przy pisuarze, ucieka do kabiny, by się zamknąć. Problem z oddaniem moczu może pojawić się też pod presją czasu lub kiedy wydaje nam się, że jesteśmy obserwowani. Jeszcze ciekawiej jest, kiedy spośród 30 wolnych pisuarów ktoś, kto wszedł za nami, wybiera akurat ten obok naszego. No i weź się tu panie i odpryskaj...

#8. Darwin

21 marca 2017 31-letni mieszkaniec Dortmundu chciał obrabować automat biletowy na stacji kolejowej, podpalając wcześniej wpuszczony do niego gaz. Automat rzeczywiście eksplodował, a mężczyzna zginął na miejscu.

Komisja do spraw głupich wypadków oceniła, że mógł uniknąć śmierci, stosując podstawowe środki bezpieczeństwa przewidziane na takie sytuacje. Wystarczyło założyć motocyklową kurtkę i kask, wtedy elementy rozsadzanego automatu nie spowodowałyby śmiertelnych uszkodzeń jego ciała.

#9. Abasiofilia

Abasiofilia to pociąg seksualny do osób z dysfunkcjami narządów ruchu. W szczególności chodzi o osoby poruszające się o kulach bądź na wózkach inwalidzkich.

Jedno jest pewne: przed abasiofilami ciężko uciec.

#10. Katastrofa lotnicza

14 lutego 1977 roku na lotnisku w Ławicy doszło do katastrofy samolotu An-2. Leciała nim komisja Dowództwa Wojsk Lotniczych, która miała dokonać przeglądu bezpieczeństwa lotniska w Warszawie.

Samolot wystartował chwilę po 8:00, ale warunki atmosferyczne były tak słabe, że nie udałoby się dokonać przeglądu lotniska z powietrza, więc o 8:09 zdecydowano o powrocie na lotnisko w Ławicy. O godzinie 8:17 samolot zderzył się z ziemią. Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie - 3 członków załogi oraz 5 pasażerów. W toku śledztwa wykazano, że przyczyną katastrofy były błędy załogi: zbyt mocny, brawurowy manewr przy nawrocie oraz niewykorzystanie środków radiotechnicznych przy lądowaniu w trudnych warunkach.
Poprzedni odcinek tej serii: KLIK
Źródła: 1, 2, 2b, 3, 3b, 4, 5, 6, 6b, 7, 8, 8b, 9, 10,
4

Oglądany: 78692x | Komentarzy: 40 | Okejek: 274 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.11

25.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało