Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek na temat kreskówek

75 997  
295   98  
Czy Speedy Gonzales był ofiarą rasizmu, czy Bob Budowniczy pracował dla japońskiej mafii… i jeszcze kilka innych przypadków z różnych stron świata.

#1.

Kreskówki rządzą się własnymi prawami, z których najważniejszym jest upraszczanie szczegółów. To dlatego ludziom nie przeszkadza, że Kaczor Donald z gołą dupą lata, a Bob Budowniczy ma cztery palce. I to ostatnie akurat w Japonii okazało się problemem - ponieważ posiadanie czterech palców u dłoni symbolizowało przynależność do japońskiej mafii. Powstał więc dylemat - czy jeszcze Bob Budowniczy, czy już może Bob Mafioso.

#2.Kreskówek ze Speedym Gonzalesem - myszą na amfie - przez pewien czas nie chciało emitować superpoprawne politycznie Cartoon Network. Przedstawiciele stacji ubzdurali sobie, że główny bohater kreskówki uraża uczucia Latynosów. Z błędu wyprowadzili paranoików sami Latynosi - nadając Speedy’emu status ikony kulturowej - oraz fani domagający się powrotu cieszącej się popularnością bajki na antenę.

#3.Przez ponad 30 lat tytuł najlepiej zarabiającej kreskówki wszech czasów dzierżyli Flinstonowie, których postacie występowały zarówno na małym, jak i na wielkim ekranie w większości krajów świata. Flinstonowie przecierali szlaki, łamali tabu, po czym… zostali zdetronizowani. Na pozycji najbardziej kasowej kreskówki w historii ulokowali się Simpsonowie i nie zanosi się, by jakakolwiek inna „bajka” była w stanie zagrozić ich popularności.

#4.William Hanna i Joseph Barbera (wytłumaczcie dzieciom, że pani Hanna Barbera nie istnieje…) to ikoniczny duet odpowiedzialny za powstanie najsłynniejszych dziecięcych kreskówek - w tym Toma i Jerry’ego. Stworzona w 1940 roku kreskówka przez 18 lat swojej oryginalnej emisji zdołała zdobyć aż 7 Oskarów - równie dobrym wynikiem w kategorii krótkometrażowych filmów animowanych mogą pochwalić się tylko „Silly Symphonies” Disneya.

#5.Postacie w kreskówkach bardzo często nosiły rękawiczki. Oczywiście nie z powodu zimna, a dla ułatwienia. Kiedy rysownicy mieli niezwykle pracochłonne zadanie rysowania każdej klatki z osobna, nawet najdrobniejsze uproszczenie było na wagę złota. Z tego samego powodu Miś Jogi otrzymał też biały kołnierzyk i krawat (choć poskąpiono mu koszuli). Takie rozwiązanie pozwoliło animować jedynie głowę, niezależnie od ciała, co oznaczało ogromną oszczędność pracy.

#6.Postacie z kreskówek na dobre zadomowiły się w popkulturze, rozpoznawane zarówno przez młodych, jak i dorosłych. Niektóre zyskały nawet wieczną sławę, gdy od ich imienia nazwano asteroidy. Taki przywilej spotkał m.in. jelonka Bambi, królika Tuptusia czy Kaczora Donalda. Jest też Disneya, której imienia nie trzeba nikomu tłumaczyć. Natomiast Popeye - jako pierwsza postać z kreskówki - doczekał się własnego pomnika. Wzniesiono go w 1937 roku w Crystal City, uchodzącym za amerykańską stolicę szpinaku.

#7.Czym wsławił się Paul Winchell, urodzony w 1922 roku brzuchomówca i aktor? Anglojęzyczna publiczność kojarzy go głównie z ról dubbingowych - Tygryska w Kubusiu Puchatku, Gargamela czy niektórych Smerfów. Te, mimo że sympatyczne, wcale nie były jednak największymi osiągnięciami Winchella. Artysta był bowiem również wynalazcą i twórcą pierwszego na świecie sztucznego serca. To się nazywa wszechstronność!

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
1

Oglądany: 75997x | Komentarzy: 98 | Okejek: 295 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało