Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawych faktów o kometach

58 800  
256   44  
Naukowcy odkryli jak dotąd ok. 4 tysiące komet, przy czym większość osób słyszała zaledwie o jednej - komecie Halleya. Tymczasem szacuje się, że po Wszechświecie wędrują setki milionów, a być może nawet miliardy innych, nie mniej ciekawych komet.

#1.

Jądro komety to w gruncie rzeczy duża i brudna śnieżka. Składa się z lodu, kurzu i kamieni - pozostałości sprzed 4,6 miliarda lat, kiedy formował się Układ Słoneczny. Co ciekawe, jądro komety jest jednym z najciemniejszych obiektów, odbijając zaledwie 4% światła trafiającego w jego powierzchnię.

#2.Obserwowanie komet ma bardzo długą tradycję. Zapiski o nich pochodzą już z ok. 500 r. p.n.e. Przez lata w Bogu ducha winnym naturalnym zjawisku dopatrywano się działania sił nieczystych. Neron przekonany był, że przelot komety zwiastuje próbę jego zabójstwa, papież Kalikst III próbował ekskomunikować kometę Halleya, natomiast William Zdobywca wierzył, że przelot komety to dobry znak zwiastujący zwycięstwo.

#3.Z technicznego punktu widzenia sporo zawdzięczamy Jowiszowi, który uważany jest bez mała za „kosmiczny odkurzacz”. Pole grawitacyjne Jowisza oddziałuje na tyle silnie, że ściąga na siebie liczne komety i asteroidy. W jego powierzchnię uderza jakieś 2000-8000 razy więcej obiektów niż w Ziemię - za które to poświęcenie reszta Układu Słonecznego powinna raczej być wdzięczna.

#4.W 1910 roku kometa Halleya znalazła się w odległości 22,4 mln km od Ziemi. Obawiano się, że gazy odkryte w jej warkoczu zaszkodzą mieszkańcom Ziemi i wręcz zniszczą planetę. Na szczęście na tę okazję do sprzedaży trafiły specjalne maski i pigułki, mające zagwarantować bezpieczeństwo.

#5.Różne osoby w historii podejrzewano o co najmniej kosmiczne pochodzenie. Oskarżenia omijają zwykle Marka Twaina, choć w jego przypadku sprzyjających okoliczności akurat nie brakuje. Pisarz urodził się w 1835 roku, w dniu, w którym kometa Halleya przelatywała przy samej Ziemi. Umarł - zgodnie z własną przepowiednią - 21 kwietnia 1910 roku, w dniu, w którym kometa Halleya przelatywała przy samej Ziemi.

#6.W 1999 roku NASA zdołała pobrać próbki z komety znajdującej się w przestrzeni kosmicznej. Wśród nich znalazły się ślady wskazujące na możliwość istnienia na kometach wody w stanie ciekłym - co przeczyło wcześniejszym twierdzeniom, jakoby kometa nigdy nie nagrzewała się do temperatury wystarczającej do roztopienia lodu.

#7.Kometą, która minęła Ziemię w najmniejszej odległości, jest kometa Lexella, którą zaobserwowano w 1770 roku. „Prześliznęła się” w odległości 2,25 mln km, po czym… zniknęła. Obserwatorzy stracili ją z oczu po przejściu przez peryhelium i ślad wszelki po niej zaginął.

Źródła: 1, 2, 3, 4
1

Oglądany: 58800x | Komentarzy: 44 | Okejek: 256 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

08.05

07.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało