Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jak rozpoznać młodego VAT-owca, czyli człowieka, który dorobił się na lewych fakturach

79 404  
131   79  
W ciągu kilkunastu ostatnich lat państwo polskie straciło na oszustwach VAT setki miliardów złotych. Część z nich mogła trafić do twojego kolegi z podwórka. Oto parę oznak.


#1. Drogie auto u kogoś, kto do tej pory jeździł pojazdem typu BMW E46 czy też Golfem 4

Może doprecyzujmy: drogie auto, tzn. takie o wartości przynajmniej 200 tys. PLN. I nie ma tutaj w zasadzie znaczenia, że większość takich pojazdów jest wzięta w leasing (spółki VAT-owe robią wszak obroty), bo te kilka – kilkanaście tys. PLN raty miesięcznie też trzeba z czegoś spłacić. Pomijamy tutaj oczywiste sytuacje, w których ktoś dostał np. spadek i zaszalał, albo jest z zawodu „synem” i tatuś mu zafundował drogą furę.

#2. Megaszybki wzrost bogactwa

Kto zaczynał trudną ścieżkę biznesową od zera, ten wie, że bardzo ciężko jest osiągnąć spektakularne zyski w krótkim czasie – mówiąc „krótkim” mamy tu na myśli kilka miesięcy lub też nawet tygodni (!). Trzeba bowiem czasu na poznanie branży, złapanie kontaktów biznesowych, wyrobienie sobie renomy na rynku itd., a już na pewno potrzebuje tego czasu ktoś, kto X-miesięcy wcześniej pracował na zwykłym etacie. Po prostu w realnym życiu takie nagłe super sukcesy biznesowe praktycznie się nie zdarzają bez tzw. drugiego dna, czy też „ciemnej strony”.

#3. Wczorajszy „gołodupiec”, który dziś działa w kosztochłonnej branżyTak już jest, że milionów z VAT-u nie zarobisz na budce z zapiekankami czy też w salonie fryzjerskim. Aby zagrać o wielkie stawki, potrzebne są odpowiednio wysokie obroty, a takie można osiągnąć np. w branży paliw, handlując towarami masowymi itd. Ale, ale, moment! Konkurencja w takich branżach jest ogromna i żeby dostać towar w dobrej cenie, trzeba wyłożyć czasami po kilka milionów PLN. No i teraz pytanie: jakim cudem taki gość, który do niedawna pracował chociażby jako zwykły operator wózka widłowego, nagle ot tak zaczął sobie handlować np. całymi kontenerami elektroniki…? Skąd wziął na to fundusze…?

#4. Nawijanie makaronu na uszyTo jest akurat punkt, który można zweryfikować w rozmowie z samym „podejrzanym” o bycie VAT-owcem. Jak? Wystarczy trochę popytać: a na czym dokładnie zarabia ta twoja firma, ilu klientów miesięcznie masz, jaka wrzuta na jednym sprzedanym tirze kawy, od kogo bierzesz towar, gdzie znajduje się ten twój magazyn o powierzchni 500 m2… Itd., itp. I teraz jeśli taki przepytywany gość zacznie się plątać w zeznaniach, to już wiadomo, że może mieć coś za uszami, a najczęściej jest po prostu zwykłym „prezesem” od podpisywania faktur i tak naprawdę nie ma pojęcia, jak to wszystko funkcjonuje.

#5. Podejrzani znajomi, często z tzw. półświatk


Taka sytuacja: jeśli ktoś do tej pory był zwykłym, przeciętnym ziomkiem przesiadującym na osiedlowej ławce, a nagle zredukował kontakty ze starymi kumplami i zaczął się często pokazywać w otoczeniu różnych szemranych postaci jeżdżących najnowszymi Mercedesami klasy S, to wiedz, że coś się dzieje. Tacy nadziani goście prowadzący podejrzane interesy nie zadają się na ogół z przeciętnym zjadaczem chleba, bo i po co? Sami mają wystarczająco ciekawe towarzystwo. No, chyba że taki „szarak” jest im potrzebny np. do pełnienia roli „prezesa” spółki, to wtedy co innego…

* * * *
Oczywiście nie zawsze to się sprawdza, więc prosimy nie traktować tego wpisu śmiertelnie poważnie, a raczej z tzw. przymrużeniem oka. A jeśli zastanawiasz się, jak to jest być VAT-owcem, to możesz się o tym częściowo przekonać kupując pierwszą i jedyną grę planszową w Polsce, w której możesz wcielić się w postać gangstera żyjącego z wyłudzania podatku VAT! Grę można zamówić klikając tutaj.

Polecam też stronę Polska Akademia VAT, gdzie dowiecie się o wiele więcej na temat tej biznesowej zarazy.

Oglądany: 79404x | Komentarzy: 79 | Okejek: 131 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało