Niestety, nawet hymn USA nie jest amerykański. Tak samo jak jeansy, samochody, żarówka czy masło orzechowe. Te i inne rzeczy zostały wynalezione w innych państwach, a my mylnie przypisujemy je Amerykanom.
Francis Scott Key napisał tekst hymnu do kiepskiej przyśpiewki. Była to angielska piosenka "To Anacreon in Heaven", która wychwalała bardziej hulanki niż patriotyzm.
W USA często możemy usłyszeć wyrażenie, że coś jest „tak amerykańskie jak szarlotka”. Niestety, szarlotka nie jest amerykańskim wynalazkiem. Już starożytni Grecy spożywali to pyszne ciasto. Skromne ciasto z jabłkami trafiło do USA warz z holenderskimi i brytyjskimi osadnikami.
Jednak to nie bracia Wright byli pierwszymi osobami, które skonstruowały samolot. Kilka miesięcy przed ich pierwszym lotem nowozelandzki farmer Richard Pearse zdołał przelecieć w swojej maszynie 350 jardów.
Podługowaty kawałek mięska zapakowany w jelito powstał mniej więcej w tym samym czasie w dwóch europejskich miastach - Frankfurcie i Wiedniu. Amerykanie święcie wierzą w to, że hot dogi, którymi się zajadają, powstały w USA. Jednak ich obecność w swym kraju zawdzięczają imigrantom z Europy.
Alexander Graham Bell, Amerykanin szkockiego pochodzenia, pracował nad swoim wynalazkiem w Kanadzie. Bell co prawda opatentował swój wynalazek w USA, ale pierwszą rozmowę przeprowadził w Kanadzie. Antonio Meucci, włoski wynalazca, wyprzedził Bella z wynalezieniem telefonu, ale niestety, nie było go stać na opłacenie patentu.
Nie ma nic bardziej amerykańskiego niż jeansy. Tylko umyka nam mały szczegół. Twórca jeansów, Loeb Strauss, wykorzystał do ich produkcji materiał produkowany we Francji.
Już Inkowie i Aztekowie raczyli się czymś podobnym do masła orzechowego. George Washington Carver jest (niesłusznie) uznawany za wynalazcę masła orzechowego w formie znanej nam dziś. Opracował co prawda 300 przepisów, w których używał orzechów, ale jego pasta orzechowa nie była dokładnie tym samym, czym smarujemy dziś chleb. To prawdziwe masło orzechowe zostało opatentowane w 1884 roku przez Kanadyjczyka Marcellusa Gilmore Edsona.
Niestety, Ford nie był pierwszą osobą, która opatentowała automobil. W 1866 Karl Benz (ten od Mercedesa) opatentował pierwszy samochód z silnikiem.
Badania nad doustnym środkiem antykoncepcyjnym zaczęły się w 1950 roku za namową Margaret Sanger. Jednak ojcem pigułki jest austriacko-amerykański chemik Carl Djerassi, który wraz ze swoim zespołem pracował nad nią w Meksyku. Dlaczego? Ponieważ w USA było to zabronione. Dopiero po 9 latach testów klinicznych w Puerto Rico tabletki zostały dopuszczone do użytku w USA.
Już w 1809 roku Humphry Davy wynalazł pierwszą lampę elektryczną, zbudowaną z dwóch drucików podłączonych do baterii. A znany nam wszystkim Thomas Edison stworzył pierwszą żarówkę dopiero w roku 1870.