Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 kosztownych ciekawostek na temat biżuterii

57 792  
197   32  
Jeśli ktoś twierdzi, że miłość nie ma ceny, prawdopodobnie nigdy nie kupował ukochanej biżuterii…

#1.

Przez ponad 100 lat największym producentem złota na świecie była Republika Południowej Afryki, gdzie wydobycie sięgało 272 ton rocznie. Obecnie najwięcej złota zarówno wydobywają, jak i zużywają Chiny (455 ton wydobycia rocznie). Na drugim miejscu w 2016 roku znajdowała się Australia (270 ton), a na trzecim Rosja (250 ton). Szacuje się, że jakieś 80% złota na naszej planecie znajduje się wciąż pod ziemią, a więc sporo jeszcze da się wykopać.

#2.Różowe złoto stosowane chętnie w jubilerstwie to złoto (celowo) zanieczyszczone miedzią. Czyste złoto, jak sama nazwa wskazuje, zawsze jest złote. Stosując odpowiednie (mniej lub bardziej szlachetne) dodatki można uzyskać również złoto białe, czerwone, a coraz większą popularność zyskuje też złoto fioletowe i niebieskie.

#3.Najstarsza biżuteria, jaką udało się odnaleźć archeologom, to naszyjnik liczący ok. 100 tysięcy lat. Paciorki w historycznym naszyjniku, znalezionym w jednej z marokańskich jaskiń, wykonane były z muszli nassariusa - wodnego ślimaka rozpowszechnionego na całym świecie. Dzisiaj ten właśnie gatunek ślimaka chętnie umieszczany jest w akwariach.

#4.W dawnych czasach dość popularna była biżuteria zrobiona z żywych owadów. Pierwotnie biżuterię taką noszono nie dla ozdoby, a dla ochrony. Chodziło o to, by odstraszać pecha i zło wszelakie. Egipcjanie - prawdopodobnie jako pierwsi - zabierali skarabeusze na pole walki.

#5.Z czasem biżuteria, zwłaszcza ta wykonana z bardziej szlachetnych materiałów, stała się symbolem statusu. Noszono ją na pokaz - by dowieść swojej majętności. W starożytnym Rzymie pierścionki mogli nosić tylko najwyżej postawieni urzędnicy. Z kolei w Afryce w dalszym ciągu duże kolczyki świadczą o męstwie i odwadze, a także - jak u Rzymian - o statusie.

#6.Konieczność kupowania pierścionków zaręczynowych zawdzięczamy niejakiemu Maksymilianowi I Habsburgowi, który postanowił przypodobać się Marii Burgundzkiej. Było to w 1477 roku, którąż to datę uważa się za początek pierścionkowej gorączki. Wszystkie panie proszone o rękę chciały - jak księżna Maria - otrzymać kawałek drogocennej biżuterii.

#7.Dużą popularnością cieszy się również biżuteria z bursztynu - żywicy mającej minimum milion lat. Najstarsze bursztyny stosowane w jubilerstwie liczą sobie nawet 120 milionów lat. Największe udokumentowane złoże bursztynu w Polsce znajduje się w Górce Lubartowskiej. Jego zasobność oszacowano na 1088 ton (z ogółu 1118 ton w całym kraju). Jednak największe na świecie złoża bursztynu - szacuje się, że stanowiące 90% całych światowych zasobów - znajdują się tuż obok nas, w obwodzie kaliningradzkim.

Źródła: 1, 2, 3, 4
2

Oglądany: 57792x | Komentarzy: 32 | Okejek: 197 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.11

20.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało