Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek na temat Meksyku dawniej i dzisiaj

48 568  
207   25  
Meksyk, a właściwie Meksykańskie Stany Zjednoczone, to kolorowe i pełne życia państwo z bardzo interesującą, choć nielekką historią.

#1.


W różnych zakątkach Meksyku w dalszym ciągu mówi się w ponad pięćdziesięciu lokalnych językach. Urzędowym jest jednak hiszpański, co czyni Meksyk - wcale nie Hiszpanię - największym hiszpańskojęzycznym krajem świata. Hiszpański używany na Starym Kontynencie różni się jednak zauważalnie od tego stosowanego w Amerykach.

#2.Hiszpańskie panowanie w Meksyku trwało przez 300 lat, aż do września 1810 roku, kiedy lokalny duchowny nazywany ojcem Hidalgo stanął na czele powstania. W uznaniu swoich zasług Hidalgo nazywany jest ojcem współczesnego Meksyku. Dni niepodległości obchodzi się 15-16 września na pamiątkę historycznego powstania.

#3.Kiedy hiszpański konkwistador Hernan Cortes przyjechał do Meksyku w 1519 roku, miejscowi Indianie widzieli w nim uosobienie boga Quetzalcoatla. Aztekowie przywitali go więc napojem bogów - gorącą czekoladą. Ten zaś odwdzięczył się... wieloma miesiącami walk i podbojem kraju.

#4.Meksyk położony jest w tzw. pierścieniu ognia - pasie szczególnie narażonym na aktywność sejsmiczną i wulkaniczną. Dotkliwe w skutkach trzęsienia ziemi zdarzają się tu raz na kilka lat. Ostatnie duże nawiedziło Mexico City we wrześniu 2017 roku. Zginęło wtedy 370 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych.

#5.W Meksyku żyje jeden z najmniejszych królików świata. Przy okazji również jeden z najrzadszych. Królik wulkaniczny upodobał sobie okolice czterech meksykańskich wulkanów. Nie kopie własnych nor, tylko zajmuje te porzucone przez inne zwierzęta. Dorosły królik wulkaniczny osiąga 30 cm długości i 0,5 kg wagi.

#6.Mexico City, stolica kraju i zarazem jedno z największych miast na świecie, zbudowane zostało na wyschniętym jeziorze. Przez to całe miasto dosłownie się zapada - o 15-20 cm rocznie. Oszacowano, że w ciągu XX wieku meksykańska stolica obniżyła się o jakieś 9-11 metrów.

#7.Dzisiejsza meksykańska flaga składa się z trzech pionowych pasów, z których każdy ma własne znaczenie. Pierwszy, zielony, to nadzieja. Środkowy - biały - to czystość i jedność, natomiast czerwony po prawej stronie symbolizuje przelaną krew narodowych bohaterów.

Źródła: 1, 2, 3

Oglądany: 48568x | Komentarzy: 25 | Okejek: 207 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało