Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

8 ciekawostek na temat książek i znanych pisarzy

43 829  
190   64  
„Jak zostać Batmanem”, „100 autorów przeciwko Einsteinowi” i jeszcze kilka innych wartych wspomnienia propozycji.

#1.


Wydawcy, którzy wydają książki na terenie Polski, mają obowiązek przekazania tzw. egzemplarzy obowiązkowych. 15 sztuk każdej nowej pozycji powinno trafić do wskazanych bibliotek. Wydawca nie tylko przekazuje książki bezpłatnie, ale też - jak się okazuje - od oddanych egzemplarzy powinien jeszcze zapłacić podatek VAT. Taka zachęta powoduje, że obowiązek spełniany jest w zaledwie ok. połowy przypadków. Większych konsekwencji - brak.

#2.W Norwegii jest nieco inaczej. To rząd kupuje 1000 egzemplarzy nowo wydawanej książki (o ile tylko ta spełnia wymagania jakościowe) i rozsyła je później po bibliotekach rozsianych po całym kraju. W przypadku książek przeznaczonych dla dzieci, norweski rząd kupuje od razu 1,55 tysiąca sztuk. Mówi się, że rządowa pomoc utrzymuje na rynku sporą część mniejszych wydawnictw - i daje solidny zastrzyk wsparcia autorom, którzy na egzemplarzach przekazywanych do bibliotek zarabiają więcej niż na egzemplarzach sprzedawanych w zwykły sposób.

#3.Trish Vickers to niewidoma pisarka, która swoje książki pisze ręcznie - owijając notatnik gumkami, które wskazują jej linie. Zapisane strony na głos odczytuje jej syn, wprowadza żądane poprawki i dopiero potem przekazuje rękopis do przepisania. W 2012 roku doszło jednak do wyjątkowo pechowego zrządzenia losu - wypisał się wkład w długopisie Trish, czego kobieta z oczywistych względów nie była w stanie zauważyć, i 26 stron pracy miało pójść w zapomnienie. Nie poszło - dzięki żmudnej pracy policjantów, którym w 5 miesięcy udało się odtworzyć treść z wgnieceń w kartkach.

#4.U schyłku życia Ulysses S. Grant zmagał się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale też z niemal całkowitym brakiem pieniędzy. Najbardziej obawiał się o to, że zostawi żonę z niczym. Spieszył się więc, by ukończyć dzienniki, z których dochód miała czerpać właśnie małżonka. Jednak propozycje wydawców nie przekraczały 10% prowizji. Gdy tylko o sytuacji przyjaciela dowiedział się Mark Twain, zaoferował bezprecedensowe 75%. Książka Granta okazała się sukcesem, a żona otrzymała za nią niemal pół miliona dolarów. Sam pisarz zaś zmarł w kilka dni po jej ukończeniu.

#5.Twierdzenia Alberta Einsteina nie wszystkim się podobały. Miały mnóstwo przeciwników, a w którymś momencie nawet zebrało się ich większa grupa, która opublikowała książkę „100 autorów przeciwko Einsteinowi”. Na wieść o publikacji Einstein zareagował wyjątkowo spokojnie. „Po co aż setka?”, zapytał. „Gdybym był w błędzie, w zupełności wystarczyłby jeden, by mi to udowodnić”.

#6.W listopadzie 2016 roku niejaki Beryl Evans wydał książkę dla dzieci pt. Charlie the Choo-Choo opartą częściowo na motywach „Mrocznej wieży” Kinga. Sam zresztą mistrz horroru wypowiedział się na okładce, twierdząc: „gdybym kiedykolwiek napisał książkę dla dzieci, wyglądałaby dokładnie tak jak ta”. Cóż, nie sposób zarzucić mu przesady, jeśli tylko weźmie się pod uwagę fakt, że Beryl Evans i Stephen King to jedna i ta sama osoba.

#7.Mimo że raz za razem wieszczy się ostateczny upadek czytelnictwa, rok po roku wydawane są najróżniejsze publikacje. Niektóre... mocno specyficzne. Tak jak „Becoming Batman: The possibility of a superhero”, której autor - neurobiolog - analizuje ze szczegółami to, jak wiele wysiłku musiałaby włożyć zwyczajna osoba, by stać się Batmanem.

#8.Przez długi czas mówiło się, że czytniki e-booków zastąpią papierowe książki. Czy tak będzie w rzeczywistości? Trudno powiedzieć. Na pewno urządzenia stają się coraz bardziej popularne, ale wciąż wiele osób deklaruje, że nigdy nie porzuci papieru. A jak to wygląda z ekologicznego punktu widzenia? Wyliczono, że produkcja jednego czytnika szkodzi w tym samym stopniu co wyprodukowanie 100 tradycyjnych książek. Tak więc aby przysłużyć się środowisku, trzeba na urządzeniu przeczytać ponad sto tytułów, które inaczej kupiłoby się w księgarni.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Oglądany: 43829x | Komentarzy: 64 | Okejek: 190 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało