Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 nietypowych rzeczy, które warto wiedzieć o Szkocji

63 849  
301   47  
Jazgoczące dudy i krzykliwi faceci w spódniczkach - stereotypowy wizerunek Szkocji nie jest zbyt zachęcający. Niesłusznie!

#1.


Szkocja to kraj zamkami stojący. Według niektórych szacunków w średniowieczu na niewielkiej w sumie powierzchni zbudowano nawet 3 tys. takich budowli! Szczególnie charakterystyczny jest zamek Caerlaverock, zbudowany na planie trójkąta i otoczony obowiązkową fosą. Szkocja to też liczne wyspy - łącznie 800, z czego zaledwie setka jest stale zamieszkana.

#2.Najdłuższe echo w konstrukcji stworzonej przez człowieka utrzymuje się przez 112 sekund. Wyjątkowy efekt można uzyskać w podziemnym składzie paliw w pobliżu Invergordon, zbudowanym jeszcze przed II wojną światową. Co ciekawe, 112-sekundowe echo pobiło rekord z 1970 roku, który ustanowiło Hamilton Mausoleum również znajdujące się w Szkocji.

#3.Obejrzeć warto też wiadukt Glenfinnan - interesujący zarówno dla miłośników podróży koleją, jak i wielbicieli architektury czy fanów filmów. Wiaduktem Glenfinnan przemieszczał się m.in. pociąg wiozący przyszłych adeptów czarodziejstwa do Hogwartu, ale lista dzieł, w których pojawia się zjawiskowa budowla jest znacznie szersza.

#4.Szkocja wydaje się najlepszym miejscem dla tych, którzy chcieliby zacząć przygodę z lataniem, ale trochę się boją. Pomiędzy Westray i Papa Westray, wyspami szkockich Orkadów, odbywa się najkrótszy komercyjny lot świata. Pokonywany dystans wynosi zaledwie 2,7 km i jeśli tylko warunki są sprzyjające, cały lot nie trwa nawet minuty.

#5.Do Szkocji powinni się też udać miłośnicy gry w golfa. Tam właśnie sięgnąć można do korzeni tego sportu. Uważa się, że nowoczesna forma golfa pochodzi z St. Andrews na wschodnim wybrzeżu, gdzie znajduje się malowniczo położone pole znane jako Old Course. Golfiści przyjeżdżali tu już w XV wieku!

#6.Jeżeli komuś wydaje się, że jeden potwór z Loch Ness to wystarczająco bajek jak na jeden kraj, to jest w błędzie. Nieco dalej, w Loch Morar - najgłębszym jeziorze Szkocji - żyć ma ponoć kolejny, zbliżony do tego z Loch Ness potwór. Morag przypomina węża i ma długość nawet 9 metrów. Źródła twierdzą, że od 1887 roku miało miejsce 30 wiarygodnych (!) obserwacji, więc to musi być prawda ;).

#7.Choć z rudych obywateli słynie głównie Irlandia, to jednak pod względem udziału rudowłosego społeczeństwa - z ok. 10% - plasuje się ona dopiero na drugim miejscu. W Szkocji odsetek wynosi 13% i szacuje się, że recesywny gen odpowiedzialny za czerwony kolor włosów nosi nawet 40% szkockiego społeczeństwa.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

Oglądany: 63849x | Komentarzy: 47 | Okejek: 301 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało