Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 historycznych faktów o zimnej wojnie

47 368  
196   37  
II wojna światowa podzieliła glob na dwie pałające do siebie nienawiścią części. Na ponad czterdzieści lat zapanowało napięcie określane jako zimna wojna.

#1.


Zimna wojna stała się de facto wyścigiem mocarstw. Stany Zjednoczone i Związek Radziecki konkurowały ze sobą właściwie na każdym polu - zbrojeniowym, kosmicznym i wielu innych. Podczas zimnej wojny Rosjanie stworzyli m.in. tak dokładne mapy Archipelagu Arktycznego, że wykorzystywane są po dziś dzień (a ich jakość ceniona wyżej od współczesnych map kanadyjskich).

#2.Czasy powojenne to również szpiegostwo zakrojone na masową skalę, a wraz z nim dość specyficzne wynalazki, jak np. „Doodbytniczy Zestaw Ratunkowy”. Działający na terenie wroga szpiedzy mieli w tyłkach ukryty zestaw ucieczkowy - wszystko, co się zmieściło, a co mogłoby przydać się w razie schwytania i uwięzienia.

#3.Nie zawsze jednak uciekano się do tak, ekhm, głęboko osadzonych metod. Agenci CIA w czasie zimnej wojny komunikowali się przy pomocy… sznurówek. Buty wiązano w określony sposób. Zależnie od ułożenia sznurowadeł, komunikat mógł głosić „mam informację”, „idź za mną” albo „przyprowadziłem kogoś”.

#4.W grudniu 1989 roku Gorbaczow i Bush ogłosili zakończenie zimnej wojny (choć za jej ostateczny koniec przyjmuje się rok 1991). Układ pomiędzy Gorbaczowem a poprzednikiem Busha, Reaganem, zakładał jednak możliwość zakończenia wojny wcześniej. Wystarczyło tylko, aby… Ziemię zaatakowali kosmici. Wtedy Rosjanie i Amerykanie mieli natychmiast stanąć ramię w ramię.

#5.Kryzys kubański, który miał miejsce w dniach 16-28 października 1962 roku, określany jest jako moment, kiedy ludzkość była najbliżej samozagłady. Do wojny nuklearnej brakowało dosłownie chwil, jednak ostatecznie udało się załagodzić sytuację. Aby uniknąć podobnych wypadków w przyszłości, pomiędzy Kremlem a Białym Domem utworzono „gorącą linię”, za pomocą której przywódcy państw mogli szybko się porozumieć i zapobiec wielkiemu nieszczęściu.

#6.Mimo że podczas II wojny światowej amerykańskie kobiety pracowały normalnie, w czasie zimnej wojny już uważano to za… zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zalecano kobietom, aby pozostały w domach i zajęły się wychowywaniem następnych pokoleń, które miałyby bronić USA na wypadek ataku ZSRR.

#7.Z jednego z wynalazków zimnej wojny korzystamy wszyscy po dziś dzień - a nawet nie wyobrażamy sobie życia bez niego. W latach 60. dostrzeżono potrzebę szybkiej komunikacji pomiędzy komputerami armii. Rząd USA przeznaczył na to ogromne środki i powstały pierwsze sieci, które dały podstawę późniejszemu internetowi.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

Oglądany: 47368x | Komentarzy: 37 | Okejek: 196 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.10

18.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało