Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

8 ciekawostek pokazujących, że Kanada to wyjątkowe państwo

77 854  
341   41  
Nazwa Kanada pochodzi od słowa „kanata”, które w języku Irokezów oznacza wieś. Cóż, mieszkańcy USA na pewno uznaliby to za wyjątkowo trafne określenie.

#1.


Pogardliwy stosunek Amerykanów do Kanadyjczyków (często zresztą odwzajemniany) nie odzwierciedla faktycznych relacji pomiędzy mieszkańcami tych państw. Kanadyjczycy wyjątkowo chętnie przenoszą się na południową stronę granicy - z 93 tys. „nielegalnych imigrantów” prowadzą w rankingu pobytu w USA pomimo wygaśnięcia wizy.

#2.Podczas gdy inne państwa magazynują złoto, ropę czy inne surowce, tworząc rezerwy bezpieczeństwa na wypadek ich niespodziewanego braku (np. na wypadek konfliktu zbrojnego), Kanada gromadzi… syrop klonowy. Żeby było zabawniej, kontrola ujawniła, że z prowadzonej od 2000 roku rezerwy skradziono ponad 1/4 - około 15 tys. baryłek o wartości ponad 30 milionów dolarów.

#3.Mieszkańcy liczącej sobie niecały tysiąc osób miejscowości Churchill w północnej Manitobie nie mają zwyczaju zamykania na klucz domów ani samochodów. Ta raczej nietypowa gościnność podyktowana jest instynktem samozachowawczym - umożliwia szybkie schronienie na wypadek spotkania z którymś z często tu występujących niedźwiedzi.

#4.Kanadyjscy policjanci wręczają co jakiś czas… „pozytywne mandaty”. Wbrew temu, co można by sądzić, nie jest to akcja skierowana do kierowców, którzy zatrzymają się „na żółtym” czy nie otrąbią zawalidrogi. W nagrodę za dobre, odpowiedzialne zachowanie otrzymują bilety wstępu na różne atrakcje.

#5.Prawdopodobnie ostatnią rzeczą, której można by spodziewać się w Kanadzie, jest pustynia z rosnącymi gdzieniegdzie kaktusami. A jednak Okanagan w Kolumbii Brytyjskiej tak właśnie wygląda. Spragnieni tropików w Kanadzie znaleźć mogą też palmy - trochę sprowadzonych drzew rośnie wzdłuż wybrzeża w Vancouver.

#6.Kanada ma ogromne terytorium, pod względem powierzchni jest drugim krajem świata, tymczasem ludności ma mniej niż Polska. Ale na tym nie koniec osobliwości, ponieważ ponad 80% ludności Kanady (a według niektórych źródeł nawet 90%) i tak zamieszkuje wąski pas w zasięgu 100 mil (ok. 160 kilometrów) od granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

#7.Ze wschodu Kanady, przez Ontario, na zachód kraju prowadzi tylko jedna większa droga - Highway 17. Na północ od niej nie ma żadnych większych szlaków. Dlatego Kanadyjczycy, którzy muszą przedostać się na drugą stronę kraju, chętniej wybierają samolot. Jeśli muszą jechać samochodem, zazwyczaj jadą przez USA. Ale jeśli lecą samolotem, to… zwykle też amerykańskimi liniami, które okazują się tańsze od kanadyjskich.

#8.


Zgromadzenie 20% mieszkańców Alert

Do Kanady przynależy Alert na terytorium Nunavut, będące najdalej na północ wysuniętym, stale zamieszkanym punktem świata. Z tym zamieszkaniem to też duże słowa, bo mieszka tam zaledwie 5 osób, ale rekord - zaledwie 817 km do bieguna północnego - się liczy. W Alert znajduje się baza wojskowa, stacja meteorologiczna i lotnisko, a w całej historii dotarły tam zaledwie dwa lodołamacze (w 1953 i 1971 r.).

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Oglądany: 77854x | Komentarzy: 41 | Okejek: 341 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało