Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 ciekawostek o deja vu, które... na pewno już gdzieś widzieliście

64 210  
147   36  
„Deja vu” - w tłumaczeniu z języka żabojadów „już widziane” - to zjawisko, które od czasu do czasu przytrafia się większości z nas. Wynika z chwilowych zakłóceń w pracy mózgu, przez które lewa półkula podwójnie rejestruje to samo zdarzenie.

#1.


Deja vu jest wyjątkowo trudnym zjawiskiem do badania - pojawia się na krótką chwilę i w zupełnie przypadkowych momentach, dlatego prowadzenie jakichkolwiek systematycznych badań jest mocno skomplikowane.

#2.Zauważono jednak, że elementy sprzyjające deja vu to zmęczenie, znudzenie, a także utrzymujący się na wysokim poziomie stres. Wszystkie te czynniki mają wpływ na pracę mózgu i mogą prowadzić do wystąpienia zjawiska.

#3.Co ciekawe, częstość występowania deja vu jest w jakiś sposób powiązana z wiekiem osoby. Odnotowano, że po przekroczeniu 25 lat życia skłonność do pojawiania się zjawiska wyraźnie się obniża.

#4.Naukowcy podejrzewają również, że występowanie zjawiska deja vu powiązane jest z poziomem dopaminy w mózgu. Tłumaczyłoby to dlaczego deja vu zdecydowanie częściej pojawia się u młodszych osób.

#5.Oczywiście na każdą naukową próbę wyjaśnienia deja vu przypadają co najmniej dwie próby paranaukowe. Nie brakuje osób przekonanych, że zjawisko to oznacza w rzeczywistości „wgląd” w wydarzenia odbywające się w równoległej rzeczywistości.

#6.Statystyki pokazują, że częściej deja vu doświadczają osoby, które dużo podróżują. Odwiedzają więcej miejsc i przeżywają więcej wartych zapamiętania chwil - a więcej „materiału do przerobienia” dla mózgu to też więcej okazji do „wystąpienia błędów”.

#7.Specyficznym przeciwieństwem deja vu jest zjawisko jamais vu. Objawia się ono wtedy, gdy osoba znajduje się w znanej sobie sytuacji lub miejscu, ale w żaden sposób nie może zdać sobie z tego sprawy. To taki krótkotrwały odpowiednik sklerozy.

#8.Z nowych badań wynika, że deja vu może służyć jako kontrola sprawności funkcjonowania mózgu. Organizm sprawdza w ten sposób, czy funkcje odpowiedzialne za pamięć, działają poprawnie - i jeśli deja vu występuje, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Hipotezę opublikowano w „The New Scientist”.

#9.W badaniach nad zjawiskiem deja vu może niedługo dojść do sporego przełomu - naukowcom udało się już sztucznie wywołać to zjawisko. Pomogła w tym sztuczna rzeczywistość, z pomocą której naukowcy wykreowali dwa pokoje. Po znalezieniu się w drugim, poddawani eksperymentowi doznawali deja vu.

#10.Jedna z ciekawszych, ale bądź co bądź abstrakcyjnych teorii zakłada z kolei, że deja vu nie oznacza bynajmniej chwilowej awarii mózgu osoby doświadczającej tylko... całej rzeczywistości. Kiedy rzeczywistość się zacina, delikwent doświadcza deja vu. To ma sens! ;)

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Oglądany: 64210x | Komentarzy: 36 | Okejek: 147 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało