Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o motylach

39 109  
254   36  
Motyle - nieskomplikowane owady, które cały swój żywot spędzają przelatując z kwiatka na kwiatek... nic bardziej mylnego!

#1. Motyle pamiętają poprzednie wcielenie


Podczas przemiany z gąsienicy w poczwarkę, motyl przechodzi w całkowicie płynną postać. Mimo to dorosłe motyle doskonale pamiętają swoją przeszłość w formie gąsienicy. To możliwe dzięki temu, że części mózgu motyli odpowiedzialne za wspomnienia przez cały proces pozostają nienaruszone.

#2. Niektóre motyle spijają żółwie łzyKolorowe motyle obsiadające głowy żółwi to specyficzny widok, na który można się natknąć w amazońskiej dżungli. O co chodzi? Chodzi o łzy. Spijając żółwie łzy, motyle uzupełniają niedobory sodu w diecie - składnika, którego w południowo-wschodnim Peru najbardziej brakuje.

#3. Motyle na usługach śledczychChoć wydawałoby się, że z pomocą motyli znaleźć można co najwyżej kawałek łąki, niektóre motyle naprawdę pomagają śledczym. Pewien charakterystyczny gatunek motyla upodobał sobie bylicę pospolitą - roślina, która bynajmniej nie wydaje się pospolita. Wszystko przez to, że chętnie rośnie w glebie nad... masowymi grobami. Podążanie za motylami pomogło już dokonać niejednego tragicznego odkrycia.

#4. Klej motyli stanowi nierozwikłaną zagadkęSkładając jaja, motyle przyklejają je do liści. I robią to tak skutecznie, że ich oderwanie jest praktycznie niemożliwe. „Klej doskonały” stanowi dla naukowców zagadkę, nie wiadomo jeszcze, jaki jest jego skład chemiczny. A skoro już mowa o klejeniu - naderwane skrzydło motyla wystarczy skleić z powrotem, by owad odzyskał pełnię sprawności.

#5. Motyl 89’98Motyle występują w bardzo różnych rozmiarach, kolorach, kształtach skrzydeł. Niektóre jednak wyróżniają się pewnymi cechami szczególnymi - tak jak motyl 89’98, którego nazwa wzięła się od „zdobień” na skrzydłach, które z jednej strony przypominają liczbę 89, a z drugiej 98. Nie jest piękny.

#6. Jak odróżnić motyla od ćmyW dużej mierze dzienne motyle są od nocnych ciem zwyczajnie ładniejsze - bardziej kolorowe. To jednak dyskusyjne kryterium. Bardziej obiektywnie będzie przyjrzeć się, w jaki sposób owad odpoczywa. Jeśli ze skrzydłami złączonymi ze sobą, jest to motyl. Jeśli skrzydła pozostają przez cały czas rozłożone, to ćma.

#7. Motyl o szklanych skrzydłachJednym z najciekawszych motyli, jakie występują na świecie jest Greta oto, nazywany motylem o skrzydłach ze szkła. Swoją sławę zawdzięcza nietypowym, bo przezroczystym skrzydłom. Dzięki tej użytecznej „funkcjonalności”, motyl bez problemu się kamufluje, znikając z oczu wygłodniałym drapieżnikom.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Oglądany: 39109x | Komentarzy: 36 | Okejek: 254 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało