Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 ciekawostek z życia i twórczości Leonarda da Vinci

63 919  
227   17  
Kilku, kilkunastu czy może nawet kilkudziesięciu - prawdziwie wielkich wizjonerów w historii ludzkości nie było wielu. Z pewnością jednak można zaliczyć do nich Leonarda da Vinci.

#1.

Da Vinci jest jednym z najbardziej znanych malarzy w historii - absolutnie każdy jest w stanie podać tytuł choć jednego z jego dzieł. Trudno byłoby jednak w tej kategorii wykroczyć poza 15 - wiadomo o istnieniu zaledwie piętnastu obrazów Leonarda. Mistrz często eksperymentował z nowymi technikami, które okazywały się zgubne. Miał też brzydki zwyczaj… odkładania rzeczy na później.

#2.



Leonardo da Vinci pisał od prawej do lewej, pismem lustrzanym. Dzięki temu jego notatki najłatwiej odczytuje się z pomocą lustra. Niektórzy wskazywali, że być może chodziło o to, aby uchronić zapiski Leonardo przed niepowołanym wzrokiem. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że chodziło wyłącznie o wygodę - leworęcznemu da Vinci łatwiej było pisać w ten właśnie niezrozumiały dla większości sposób.

#3.



Z tym „łatwiej” to też tak nie do końca - źródła podają, że Leonardo da Vinci podczas pisania „do tyłu” jedną ręką, drugą rysował jednocześnie „w normalnym kierunku”. W zasadzie trudno dziwić się podejrzeniom, że renesansowy artysta nie był człowiekiem, tylko co najmniej kosmitą - jego umiejętności tak bardzo wykraczały poza to, co ludzie obserwowali na co dzień.

#4.



Jeśli chodzi natomiast o ochronę notatek przed niepowołanymi oczami, to da Vinci miał na to inny sposób. W swoich planach specjalnie pozostawiał błędy, które uniemożliwiały realizację projektów przez osoby, z którymi Leonardo swoją pracą dzielić się nie chciał.

#5.



Mimo ogromnych sukcesów, które budzą podziw nawet dzisiaj, nie wszystkie projekty Leonarda da Vinci zakończyły się powodzeniem. Któregoś razu wspólnie z Niccolo Machiavellim postanowili odwrócić bieg rzeki Arno - chodziło o to, by zrobić na złość władzom Pizy, z którymi obaj mieli na pieńku. W starciu wygrała natura - projekt spełzł na niczym, a mściwi Włosi odeszli z niczym.

#6.



Leonardo da Vinci rypnął się też w innej kwestii - malując słynną „Ostatnią wieczerzę”. Legendarny obraz zachwyca odwzorowaniem postaci i bogactwem szczegółów… i to na tych ostatnich właśnie przejechał się włoski mistrz. Na stole umieścił bowiem pomarańcze, które na Bliskim Wschodzie pojawiły się dopiero kilkaset lat po Chrystusie.

#7.



Zainteresowania Leonarda sięgały nawet najbardziej odległych dziedzin. Da Vinci miał wiele do powiedzenia na temat tego, co działo się na Ziemi, jak i tego, co z daleka od niej - choć nie zawsze słusznie. Włoski geniusz sądził m.in., że Księżyc ma swoją atmosferę i oceany. Fakt, że Księżyc tak doskonale odbija światło, miał dowodzić według Leonarda tego, że jego powierzchnia pokryta jest wodą.

#8.



Leonardo da Vinci wyprzedzał swoje czasy pod bardzo wieloma względami - był między innymi jednym z pierwszych celebrytów. Jako jedna z pierwszych renesansowych sław opowiedział się też za wegetarianizmem. Na polu promocji wegetarianizmu nie odniósł jednak szczególnego sukcesu - moda na niejedzenie mięsa upowszechniła się w Europie dopiero kilkaset lat po śmierci artysty.

#9.



Zaawansowane badania prowadzone przez Leonarda wymagały ofiar - zarówno pośrednio, jak rodzina, której da Vinci nigdy nie założył, jak i bezpośrednio, jak przynajmniej 30 osób, których sekcję osobiście przeprowadził. Wiedząc, że po sprawdzone informacje trzeba udać się do samego źródła, Leonardo da Vinci nie przebierał w środkach i nie cofał się nawet przed „najbrudniejszymi” pracami.

#10.



Ostatnie słowa Leonarda da Vinci brzmiały ponoć „Obraziłem Boga i ludzkość, robiąc za życia tak niewiele”. Tak do przemyślenia…

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6
2

Oglądany: 63919x | Komentarzy: 17 | Okejek: 227 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.04

23.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało