Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Wojna stożkowa toczyła się przez 30 lat na ulicach Glasgow. W końcu Rada Miasta musiała się poddać

42 236  
260   55  
Arthur Wellesley, 1. książę Wellington, to zubożały irlandzki arystokrata, który rozpoczął służbę wojskową jako chorąży, awansował na marszałka polnego i dowodził siłami sprzymierzonymi pod Waterloo. Był znany ze swoich zwycięstw i ceniony przez żołnierzy za umiejętność minimalizacji własnych strat.

Kliknij i zobacz więcej!

W 1828 roku został wybrany na premiera, a także był najwyższym dowódcą armii brytyjskiej aż do swojej śmierci. Według sondażu Sił Powietrznych 1. książę Wellington zajmuje 15. miejsce wśród 100 najfajniejszych Brytyjczyków.

Kliknij i zobacz więcej!

Oczywiście, tak wybitnej postaci postawiono wiele pomników. Jeden z nich, dzieło włoskiego rzeźbiarza Carlo Marochettiego, stanął w 1844 roku na Royal Exchange w Glasgow. Stał sobie tam spokojnie aż do początku lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to jakiemuś dowcipnisiowi wpadł do głowy pomysł, aby umieścić na głowie księcia pachołek drogowy. Władze miasta usunęły stożek, ktoś umieścił na pomniku kolejny, ten również został usunięty, kolejny założono, usunięto, założono itd.

Kliknij i zobacz więcej!

W 2013 roku, po 30 latach „wojny stożkowej” (wojny konusowej), rada miasta policzyła, że ściąga stożek z pomnika ponad 100 razy w roku i traci na ten cel około 10 000 funtów rocznie. Żeby zminimalizować koszty, zdecydowano się przeprowadzić rekonstrukcję pomnika i znacząco zwiększyć wysokość cokołu pomnika, by zabezpieczyć go przed żartownisiami. Wieści o ich zamiarach szybko przedostały się do internetu, a akcja Keep the Cone tylko w ciągu doby zebrała 72 000 polubień na Facebooku. Pod petycją w obronie stożka szybko zebrano 10 000 podpisów i przekazano ją Radzie Miejskiej. Jak słusznie odnotowano w petycji: "Stożek na głowie Wellingtona jest nieodłączną częścią dziedzictwa Glasgow, a dla mieszkańców Glasgow i turystów oznacza znacznie więcej niż sam Wellington".

Kliknij i zobacz więcej!

Stożek drogowy, ku radości wszystkich, postanowiono pozostawić na pomniku na zawsze. W rezultacie Glasgow, według szkockich standardów ubogie w ciekawostki turystyczne, tym sposobem wzbogaciło się o jedną więcej :)

Oglądany: 42236x | Komentarzy: 55 | Okejek: 260 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.08

20.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało