Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek o najbardziej interesujących zamkach świata

55 323  
248   33  
Marzenie książąt, obiekt westchnień księżniczek - zamek z widokiem musiał być hitem średniowiecznego rynku nieruchomości.

#1.

Zamek w Dover na południowo-wschodnim krańcu Anglii to największy zamek w kraju. Zbudowany został w XII wieku w strategicznym miejscu - tam, gdzie wiodła najkrótsza droga morska z kontynentu na wyspy. To dlatego o zamku mawia się, że to „wrota do Anglii”. Sama budowla jest imponująca - w klifach Dover znajdują się jeszcze 3 mile sekretnych korytarzy, z których duża część pozostaje nieodkryta.

#2.Otaczająca zamek fosa to jeden z bardziej wszechstronnych wynalazków utrudniających sforsowanie murów. Pod gradem strzał i w ciężkiej zbroi przepłynięcie wody było wręcz niemożliwe - ale pierwotna funkcja fos sprowadzała się do czegoś nieco innego. Fosa miała za zadanie uniemożliwić podkop pod murami i dostanie się wroga do wnętrza zamku. Żaden średniowieczny, ręcznie kopany tunel nie był w stanie wytrzymać naporu wody.

#3.Czas nie ma litości dla starych budowli. Te, choć przez wieki opierały się najazdom wrogów, nie mają szans w starciu z upływem lat. Prace konserwacyjne nie należą do łatwych - zwłaszcza że mowa zwykle o wielkich konstrukcjach. Ale Japończycy postanowili dowieść, że nie ma rzeczy niemożliwych. Przenoszą więc 400-tonowy, 400-letni zamek 70 metrów od jego fundamentów, po to, by je naprawić, a następnie… odstawić budowlę na miejsce. Do swojego pierwotnego położenia japoński zamek ma wrócić w 2021 roku.

#4.Zamki buduje się w dalszym ciągu. No dobrze, nie wszędzie, tylko w Kanadzie, gdzie wszystko musi być cukierkowe i do góry nogami. I nie zwykłe zamki, a zamki z lodu. Co roku w Montrealu budowany jest lodowy zamek, do którego „lochów” wtrącane są osoby, które… wydają się zbyt posępne w okresie świątecznym. Ot, taka atrakcja.

#5.Najsłynniejszemu francuskiemu muzeum sporo czasu zajęło przybranie aktualnej postaci. W XIV wieku istniejące budynki zmieniono w pałac, w XVI wieku nadano im dużą część dzisiejszego kształtu, a dopiero pod koniec XVIII wieku Luwr został przekształcony w muzeum. Zanim to wszystko nastąpiło, w miejscu dzisiejszego Luwru znajdowała się średniowieczna forteca, a jej pozostałości w dalszym ciągu można zobaczyć.

#6.Franz Helm, XVI-wieczny mistrz działań wojennych, żyjący na terenie dzisiejszych Niemiec, lubił niestandardowe podejście. W jednej ze swoich książek zaproponował… „rakietowe koty” jako metodę zdobywania zamków, do których nie da się dostać w inny sposób. Metoda zakładała umieszczenie ładunków wybuchowych na grzbiecie kota, podpalenie, a następnie puszczenie zwierzęcia przed siebie. Koty instynktownie miały znaleźć drogę do środka i ukryć się w trudno dostępnym miejscu, gdzie następowała detonacja. Kot trojański, ot co.

#7.Neuschwanstein to jeden z najbardziej malowniczo wyglądających, a przy tym najbrzydziej się nazywających zamków świata. Został wybudowany przez króla Ludwika II Wittelsbacha i ufundowany całkowicie z jego własnych środków. Miał to być zamek doskonały. Niestety król nie zdążył się nim długo nacieszyć - mieszkał w zamku Neuschwanstein zaledwie kilka miesięcy, po czym zmarł, a budowlę otwarto dla mieszkańców.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
4

Oglądany: 55323x | Komentarzy: 33 | Okejek: 248 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

12.04

11.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało